YellowPear

ZANIM JAŚ ZOSTANIE JANEM. WYCHOWANIE DO OSOBISTEGO ROZWOJU.

Na pewno znane jest Ci zdanie: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, ale czy orientujesz się jak brzmi dalsza część tego przysłowia? Dla mnie niezwykle istotna. Przekazuje bowiem komunikat o tym, jak znaczące jest budowanie w małym człowieku celowości kształtowania nie tylko konkretnych, mierzalnych umiejętności, ale również tych, koncentrujących się na postawach czy sposobie bycia. Kreatywności, odnajdywaniu właściwej drogi i wyciąganiu wniosków ze wszystkich działań. „Zanim Jaś zostanie Janem, ważne, żeby to zrozumiał”. By wiedział, że w życiu mogą mu się przydać nie tylko certyfikaty, świadectwa z kolejnych ukończonych szkoleń, ale również zdolności interpersonalne i inne należące do kompetencji miękkich. To właśnie kształcenie takich kompetencji jest fundamentem nowego projektu, o którym Ci dzisiaj opowiem – projektu „Wychowanie do Osobistego Rozwoju”.

NIE TYLKO DLA NAUCZYCIELI WYCHOWAWCÓW

wychowanie do osobistego rozwoju (2)

Z wykształcenia jestem filologiem polonistą i od prawie 15 lat pracuję jako nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej. Chciałabym moich uczniów wyposażyć nie tylko w potrzebną wiedzę, ale również w inne ważne umiejętności, na które jest zapotrzebowanie we współczesnym świecie. Chciałabym, by byli kreatywni, samodzielni i wytrzymali, by potrafili zarządzać sobą i zadaniami w czasie, umieli się do tego motywować, rozwiązywać konflikty oraz współpracować w grupie i prowadzić negocjacje.

Mam trójkę dzieci i marzę, by moje córki i syn aktywnie słuchali, mieli poczucie własnej wartości, pasję, rozwijali talenty i mocne strony, a dzięki samodyscyplinie docierali do wytyczonego przez siebie celu. Dlatego właśnie uważam, że w projekcie „Wychowanie do Osobistego Rozwoju, którego grupę docelową stanowią przede wszystkim nauczyciele, znakomicie odnajdą się zarówno rodzice, którzy przecież są pierwszymi wychowawcami dziecka, jak i ci wszyscy, którym na sercu leży dobro młodszych i starszych pociech.

DIAMENTOWE DZIEWCZYNY

Logo projektu to diament z lotu ptaka. Nie tylko logo jest jednak diamentowe. Moim zdaniem tym określeniem można z powodzeniem nazwać dwie inteligentne Kobiety, dzięki którym 21 marca 2017 roku ruszył program.

wychowanie do osobistego rozwoju (2)

Kasia Skolimowska prowadzi blog Inspiracje dla szkoły. Urzekła mnie swoim profesjonalnym podejściem do edukacji oraz poszukiwaniem coraz to nowych wyzwań. To niezwykle ciepła i wrażliwa osoba. Jako mama i belferka jest świadoma tego, jak wiele zależy od wychowawców i rodziców, i jak ogromny wpływ mamy na swoje dzieci i uczniów. Jako nauczyciel jutra pragnie być przewodnikiem, przy którym zarówno młodsi jak i starsi, poczują się ważni. Stale rozwija się i kształci, twierdząc, że „wymagając od uczniów postępów, sami musimy dawać dobry przykład”.

wychowanie do osobistego rozwoju (1)

Marzena Kud stworzyła w sieci „siłownię dla umysłu” i „spa dla ducha”. Jej blog FitSpirit to miejsce pełne wartościowych tekstów, w których na plan pierwszy wysuwa się człowiek sprawny, zdrowy, ale również prężny, o silnej osobowości i spokojnym sercu. Marzena jest coachem, dziennikarką i filologiem, ale przede wszystkim mamą, dla której najbardziej liczy się zdrowie i szczęście własnych dzieci. Zawodowo zajmuje się budowaniem zespołów i wspieraniem ich w osiąganiu celów, więc moim zdaniem w projekcie jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.

MOJE RYSNOTKI

wychowanie do osobistego rozwoju (3)

Jako nauczycielka i mama nie wahałam się ani chwili, kiedy Dziewczyny zaproponowały mi współpracę w projekcie. Jest to ogromne wyróżnienie, szczególnie że dzięki udziałowi w programie będę mogła realizować jedną z moich dawno zapomnianych pasji. W każdy wtorek na blogu pojawiać się będzie rysnotka – notatka rysunkowa do artykułów Kasi i Marzeny. Mam nadzieję, że prace choć w małym stopniu wspomogą zapamiętywanie ważnych informacji, zawartych w tekstach autorek.

Dziś jako ilustrację lub pdf możesz pobrać i wydrukować pierwszy rysunek.
Został on 
przygotowany w oparciu o artykuł Katarzyny Skolimowskiej „Co mogę zrobić, aby moje dziecko, mój uczeń, miało poczucie własnej wartości?”

rysnotka1

RYSNOTKA NR 1.
Zbuduj poczucie wartości. Swoje. Dziecka. Ucznia 

WERSJA JPG DO DRUKU

WERSJA PDF DO DRUKU

Bardzo się cieszę, że jestem częścią tak potrzebnego projektu. Wierzę, że narzędzia, w jakie wyposażymy uczestników programu, pozwolą na prowadzenie interesujących zajęć wychowawczych, ukierunkowanych na rozwój osobisty uczniów, ale także przygotują inne, zaangażowane w życie dziecka, osoby do rozwijania kompetencji miękkich już od najmłodszych lat.

Jeśli mój tekst zainteresował Cię, chcesz dołączyć do programu, wzbogacić wiedzę i skorzystać z gotowych materiałów, serdecznie zapraszam na fanpage projektu oraz na blogi Kasi i Marzeny. Tam możesz zapoznać się ze szczegółami programu, poznać jego Ambasadorów oraz wziąć udział w dyskusji. 

podpis

Katarzyna Berska

 • Kasieńko, to jakaś magia! Pięknie narysowałaś moje myśli 🙂 Dziękuję Ci, że jesteś z nami.

  • A ja dziękuję za propozycję 😀 I cieszę się ogromnie, że projekt budzi tak duże zainteresowanie. Dzięki Tobie i Marzenie nasze dzieci mają ogromne szanse na powodzenie w przyszłym życiu 😀

 • Super Kasia! Bardzo ciekawy i fajny projekt! Wspaniale, że angażujesz się w takie inicjatywy! Chociaż po klasyce dla smyka wcale mnie to nie dziwi! 💜

  • 😀 Bardzo się cieszę, że projekt ruszył i że Dziewczyny zaproponowały mi współpracę. Takie inicjatywy, podobnie jak Klasyka dla Smyka, są potrzebne. Dzięki nim budujemy zaangażowanie w pomoc, spełniamy marzenia i jesteśmy lepszymi ludźmi 😀

 • Świetny projekt, cudna oprawa graficzna (nie wiedziałam, że rysujesz – gdzieś mi ta informacja umknęła).

  Brawo, Kasiu (i dziewczyny) 🙂

  • Dzięki Marzena 😀 Rysuję dla siebie. To taka moja pasja z dzieciństwa 🙂
   Samo przygotowanie rysnotek było, więc dla mnie wyzwaniem. Mam nadzieję, że spełnię oczekiwania zarówno pomysłodawczyń 😉 jak i odbiorców projektu 🙂
   A Ciebie oczywiście serdecznie zapraszam do programu 😀

 • Kasiu, gratuluję talentu i możliwości współtworzenia takiego wartościowego projektu! Brawo! 😊
  Oby więcej takich mądrych i zaangażowanych nauczycieli. ❤

  • Dziękuję bardzo 🙂 Też bardzo się cieszę z tej współpracy 🙂
   Oby więcej – życzę tego nam Wszystkim 😀

 • Pieruńskie maszkety

  Bardzo dobry projekt i oby więcej takich inicjatyw 🙂 bardzo chętnie też zajrzę na blogi obydwu pań 🙂

  • Dziękuję bardzo 🙂 Zapraszam Cię serdecznie do Dziewczyn. Znajdziesz u Nich mnóstwo ciekawych artykułów, szczegółowo poruszających tematykę nie tylko edukacji. Na pewno zwrócisz uwagę, że każdy tekst przygotowany jest bardzo rzetelnie i merytorycznie. Polecam.

 • Kasiu, Twoja rysnotka o budowaniu wartości jest rewelacyjna :). Do mnie takie zapiski w formie rysunków bardzo przemawiają. Cały projekt jest bardzo ciekawy i tak jak mówisz potrzebny. Szkoła powinna dawać możliwość zdobycia wiedzy, ale także przygotować uczniów do życia.

  • Dokładnie tak – wiedza to jedno, a przygotowanie do życia drugie. Powinniśmy zadbać o to, by nasze dzieci miały szansę na dobre życie, by miały możliwość już teraz na rozwój i pracę nad kompetencjami, które w szkołach spychane są na plan dalszy.
   Tak! To bardzo dobry projekt!
   Dziękuję za ciepłą ocenę mojej pracy 😀

 • Kasiu, największym Diamentem w naszej fuzji jesteś TY:) Masz ogromny talent i jeśli wszystkie rysnotki takie będą to książka będzie hitem! Osobiście uwielbiam takie grafiki w książkach i zawsze zachęcają mnie do kupna:) Dziękuję za miłe słowa o nas i naszym projekcie:) cieszę się, że się znalazłyśmy, razem zmienimy oblicze polskiej edukacji:)

  • Dziękuję za tyle miłych słów – uwielbiam takie „kopniaki motywacyjne” 😀
   Ja też lubię grafiki, ilustracje w książkach. Często kupuję lektury właśnie ze względu na oprawę graficzną i napiszę szczerze, że treść zwykle również mnie urzeka.
   Zmienimy oblicze polskiej edukacji – to mi się podoba 😀

Poznajmy się bliżej

Przede wszystkim Mama.

Z wykształcenia filolog polonista, literaturoznawca i językoznawca, grafik DTP.

Z zamiłowania choreograf tańca ludowego, fotograf.

Blogostrefa

Blogostrefa

Jedyne takie czasopismo
dla blogerów

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń