YellowPear

KONCERT TWOJEGO ŻYCIA. „BEHAWIORYSTA” REMIGIUSZA MROZA. RECENZJA #8.

Dokonywanie wyborów nie należy do łatwych. Szukając rozwiązań własnych problemów, dróg do przebycia, kierunku, w którym moglibyśmy podążać, sięgamy po najróżniejsze metody działania. Słuchamy intuicji, weryfikujemy opinie przyjaciół i rodziny. Korzystamy z własnego doświadczenia i staramy się funkcjonować w zgodzie z moralnością. Nie chcemy popełniać kolejnych błędów, więc uczymy się wyciągać właściwe wnioski. Jednak czy zawsze jest to możliwe? Czy życie stawia przed nami jedynie sytuacje do rozwiązania? Czy obserwacja samego siebie i innych zawsze prowadzi do właściwych wyborów?

a4

Jesień za moim oknem jest deszczowa, ciemna i chłodna, podobnie jak ta w Opolu. Mieście raczej spokojnym, ale pełnym kontrastów – obskurnych miejsc, nie działających latarni, zniszczonych bruków i jednocześnie nowoczesnych, przeszklonych bloków. Mieście, które nagle staje się ogromną aulą koncertową, wypełnioną po brzegi widzami, aktorami i muzyką.  

a1

A w samym centrum widowiska Wirtuoz. Kontrolujący sytuację i nad wyraz inteligentny. Mający pewną misję, którą dzieli się z całym internetowym światem. Wirtuoz Zamachowiec, w swojej melodii, na jednej szali stawia życie chorej, nastoletniej Leny i pięćdziesięcioletniej Anny – matki pięciorga dzieci. Życie cierpiącej na stwardnienie rozsiane Krystyny i gwałciciela Orsona. Życie trzech małych dziewczynek i zamachowca, ujętego przez policję… Kto przeżyje, kto umrze? Muzyk zachęca swoich słuchaczy do aktywności, przejęcia inicjatywy i podjęcia decyzji. Czy jednak trzydzieści sekund wystarczy na rozwiązanie sytuacji? Czy poradzimy sobie, jeśli zegar zostanie ustawiony na sto osiemdziesiąt minut? I najważniejsze – jakie będą konsekwencji naszych wyborów? Bo przecież podjęcie decyzji to dopiero początek, później musimy wziąć za nią odpowiedzialność.    

a91

Remigiusz Mróz zaprasza nas na Koncert. Koncert jednocześnie fascynujący i tragiczny w swoich skutkach. Koncert, podczas którego otrzymujemy rolę Dyrygenta. To od nas zależy, jaki ostatecznie kształt zyskają utwory i jak zostaną przedstawione słuchaczom. Lecz czy aby na pewno? Czy nie przeceniamy swojej roli? Czy nie jesteśmy jedynie narzędziem w rękach Kompozytora? To On bowiem wcześniej stworzył dzieło, On określił jego dynamikę i rozdzielił na poszczególne zespoły instrumentalistów. A może to On jest Dyrygentem, a my komponujemy właśnie Melodię Swojego Życia? Próbujemy właściwie dobierać dźwięki, ale czy finał nie jest z góry przesądzony?

a5

W tej zagadkowej podróży, odkrywaniu kolejnych muzycznych fraz, towarzyszy nam Gerard Edling. Elegancki mężczyzna, o krótko przystrzyżonych, siwych włosach, gęstym, jasnym zaroście i idealnie gładkich policzkach. Czterdziestopięciolatek lubiący dobre wino, który z pewnego, ważnego powodu, nie pracuje już w prokuraturze. Mimo tego jednak, że w najbliższym środowisku nie znajduje ludzi darzących go sympatią, a była podopieczna uważa go za szaleńca, to właśnie on może stać się doskonałym materiałem na idealnego Dyrygenta koncertu. Jeśli tylko dokona właściwego wyboru i właściwie zinterpretuje muzykę.
A ma do tego pełną paletę narzędzi.

Jest behawiorystą i jako jeden z najlepszych, szuka odpowiedzi i wskazówek do działania w zachowaniu innych. Szczegółowo opisuje Wirtuoza Kompozytora, dogłębnie analizuje mowę jego ciała, każdego najmniejszego gestu, mrugnięcia, grymasu, oddechu, postawy ciała, ruchu rąk i nóg, które stają się komunikatami niewerbalnymi. Świadomy tego, że pojedyncze gesty mogą być mylące, a ważne są dopiero po połączeniu z innymi, próbuje poznać Wirtuoza, który gra na ludzkich emocjach lepiej niż niejeden harfista. Ma nadzieję odkryć oczekiwania nadawcy, jego intencje, a także cechy temperamentu.
Wspólnie z Edlingiem, specjalistą od kinezyki, otwieramy drzwi auli, uczestniczymy w Koncercie i odkrywamy, na pierwszy rzut oka niezauważalne elementy. Dokąd nas one zaprowadzą? Czego dowiemy się po drodze? Jak wiele razy zamienimy się rolami, a sytuacja spowoduje, że podejmiemy takie, a nie inne decyzje? O tym każdy,
czytając „Behawiorystę”, musi przekonać się sam.      

a9

Zadziwiające jak głęboko w ludzką psychikę zanurzył się Autor utworu, jak znakomicie zbudował napięcie, sięgając na dno ludzkiej duszy. Pozwolił przejmować inicjatywę, by za chwilę wyrywać ją z rąk, „deptać” i wyrzucać. Wiele razy wydawało mi się, że jestem na mecie, wyprzedzam innych zawodników, wiem dużo więcej, gdy nagle zamiast napisu FINISZ, widziałam START. I moja podróż po raz kolejny się rozpoczynała.

Kiedy jednak Koncert dobiegł końca, okazało się, że nic nie było dziełem przypadku.
Każdy, nawet najmniejszy element, nawet najcichsza nuta, stanowiły część większego obrazu – „manifestu naszych czasów”.
Symfonii życia każdego z nas.  

*    *    *

Zgadzam się ze słowami jednej z moich ulubionych pisarek Tess Gerritsen – „Behawiorysta” to książka, której nie odłożycie do ostatniej strony – i serdecznie zachęcam do sięgnięcia po kolejną pozycję Remigiusza Mroza. Warto!

Zdjęcia umieszczone w poście są kadrami z serialu „Lie to me”, którego producentem jest Samuel Baum. W Polsce film można było zobaczyć na Canal+ w latach 2009 – 2011.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Katarzyna Berska

 • Wczoraj zaczęłam czytać. To moje pierwsze spotkanie z Autorem i przyznaję, że przepadłam. Gdybym nie musiała rano wstać, poświęciłabym na tę lekturę całą noc. Dzisiaj skończę!

  • Rozumiem Cię doskonale! Je niestety często zarywam noce, jeśli książka mnie porusza. Jestem bardzo ciekawa jak spodoba Ci się zakończenie, daj koniecznie znać 🙂

   • Mam nadzieję, że będzie dobre, tym bardziej że książkę czyta mi się niesamowicie lekko – tzn. tematyka lekka nie jest, ale wciąga. No i, co mnie dodatkowo nakręca przy tej lekturze – urodziłam się i bardzo długo mieszkałam w Opolu 🙂

   • Ja czytam tylko w nocy, bo w sumie niewiele śpię, ale trochę czasem trzeba. Nadal nie skończyłam – dzisiaj będę walczyć o chwilę spokoju 🙂

 • Osobiście nie czytam ksiażek Pana Mroza, bo nie lubię tego typu literatury 🙂 Jednakże uwielbiam to wydawnictwo i czytam ich ksiązki dla kobiet 🙂

  • Ooo.. a co polecasz z literatury kobiecej? Czytałaś może serię „Jabłoniowy Sad”? Ostatnio mialam ochotę sięgnąć po pozycje z tego cyklu, by na chwilę oderwać się od „mojej”, nieco cięższej literatury 🙂

 • Mea Culpa/ Z książką do łóżka

  Czytałam tylko jedną książkę tego autora i byłam naprawdę mile zaskoczona 🙂 Wszystkie jego lektury są zachwalane, więc pewnie po wszystkie sięgnę, po tą również 🙂

  • Uważam, że warto. Jest bardzo prawdziwa. Autor nie owija w bawełnę, nie upraszcza sytuacji. Swoimi słowami kreuje ludzi dokładnie takich, jakimi są, a niestety nie zawsze są dobrzy.

 • Tej książki Mroza jeszcze nie mam i nie czytałam, ale oczywiście to tylko kwestia czasu. 🙂

  • Czas szybko biegnie 🙂
   Ja książki Mroza przeczytałam tylko dwie. „Behawiorysta” jest trzecią 😉 i najbardziej mi się podobał 🙂

 • Nie czytam recenzji, przyznaję się bez bicia. Książka niebawem do mnie dotrze ( zamówiłam, ale mieli obsuwę z przesyłką) i chcę mieć niespodziankę, poza tym też pewnie się podzielę swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi lektury. Po wszystkim wrócę do Ciebie 🙂

 • O tej książce nie da się tak po prostu zapomnieć. Nie da się jej przeczytać i odłożyć.
  W trakcie czytania zdawało mi się, że już wiem, że znam odpowiedź….Na zakończenie okazało się, że nic nie było takie jakim się wydawało być.

  • Dokładnie tak! Dlatego właśnie to dobra książka, dodatkowo niezły poradnik ludzkiego zachowania 🙂

 • Pingback: "NA JESIENI ŚWIAT SIĘ MIENI". PODSUMOWANIE MIESIĄCA #4. PAŹDZIERNIK. - YellowPear()

 • Polubiłam Remigiusza Mroza ale tej książki jeszcze nie czytałam, więc mam co nadrobić w czasie choroby ;).

  • Zdrówka dużo Ci życzę i ciekawej lektury oczywiście 🙂

Poznajmy się bliżej

Przede wszystkim Mama.

Z wykształcenia filolog polonista, literaturoznawca i językoznawca, grafik DTP.

Z zamiłowania choreograf tańca ludowego, fotograf.

Blogostrefa

Blogostrefa

Jedyne takie czasopismo
dla blogerów

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń