YellowPear

WALCZ ALBO UCIEKAJ – INTELIGENCJA EMOCJONALNA

Ile razy wydawało Ci się, że o szeroko rozumianym sukcesie decydują czynniki takie jak talent, intelekt, przebyte kursy, posiadane dyplomy, umiejętności językowe?
A przecież gdyby tak było, ludzi sukcesów w ogólnym rozumieniu tego słowa spotykałbyś na każdym rogu. Ba, sam byś nim był.

Ale nie jesteś. Masz stary samochód, wakacje raz w roku, nikt Ci nie prasuje koszul, a do kina chodzisz raz na kwartał. Patrząc w lustro daremnie szukasz tego błysku w oku, co mówiłby do ludzi – hej, świat jest mój.

Twoje są co najwyżej marzenia o 5 minutach sławy, eleganckich hotelach, podróżach bez limitu
i kabriolecie wiozącym Cię na zakupy.

Rysuję przed Twoimi oczami sukces, którego być może wcale nie chcesz. Wybrałam stereotypowe rozumienie kariery. Może marzysz o czymś innym i mimo umiejętności, które mogłyby Ci zapewnić dokładnie taki sam stołek jak Kowalskiemu, wciąż podpierasz ścianę.

PRZEPIS NA SUKCES

Dlaczego to zawsze inni osiągają sukces? Co takiego mają, czym dysponują? Lubimy to nazywać fartem, szczęściem, darem losu, znajomościami. A jeszcze bardziej magicznie: znalazł się we właściwym miejscu o właściwym czasie.

A ja nazwę to inaczej:
Inteligencja emocjonalna

Brzmi jak zaklęcie? Pozwól, że Ci je przybliżę:

Są to wg Daniela Golemana, pracownika Harvardu i autora książek o inteligencji emocjonalnej, zdolności rozpoznawania przez nas naszych własnych uczuć i uczuć innych, zdolności motywowania się i kierowania emocjami zarówno naszymi własnymi, jak i osób, z którymi łączą nas jakieś więzi […] Na inteligencję emocjonalną składa się pięć kompetencji emocjonalnych
i społecznych. Są to: 

 • samoświadomość – wiedza o swoich stanach wewnętrznych, preferencjach, możliwościach oraz ocenach intuicyjnych, czyli świadomość emocjonalna, poprawna samoocena, wiara w siebie, tj. silne poczucie własnej wartości i świadomość swoich możliwości i umiejętności
 • samoregulacja – panowanie nad swoimi stanami wewnętrznymi, impulsami i możliwościami, czyli samokontrola, utrzymywanie norm uczciwości i prawości, sumienność, elastyczność w dostosowywaniu się do zmian, innowacyjność
 • motywacja – skłonności emocjonalne, które prowadzą do nowych celów lub ułatwiają ich osiągnięcie, czyli dążenie do osiągnięć, zaangażowanie, inicjatywa, optymizm
 • empatia – uświadamianie sobie uczuć, potrzeb i niepokojów innych osób, czyli rozumienie innych, świadomość polityczna, tj. rozpoznawanie emocjonalnych prądów grupy i stosunków wśród przedstawicieli władzy
 • umiejętności społeczne – umiejętność wzbudzania u innych pożądanych reakcji, czyli wpływanie na innych, porozumienie, łagodzenie konfliktów, przewodzenie, tworzenie więzi, współpraca i współdziałanie, umiejętności zespołowe.

Cały artykuł znajdziesz na blogu Marzeny FITSPIRIT

KOLEJNA RYSNOTKA

inteligencja emocjonalna

RYSNOTKA NR 4.

Inteligencja emocjonalna. Rozpoznaj emocje! Walcz! Nie uciekaj! 

WERSJA JPG DO DRUKU

WERSJA PDF DO DRUKU

podpis

Katarzyna Berska

 • Kasiu, jeśli istnieje coś takiego jak inteligencja plastyczna, to Ty ją masz! Pięknie i w punkt ujęłaś samoregulację, i te okulary 🙂 Super!

  • Dziękuję Kasiu! Bardzo się cieszę, że Ci się podoba 😀
   Okulary – regulujące i różowe 😀

 • Wspaniała, a to serce wychodzące z głowy – poezja:)

 • Kasiu, rysnotka jak zwykle jest fantastyczna i przykuwa uwagę. Masz dziewczyno niesamowity talent :). A ja jestem też pod wielkim wrażeniem tekstu Marzeny. Z tego, że inteligencję emocjonalna mam rozwiniętą, to zdawałam sobie sprawę. Jednak dopiero temu artykułowi uświadomiłam sobie, że wiele w tym zasługi moich rodziców, którzy zawsze pozwalali mi byś sobą, decydować o sobie. Mogłam zawsze dokonywać własnych wyborów i ponosić ich konsekwencje. Czasem czułam się zagubiona, ale wiedziałam, że w razie czego zawsze mogę na nich liczyć.

  • Masz rację. Marzena napisała świetny tekst – mi również wiele uświadomił. I to nie tylko o mnie, ale również o ludziach wokół mnie.
   Fantastycznie mieć taką rodzinę, która wspiera i jest zawsze, kiedy Jej potrzebujemy. Bardzo się cieszę, że masz Kogoś takiego przy sobie 🙂 Doceniaj i dziękuj 🙂 Czasem o takich małych sygnałach wdzięczności zupełnie zapominamy, a przecież właśnie dzięki najbliższym czujemy się bezpieczni i zaopiekowani.

 • O inteligencji emocjonalnej naczytałam się książek na studiach…egzaminy zaliczone na 5 a niewiele pamiętam.
  Rysnotka jest świetna!

  • 5 – brawo! To teraz tylko mały powrót do przeszłości 🙂 Warto sobie przypomnieć te najważniejsze sprawy związane z tematem, nigdy nie wiadomo co się może przydać w życiu 😀
   Dziękuję 😀

 • Jakoś tak slyszalam o tym ale to tak naprawde jedno i to.samo i wcale te pkt nie sprawia ze sie uda bo i tak ktos sie trafi i tyle z tego. Nie czuje tego.

Poznajmy się bliżej

Przede wszystkim Mama.

Z wykształcenia filolog polonista, literaturoznawca i językoznawca, grafik DTP.

Z zamiłowania choreograf tańca ludowego, fotograf.

Blogostrefa

Blogostrefa

Jedyne takie czasopismo
dla blogerów

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń