YellowPear

BĄDŹ ARTYSTĄ! ZAINSPIRUJ SIĘ!

Blog  jestrudo.pl to jedna z moich obowiązkowych porannych “lektur” przy kawie. Zaczęło się od dyskretnego podglądania, nieśmiałego komentowania, a skończyło na przeczytaniu wielu postów archiwalnych i częstym wykorzystywaniu w praktyce rad Natalii. Dziewczyna musi mieć w sobie jakieś geny “pedagogiczne”, bo jak nikt potrafi przekazywać wiedzę na temat tego, na czym zna się najlepiej, czyli fotografii, a przy tym z Jej postów bije tak ogromne zaangażowanie w to, co robi, że zaraża nim większość swoich czytelników. Po raz kolejny stwierdzam, że można być artystą i inspirować się tym, co przynosi nam każdego dnia wartościowa blogosfera.

CYKL “BĄDŹ JAK…”

Cykl zainteresował mnie jak tylko pojawił się na blogu Natalii. Nie dlatego, że nie miałam motywacji do działania czy nie wiedziałam co lubię fotografować. Nie – motywację zbudować potrafiłam, samodzielnie bądź z pomocą córek, które na pewnym etapie swojego życia przypominały mi o użyciu aparatu, krzycząc: „Mamo! Mamo, rób zdjęcie”, „Mamo! Patrz jak pięknie…” Doskonale wiem też co lubię fotografować i choć efekty mogą nie być zadowalające to ciągle próbuję. Moja znajomość świata fotografów – wśród czterech zaproponowanych przez Natalię postaci, które mogą zainspirować, nie znalazła się jeszcze żadna kobieta – jest jednak niewielka….

ULUBIENI ARTYŚCI

ARTYSCI (4)Autorem zdjęcia jest Alexander Yakovlev

Owszem, mam swoich ulubionych artystów. Wystarczy wymienić Alexandra Yakovleva  czy fotografa jakim jest Schuy Eberhard. Wiąże się to jednak bardziej z tematyką, na płaszczyźnie której działają, niż stylem jaki prezentują. Prace Alexandra, szczególnie te należące do projektu Mirages urzekają. Są dla mnie piękne, energetyzujące i niesamowicie przemyślane.

Cykl „Być jak…” traktuję, więc bardziej jak lekcję sztuki niż wyzwanie, co nie oznacza, że nie mogę spróbować swoich sił… Jeśli ktoś twierdzi, że takie „zabawy”, „wyzwania” są nie dla niego, że nie ma czasu, że trzeba myśleć, może mieć rację, bo trzeba naprawdę przeanalizować pomysł, zaplanować obraz i dopiero później nacisnąć spust migawki.

BYĆ JAK… SLINKACHU

Wzięłam udział w trzeciej odsłonie serii „Być jak…”. Rudo przedstawiła wówczas sylwetkę Slinkachu – fotografa, który zyskał uznanie dzięki swojemu projektowi z małymi ludzikami w tle. Właściwie nie w tle, bo małe ludziki stanowią „centrum” fotografii artysty – są ważnym elementem tworzonego obrazu, a obraz ten nie jest zwykły… o nie – przedstawia bowiem ważne problemy społeczne, poruszając istotne kwestie życia w społeczeństwie.

Zamarzyło mi się być jak Slinkachu…

SLINKACHU (1)

SLINKACHU (2)

SLINKACHU

Ostatnie zdjęcie było tym, które zostało wyróżnione na blogu Natalii:

“Ta interpretacja wciąż i wciąż przypomina mi starą reklamę (chyba!) IKEA, gdzie pani co wieczór zmieniała głowę swojego lubego. Kojarzycie? Powiedzcie, że kojarzycie, bo za cholerę nie potrafię tego znaleźć, a wiem, że fajne było!

[Jedna z osób na blogu umieściła w komentarzu film wspomniany przez Natalię, zadziwiające jak często może nas inspirować coś, czego jeszcze nie znamy]

No, ale wróćmy już do zdjęcia- podoba mi się przemyślana kompozycja; sporo się tu dzieje i łatwo było zdjęcie czymś popsuć, ale Kate świetnie sobie poradziła. Wszystkie elementy zdają się być przemyślane, odpowiednio rozmieszczone. Białe tło jest neutralne, nie odwraca uwagi. Świetne! Naprawdę dobra interpretacja!”
źródło: www.jestrudo.pl

I urosły mi skrzydła… Zdjęcia, które zostały wyróżnione w tej odsłonie były niesamowite, szczególnie te Moniki Nowak, choć fotografia Oli Urban przedstawiająca Prosiaczka w galerii zapadła w pamięć chyba wszystkim odwiedzającym blog Rudej. Znalezienie się w takim Towarzystwie było dla mnie ogromnym wyróżnieniem i przyniosło motywację na kolejne dni.

KOLEJNA ODSŁONA WYZWANIA

Na blogu Rudej pojawiło się kolejne wyzwanie z serii „Bądź jak…”. Tym razem mocno „moje”, bo na fotografie Klausa Pichlera już wcześniej zwróciłam uwagę… Może dlatego, że jesteśmy rówieśnikami;), a może dlatego, że styl, który proponuje jest mi bardzo bliski. Mocne, pełne kontrastów fotografie, pełne „porządku”… Wyższa szkoła jazdy – wykonać zdjęcie tak, by pokazać i przedstawić nie tylko produkt, sytuację czy miejsce, ale ukazać problem społeczny.

Najważniejszy wydaje się być projekt One Third, o którym Natalia pisze na swoim blogu. Bez względu bowiem na to, gdzie mieszkamy i jakiej narodowości jesteśmy, w naszej okolicy może znaleźć się ktoś, kto marnuje jedzenie – pełne wózki sklepowe, brak odpowiedniego przechowywania, niezwracanie uwagi na datę ważności produktu… i jedzenie ląduje w koszu.
Na ten problem swoimi zdjęciami zwraca uwagę Klaus.

One third - a project on food waste

Autorem zdjęcia jest Klaus Pichler. One third – a project on food waste.

One third - a project on food waste

Autorem zdjęcia jest Klaus Pichler. One third – a project on food waste.

Na mnie zrobił wrażenie jeszcze jeden projekt artysty – Middle Class Utopia

ARTYSCI (5)Autorem zdjęcia jest Klaus Pichler. Middle Class Utopia.

ARTYSCI (6)Autorem zdjęcia jest Klaus Pichler. Middle Class Utopia.

Chciałoby się napisać “sielsko, anielsko” – piękne, wypielęgnowane trawniki, czyste domy i taka cisza…. Właśnie – cisza, samotność, zaduma. Starsi, przygarbieni ludzie. Ma się wrażenie, że nie robią nic innego tylko sprzątają, przycinają żywopłoty i patrzą przez okno, ciekawi, ale jednocześnie przerażeni światem na zewnątrz. Drzewa, trawy i krzewy traktują jako nieprzyjaciół, którzy stanowią zagrożenie dla ich czystego, sterylnego ogródka. Sztuczna idylla. Kłamstwo. Utopia.

BĄDŹ ARTYSTĄ! ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jeśli chcecie dołączyć do wyzwania, zainspirować się, zajrzyjcie na bloga Natalii.
Tam zapoznacie się z cyklem i być może Was zainteresuje…

Ja, jeśli nie dopadnie mnie choroba zwana lenistwem…
spróbuję swoich sił po raz kolejny.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Poznajmy się bliżej

Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy.

Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor.

Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

NewsletterNumer 5 już w sprzedaży

Blogostrefa

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń