YellowPear

PLANOWANIE ZADAŃ

Planowanie zadań w domu pełnym dzieci nie należy do łatwych czynności. Każda z Latorośli ma na siebie i rodzinę inny pomysł, który najczęściej mocno odbiega od wyobrażeń i pomysłów rodziców. Jest jednak o tyle istotne, że dla naszej Magdaleny ważna jest regularność oraz systematyczność. Planowanie oraz realizowanie poszczególnych punktów to nasza metoda na ułatwienie sobie życia – dzięki niej unikamy sytuacji trudnych, które mogą pojawić się w przypadku braku pewnego rodzaju przewidywalności.

WYBÓR PLANERA

O planerach, kalendarzach, dziennikach już tak wiele napisano… Na rynku jest mnóstwo tego typu produktów. Myślę, że po praktycznym skorzystaniu z kilku z nich, każdy znajdzie coś dla siebie. Ja znalazłam. Jeśli zechcecie, napiszę kiedyś z jakiego narzędzia korzystam, dziś jednak opowiem z jakiego korzystają moje nastoletnie córki.

Kalendarz miesięczny to nic innego jak grubsza kartka białego papieru z wydrukowanymi grafikami i miejscem na zapisanie najważniejszych informacji.

DOORGA

W przedostatnim tygodniu każdego miesiąca wspólnie z młodszą córką przygotowujemy kartę do kalendarza – Marysia podsuwa swoje pomysły (czasem jest to cała historyjka obrazkowa) oraz wskazuje elementy, które jej zdaniem koniecznie powinny znaleźć się na stronie danego miesiąca, a ja projektuję proste grafiki (mam nadzieję, że niedługo z moją niewielką pomocą córa sama będzie się tym zajmowała) i przygotowuję kartę do wydruku. Wszystkie elementy są czarno – białe, by po wydrukowaniu mogły zostać pomalowane.

OD PLANOWANIA DO REALIZACJI

DOORGA1

Kiedy karta jest już gotowa – wydrukowana i pomalowana, ustalamy i dzielimy zadania. Maria zapisuje je w kalendarzu, a ja w swoim plannerze (który uzupełniam na bieżąco własnymi obowiązkami). Zadania oznaczamy symbolami ważności, małymi piktogramami, które pomagają Magdalenie w zrozumieniu komunikatów. Czynności, które dotyczą tylko jej, samodzielnie oznacza kolorowym kółeczkiem.
Ilu ludzi tyle możliwości personalizacji karty z kalendarza. Istotne jest, by każdy domownik rozumiał symbole i właściwie z nich korzystał.

I pamiętajcie – zapisanie na początku miesiąca zadań – czy to przyjemności, czy obowiązków nie oznacza, że dzień nie może przynieść czegoś nowego, nieoczekiwanego. Jeśli pojawi się spontaniczny pomysł na wyprawę, podróż, spotkanie z przyjaciółmi czy po prostu mały wyjazd do kina – działajcie. Dopisujcie na karcie kalendarza to wszystko, co dzieje się w Waszym życiu – niech on będzie pomocą, a nie jedynym wyznacznikiem Waszych aktywności:)

ŁATWIEJSZA PRZYSZŁOŚĆ ?

Dla nas jako rodziców Marysi ważne jest, by od najmłodszych lat wpajać jej, że może planować swoje dni, że ma wpływ na zadania, które chce realizować sama lub wspólnie z rodziną. W ten sposób kreuje swój świat, a jednocześnie wypełnia konkretne obowiązki.
Dla nas jako rodziców Magdaleny ważne jest życie w spokoju, bez nadmiaru trudnych zachowań i mocno emocjonalnych sytuacji. Planowanie wydarzeń i zapisywanie w kalendarzu ułatwia wiele, a realizowanie ich buduje między nami zaufanie.

NIESPODZIANKA

Na koniec Mała Niespodzianka:)
Jeśli chcecie, by i Wasze dzieci “uczyły się” planowania – wyboru przyjemności i aktywności oraz terminowego realizowania obowiązków, skorzystajcie z zaprojektowanej przeze mnie karty na lipiec. Niech Wasze dzieciaki pomalują ją w wybrany przez siebie sposób, a potem cieszą się z urzeczywistniania planów. Jeśli spodoba się Im ten sposób organizowania czasu – w pierwszym newsletterze znajdziecie kartę na kolejny miesiąc -wystarczy się tylko zapisać;)

cta1

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Katarzyna Berska

Poznajmy się bliżej

Przede wszystkim Mama.

Z wykształcenia filolog polonista, literaturoznawca i językoznawca, grafik DTP.

Z zamiłowania choreograf tańca ludowego, fotograf.

Blogostrefa

Blogostrefa

Jedyne takie czasopismo
dla blogerów

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń