YellowPear

ODKRYJ CO CIĘ INSPIRUJE. STWÓRZ IDEALNĄ WIZJĘ

W słowniku języka polskiego przeczytasz, że inspiracja to natchnienie i zapał twórczy oraz wpływ wywierany na kogoś. Moim zdaniem to nagromadzone emocje, który sprawiają, że człowiek jest w stanie przenosić góry, pokonywać przeszkody. To stan pobudzający do działania, do poddania się potrzebom ciała i umysłu. Kiedy na Twojej drodze staje ktoś mocno inspirujący, odczuwasz że masz szansę dokonać „wielkich rzeczy” oraz bez reszty poświęcić się danemu zagadnieniu. 

POSZUKAJ INSPIRACJI

W niezależności od innych, podczas budowania poczucia wolności, poszukujesz ludzi, którzy zainspirują Cię do realizowania zadań. Swoją postawą, bezstronnością, charyzmą oraz emocjonalnym podejściem do Ciebie i Twoich potrzeb, obudzą uśpione marzenia i sprawią, że uwierzysz w powodzenie planowanych inicjatyw. Budujesz pewność siebie, dzięki której łatwiej nawiązać Ci kontakt z drugą osobą.

W pracy nauczyciela wielokrotnie spotykam poszukujących uczniów. Podążają oni za tymi, którzy im imponują, a także wzbudzają ogromny szacunek oraz sympatię. Obserwuję również, co się dzieje, kiedy sytuacja zatacza krąg i moje dzieciaki odnajdują w sobie to, czego szukały u innych. Ten błysk w oku, gdy stają się świadome, że ich zdanie ma wpływ na podjęcie decyzji przez rozmówcę i jest dla niego ważne. Chcąc zdobyć uznanie, wiedzą, że nic samo się nie stanie, a na bycie inspiracją dla rówieśników muszą ciężko pracować. Nie poddają się jednak. Uczą się i działają.

OBUDŹ W SOBIE POZYTYWNE EMOCJE

Ty również możesz stać się inspiracją. Zostać przewodnikiem, liderem. Na co dzień masz doskonałą praktykę. Dostarcza Ci jej życie zawodowe i prywatne. Może jesteś rodzicem i pedagogiem, a może autorem książek, ilustratorem, trenerem lub twórcą. Może prowadzisz firmę, do której kierowane są zamówienia, prośby czy pytania. Warto wykorzystać ten potencjał, który ukrywa się gdzieś na dnie Twojego umysłu.  

Pomyśl jak świetnie się poczujesz, gdy to Ty staniesz po drugiej stronie. To Ty zainspirujesz. Jak bardzo podniesie się poczucie Twojej wartości i samoświadomość własnych możliwości.

Zanim jednak zaczniesz inspirować innych, zainspiruj siebie. Może znakomicie czujesz się na spacerze, w towarzystwie barw jesieni, śpiewających ptaków, padającego deszczu czy delikatnie szumiącego jeziora. Może inspiruje Cię wielka góra, na szczyt której wchodzisz zmęczony, ale zadowolony. Może morskie fale, przez które przeskakujesz. Inspirujący może być ulubiony utwór, interesująca fabuła filmu, wzruszający fragment ostatnio przeczytanej książki. I oczywiście drugi człowiek – tak wiele bowiem możemy czerpać z jego działań, zachowań, małych i większych sukcesów.

STWÓRZ LISTĘ

W mailach, które otrzymuję, często padają pytania skąd biorę inspirację do działania oraz co sprawia, że wpadam na interesujące pomysły. Tak naprawdę potrafi mnie zainspirować wiele sfer życia. Dość dawno temu przeczytałam jednak, że drogą do wywołania w sobie stanu inspiracji jest stworzenie listy elementów, które najbardziej nas pobudzają i przynoszą chęć do kreowania idealnej wizji życia.
I takie rozwiązanie polecam również Tobie.

Stworzenie listy, mimo że wydawało się dość prostą sprawą, wcale nie było łatwe. Kiedy jednak udało mi się wypisać wszystkie (lub prawie wszystkie) elementy działające na mnie pozytywnie i przez kilka tygodni otaczałam się nimi, zauważyłam jak wiele spraw stało się łatwiejszych do zrealizowania oraz jak wiele pomysłów pojawiło się wówczas w mojej głowie.

WYKREUJ WIZJĘ

Bardzo świadomie stworzyłam obraz tego, czego naprawdę pragnę. Wielu z nas kreuje idealne wizje na co dzień. Zanim się za coś zabierzemy, nasza wyobraźnia podsuwa nam widok już ukończonego zadania. I jeśli jesteśmy zainspirowani do działania, łatwiej nam ustalić strategię dojścia do celu, rozłożenia na małe elementy czynności, które przyjdzie nam wykonać,

Kiedy przygotowuję się do lekcji języka polskiego, tworzę choreografie dla zespołu, planuję pracę nad czasopismem Blogostrefa, kiedy rozpoczynam nowy projekt, angażuję się w stworzenie notatki graficznej, w głowie widzę już konkretny obraz tego jak ma wyglądać ukończone zadanie. Wiem, do czego chcę dążyć.

Ale, ale… – powiesz – od wizji do realizacji daleka droga.

Zgadzam się. To jednak pierwszy krok. By zainspirować do działania, trzeba przedstawić obraz, który, mimo że wymaga zaangażowania oraz wielogodzinnej pracy, jest porywający i wpływa na pozytywne podejście do czekających zadań. By stworzyć obraz, trzeba się zainspirować. Warto, więc wiedzieć co tak naprawdę pobudza nas do działania, by w jak największym stopniu wykorzystać własny potencjał.

Mam dla Ciebie niespodziankę. Przygotowałam listę, którą możesz wydrukować, wypełnić i stworzyć wokół siebie środowisko pobudzające do działania – budowania bazy pomysłów, kreowania wizji oraz inspirowania innych.

Lista inspiracji DO DRUKU – format PDF
Lista inspiracji DO DRUKU – format PNG

Trwa Wielka Wymiana Książkowa Przeczytaj i Podaj Dalej.

Moje propozycje książek na wymianę znajdziesz TUTAJ

Katarzyna Berska

 • Dobry wpis bo konkretny i takie lubię (Łukasz)

 • Fajny pomysł, by na chwilę przystanąć i zastanowić się co tak napradę nas inspiruje i zachwyca. Taka autorefleksja jest nam bardzo potrzebna, szczególnie w dzisiejszych zabieganych czasach.

 • Magda

  Ty właśnie zainspirowałaś mnie swoim tekstem! 🙂
  Pozdrawiam, Magda

 • Inspirujący tekst 🙂
  Jeśli chodzi o mnie, to inspiruje mnie wszystko co mnie otacza. Od jakiegoś czasu widzę i słyszę więcej dzięki czemu korzystam z tego co podrzuca mi życie. Czasem jestem zaskoczona tym jak banalne rzeczy potrafią mnie zainspirować do zupełnie nowych działań i nowego spojrzenia na to co robię, jak żyję, jaką jestem osobą.
  Jednak największą chyba inspiracją są dla mnie ludzie, rozmowy z nimi i ich obserwacja. Bez nich jak bez tlenu 😉

 • Właśnie robię inspirującą listę:) Dziękuję i pozdrawiam 🙂

 • Bardzo inspirujący tekst! Listę sobie już zapisałam i na pewno zacznę powoli ją uzupełniać! 🙂 Mnie mnóstwo rzeczy inspiruje i dobrze będzie je wszystko sobie poukładać.

 • Agnieszka Lewandowska

  Wspaniały wpis i bardzo się ciesze, ze na Ciebie trafiłam, bo pismo znam, a twoją stroną jestem zachwycona 🙂

 • Morowe Blog

  Ten pierwszy „szablon”, który wkleiłaś wygląda bardzo ładnie i samym swoim wyglądem namawia na to, żeby stworzyć coś podobnego i wypełnić inspiracjami 🙂

 • U mnie od wizji do realizacji wszystko wygląda trochę inaczej 😉 Pojawia się wizja- mam milion pomysłów, kiedy zaczynam realizację projektu…pojawiają się kolejne, zupełnie inne niż zamierzone i w sumie działam bez określonego planu. Taka trochę pokręcona jestem 😀

 • Świetny wpis Kasiu. Pomysł aby wypisać inspiracje i otaczać się nimi jest bardzo kreatywny i myślę, że może nam pokazać światełko w tunelu gdy nie wiemy dokąd iść dalej. Mnie bardzo inspirują ludzie, którzy poświęcają się jakiemuś zadaniu i są w nim wytrwali. To jest zacięcie, pracowitość. I tak bardzo wierzą w to co robią, w swój talent, że nie patrzą na krytykę innych. Tylko idą do przodu. Oriana Fallaci była dla mnie właśnie taką osobą. Wdarła się w męski świat korespondentów wojennych i relacjonowała konflikty rozgrywające się w Azji.
  Jak zwykle piękne grafiki u Ciebie. W jaki sposób tworzysz te mapy myśli i zamieszczasz je później na blogU?

 • Co prawda w ostatnim czasie mało czytałam, ale zastanawiam się, aby w końcu zapisywać sobie w zeszycie cytaty z książek. A Twój pomysł na wypisywanie inspiracji na pewno wykorzystam 🙂

 • Kasiu, bardzo fajny pomysl z ta lista, to moze rzeczywiscie jest taki pierwszy krok do tego, by na codzien stymulowac w sobie inspiracje, np odwiedzajac inspirujace blogi, miejsca…. Bo jednak wszystko zaczyna sie od inspiracji – pomysl – ktory popchnie nas do dzialania, a dzialanie do wymarzonego celu. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • Dziś dzięki niezliczonym aplikacjom mogę cały czas zapisywać sobie inspiracje. Szczególnie dobrze sprawdza się według mnie Pinterest. Ale korzystam też chętnie z Youtube’a, gdzie oglądam filmy inspirujących mnie osób. Mam też inspirację tuż obok siebie. Mój chłopak jest typem, który ciągle się czegoś uczy, ciągle ciekawi go świat. To niesamowicie inspiruje mnie do rozwoju osobistego.

 • Laura LR

  bardzo i spotujavy post daje do myslenia

 • Świetny wpis:) Mnie inspirują m.in. blogi, a raczej wpisy na jakie na trafiam w sieci 🙂 W swoim bujo spisuje cytaty, ostatnio coraz częściej notuje te ciekawe fragmenty rzeczywistości. Twój wpis mnie w tym utwierdza, że przynosi to bardzo niezły efekt 🙂

 • Mnie z pewnością inspiruje Twój blog. Bardzo lubię go odwiedzać, od niego aż bije dobrą energią i pozytywnymi emocjami :*

 • Mnie inspiruje wiele rzeczy, ale tak podprogowo i na mnie to działa lepiej niż planowanie itp :).

 • Kasiu, super pomysł z ta listą inspiracji 🙂

 • Anna Kurtasz

  Nigdy nie miałam problemów z inspiracjami, czerpię z różnych miejsc, dużo czytam, oglądam piękne zdjęcia. Pomaga mi to we własnym tworzeniu 🙂 Pozdrawiam z Kłodzka!

  http://przystanek-klodzko.pl/

Poznajmy się bliżej

Przede wszystkim Mama.

Z wykształcenia filolog polonista, literaturoznawca i językoznawca, grafik DTP.

Z zamiłowania choreograf tańca ludowego, fotograf.

Blogostrefa

Blogostrefa

Jedyne takie czasopismo
dla blogerów

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń