YellowPear

TAJEMNICZE OGRODY HORTULUS. MAGIA POLSKI #4.

Niedaleko od miejscowości Sianożęty, w której spędziliśmy ostatnie dwa tygodnie wakacji, znajduje się miejsce, które swoim urokiem i „magią” przyciąga turystów z całego świata. Dziś chciałabym Ci o nim opowiedzieć. Właściwie nie o nim, a o nich, bo na Ogrody Hortulus składają się dwa niesamowite miejsca – Ogrody Tematyczne oraz Ogrody Spectabilis. Obie krainy mieszczą się w Dobrzycy, wsi położonej w powiecie koszalińskim.

TAJEMNICZE OGRODY TEMATYCZNE

„Mary wsunęła ręce pod liście i poczęła je rozgarniać na boki. Gęsto wiszący bluszcz tworzył jakby luźną, powiewną zasłonę, chociaż część gałęzi pięła się na drzewo i po żelazie. Serce dziewczynki poczęło bić jak młotem, a ręce drżeć ze szczęścia i podniecenia. A rudzik śpiewał i ćwierkał dalej, tak przechylając główkę, jakby i on czuł się podniecony. Mary poczuła pod ręką kwadratowy, żelazny zamek z otworem na klucz”.
“Tajemniczy Ogród” Frances Hodgson Burnett

img_6056a

Kompozycje tematyczne w Dobrzycy powstały dwadzieścia cztery lata temu, ale do roku 2009 tworzono kolejne, by obecnie udostępnić do zwiedzania aż 28 różniących się stylem i treścią ogrodów. 
Są cudne. Ze swoimi charakterystycznymi roślinami, do których należą również te egzotyczne, stanowią prawdziwe źródło wiedzy na temat gatunków i odmian w świecie “zielonej” przyrody. Dostarczają tak wielu doznań, że po całym dniu pobytu w ogrodach ma się przed oczami ich piękno.

Największym jest Ogród Japoński.
Prosty i elegancki. Pełen ścieżek z kamieni oraz wzbogacony o drewniane altany, w których można odpocząć lub ukryć się przed słońcem. Dominuje kolor zielony, a kwiaty stanowią jedynie delikatny kontrast. 

img_6067a

img_6069a

img_6074a

Kolejnym, który zwrócił moją uwagę był Ogród Francuski, gdzie doskonale widać rękę człowieka. To bogactwo kształtów i kolorów, szerokie aleje i niskie labirynty. Pięknie poprzycinana roślinność sprawia, że wszyscy odwiedzający tę część czują się jak mieszkańcy barokowego pałacu.

img_6082a

img_6094a

Ciekawe okazały się dla mnie również niewielkie Ogrody Skalne, w których dominowała szarość kamieni i pastelowe barwy, wychylających się spod nich kwiatów. Dopełniał je delikatny szum niewielkiego wodospadu.

Najprawdopodobniej wielu z Was zachwycą, podobnie jak mnie, miejsca użytkowe – ogrody ziołowe, warzywne oraz te, które należą do pachnących, zaprojektowanych w stylu angielskim. Nawiązują one swoim charakterem do naturalności. Ich spójność, co dziwne, przejawia się w nieregularności alejek i starannie dopasowanych roślinach. Wśród nich znajdują się również te, które nazwano ogrodami barw – romantyczny biały, niebiesko – żółty, wiejski pomarańczowy i nowoczesny w kolorach różu.

img_6079a

img_6078a

img_6061a

img_6100a

img_6123a

img_6058a

Każdy z tych ogrodów pobudza zmysły – piękne, barwne kwiaty przykuwają uwagę, zapachy liści, pędów, a nawet korzeni delikatnie drażnią nos, a faktura roślin, którą czujemy pod palcami, powoduje że chcemy je ciągle dotykać i na własnej skórze przekonywać się o prawdziwości zaskakującej natury.

img_6086a

img_6142a

img_6154a

img_6138a

img_6120a

Ogromnym minusem pobytu w ogrodach tematycznych jest zakaz korzystania z wszelkiego rodzaju wózków. Niestety nie będzie dane zachwycić się urokiem tego miejsca osobie siedzącej na wózku inwalidzkim czy mamie bardzo aktywnego szkraba. Mi się udało, ale tylko dlatego, że Synkiem cały czas opiekował się mąż i to on szukał go wszędzie tam, gdzie niełatwo było dotrzeć, a więc w zielonym labiryncie, ukrytym wśród drzew hamaku czy nad stawem lub strumieniem.

SPEKTAKULARNE OGRODY SPECTABILIS

Pogoda była wspaniała. Zdecydowaliśmy się, więc na podróż do oddalonych o około dwa kilometry Ogrodów Spectabilis, z największym na świecie labiryntem grabowym.

img_6190a

W folderze, który otrzymaliśmy przy wejściu przeczytałam, że Spectabilis to słowo pochodzące z języka łacińskiego i oznaczające olbrzymi, okazały, ale także podziwiany z góry. Dlatego właśnie w centrum ogromnego labiryntu znajduje się prawie 20 metrowa wieża. Ciekawa w swojej formie, ponieważ przypominająca nić DNA. Z punktu widokowego na jej szczycie można podziwiać panoramę miejsca oraz “niewielką plamę” Morza Bałtyckiego. Otaczający wieżę Labirynt tworzą ścieżki utworzone z dwumetrowego grabu, rośliny podatnej na cięcie i formowanie. Łatwo się w nim zgubić i ciężko wydostać, więc dla osób, które nie przepadają za zamkniętymi przestrzeniami lepszy okaże się spacer po malowniczej okolicy Ogrodów.

img_6196a

img_6191a

img_6194bLabirynt dla “Maluszków”. Fotografia tilt-shift.

Obecnie do zwiedzania otwarte są cztery duże ogrody. Wspomniany wyżej Labirynt z wieżą widokową należą do Ogrodu Przestrzeni, kolejne to Ogrody Czasu, Energii oraz Magii, na które składa się wiele interesujących miejsc i mała architektura.

img_6173a

CZTERY PORY ROKU

Bardzo atrakcyjny okazał się Ogród Czterech Pór Roku, podzielony na mniejsze ogródki, z których każdy przedstawiał inną porę. W centrum znajduje się drzewo symbolizujące nieśmiertelność.

img_6222a

img_6225a-2

img_6217a

img_6220a

Drzewa w Spectabilis stanowią ważny element. W jednej z ogrodowych krain można nawet odnaleźć swoje drzewo, które według wierzeń celtyckich miało być patronem człowieka od narodzin do jego śmierci.

img_6212b

img_6211a

img_6209a

BYĆ ENERGIĄ

W Ogrodzie Energii umieszczone są kamienie, usytuowane na kanałach energetycznych i zawierające kryształy imitujące energię. Tabliczka tam umieszczona „namawia” do wejścia do środka i sprawdzenia czy jesteśmy wrażliwi na energię kamiennego kręgu. My nie jesteśmy…

img_6216a

Piękne są ogrody różane oraz te bukszpanowe, wcześniej dziko rosnące, a teraz uformowane w najdziwniejsze kształty. Wzrok przyciągają, umieszczone wzdłuż głównej drogi kolorowe minirabaty. Każda łączy w sobie dwa dopełniające się lub kontrastujące ze sobą barwy. Jest więc np. rabata biało – czerwona czy różowo – szara. Mogą one stanowić dla wielu ogrodników inspirację do stworzenia podobnego cudu u siebie w ogrodzie.

OGRODY OTWARTE DLA WSZYSTKICH

img_6205a

Dzięki temu, że w tych ogrodach można poruszać się wózkami dziecięcymi oraz wózkami dla osób niepełnosprawnych stanowią one dla wszystkich znakomite miejsce na relaks, odpoczynek oraz dobrą zabawę.
Jestem bardzo ciekawa jak to miejsce będzie wyglądało za kilkanaście lat. Cały czas bowiem trwają prace zagospodarowania tego ogromnego terenu – ma „pojawić się”  jezioro z częścią wypoczynkową, teatr na wodzie, ogród skalny i orientalny, a nawet ruiny katedry gotyckiej.  

MAGIA ZIELENI

„Zdaje mi się, że nikt nie potrzebuje kaprysić, gdy ma wkoło siebie takie śliczne kwiatki i tyle cudnych, dzikich roślin, co tu się pną i zwieszają, i takie miłe stworzonka, co sobie budują domki i gniazdka i ćwierkają, i śpiewają”.
“Tajemniczy Ogród” Frances Hodgson Burnett

img_6176a

Uwielbiam zieleń. I cieszę się, że mimo tego, iż mieszkam w mieście (niewielkim, ale jednak) moje miasteczko otoczone jest lasami. Jeśli tylko pogoda dopisuje, wyruszamy z rodziną na spacery. Nie są one ani długie, ani bardzo intensywne. Po prostu „idziemy”. Często tą samą drogą – najpierw ulicą, potem ścieżką, by w końcu dotrzeć do leśnej drogi. Nasze lasy pachną z tak różną intensywnością, że warto odwiedzać je nie tylko w upalne, bezwietrzne dni.

Uwielbiam też kwiaty. Nie doniczkowe, do tych niestety „nie mam ręki”, co kiedyś uświadomiła mi moja Babcia, ale cięte – prosto z łąki lub ogrodu. Od dziecka marzyłam o wielkim ogrodzie, w którym barwy kwiatów odbijałyby się od zieleni drzew, a po deszczu krople wody dodawałyby płatkom świeżości i życia. Może kiedyś moje marzenie się spełni…
Aktualnie mogę cieszyć oczy pięknymi ogrodami sąsiadów lub tymi, które odwiedzam podczas swoich niedalekich podróży.

Ogrody Hortulus zrobiły na mnie niesamowite wrażenie.
Zdecydowanie warto je  odwiedzić.
Podobno jesienią są najpiękniejsze…
Tak przynajmniej twierdzi Baba Yagna – woźna ogrodów!

img_6172a

Dla Wszystkich zainteresowanych wyprawą do ogrodów linki:
TEMATYCZNE OGRODY HORTULUS
OGRODY HORTULUS SPECTABILIS

 

Zapisz

Zapisz

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Poznajmy się bliżej

Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy.

Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor.

Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

NewsletterNumer 5 już w sprzedaży

Blogostrefa

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń