YellowPear

CZY DZIŚ SĄ TWOJE URODZINY? “THIS IS US”. RECENZJA #6.

Gdyby ktoś tydzień temu powiedział mi, że napiszę post dotyczący serialu, który właśnie miał swoją premierę, nie uwierzyłabym mu. Staram się nie oceniać „po okładce”, nie wyciągam też wniosków na podstawie kilku pierwszych sekwencji produkcji. Lubię wiedzieć więcej, chciałoby się napisać „dużo”, wejść w życie bohaterów, poznać normy i zasady, którymi kierują się w życiu, obserwować. A jednak serial “THIS IS US”, który miał swoją premierę 20 września, na tyle na mnie wpłynął, że postanowiłam i Was zachęcić do poświęcenia mu czterdziestu minut raz w tygodniu.

DZIŚ SĄ TWOJE URODZINY

THIS IS A FACT:
Według Wikipedii przeciętny człowiek ma urodziny w ten sam dzień co 18 milionów innych ludzi. Nie ma dowodu na to, że obchodzenie urodzin w ten sam dzień tworzy więź behawioralną między tymi ludźmi. Jeśli taki dowód istnieje… Wikipedia jeszcze go nie znalazła”. 

Tak rozpoczyna się pierwszy odcinek serialu “THIS IS US”. Serialu o ludziach, którzy obchodzą urodziny tego samego dnia. Czy to ich w jakiś sposób łączy, czy może dzieli, w czym i w jakim stopniu są podobni do siebie, a w czym różni? Historie bohaterów to jedynie punkt wyjścia do rozważań o życiu, miłości, cierpieniu i byciu blisko innych.

JACK… I REBECCA
Milo Ventimiglia i Mandy Moore

THIS IS US -- "The Big Three" Episode 102 -- Pictured: (l-r) Mandy Moore as Rebecca, Milo Ventimiglia as Jack -- (Photo by: Ron Batzdorff/NBC)
Photo by: Ron Batzdorff/NBC

Uśmiechnięty mężczyzna czeka na swój urodzinowy prezent. Każdego roku otrzymuje ten sam podarunek. Taniec ukochanej kobiety. Uwielbia ją, co widać w jego pełnym miłości spojrzeniu oraz delikatnym dotyku, którym obdarza tańczącą. Śmieje się, kobieta bowiem zwraca na siebie uwagę przede wszystkim ogromnym brzuchem, którego nie obawia się eksponować w pobliżu partnera. Jack jest szczęśliwy. Niedługo zostanie ojcem. I mimo, iż zdaje sobie sprawę z tego, że to ciąża wysokiego ryzyka wierzy, a właściwie jest przekonany, że do domu wrócą całą rodziną – on, jego Rebecca i trójka zdrowych, cudownych maluchów. Z każdą minutą filmu poznajemy coraz więcej szczegółów dotyczących życia Jacka i Rebecci. Są one tak prawdziwe i bliskie jak realne jest życie wszystkich nas – radości, smutki, symboliczne detale.

KATE
Chrissy Metz

THIS IS US -- "The Big Three" Episode 102 -- Pictured: Chrissy Metz as Kate -- (Photo by: Ron Batzdorff/NBC)
Photo by: Ron Batzdorff/NBC

“36 is just another number” głosi napis na torcie, w który wpatruje się kolejna bohaterka filmu. Napisów jest więcej, bowiem na prawie każdym pudełku w lodówce przyklejona jest mała, żółta karteczka: „Łyżka – 250 kcal”, „Zło”, „Nie waż się tknąć tortu przed przyjęciem…”. Kate od dawna zmaga się z otyłością. Chciałaby przestać użalać się nad sobą, obudzić z marazmu i po prostu schudnąć. Marzy o byciu mamą, ale jak sama twierdzi „zjadła swoje wymarzone życie”. Na spotkaniu ludzi mających “problemy z wagą” poznaje wesołego Toby`ego. Mężczyzna proponuje jej, by została jego „grubą przyjaciółką”. Wybierają się, więc na kolację, rozmawiają, Toby próbuje dotrzeć do kobiety, otworzyć ją na nowe, uspokoić emocje. Powoli budują związek oparty na zaufaniu i szczerości. W Kate jednak nadal jest wiele niepewności. Walczy z nimi każdego dnia i w każdym miejscu.

KEVIN
Justin Hartley

THIS IS US -- "The Big Three" Episode 102 -- Pictured: (l-r) Justin Hartley as Kevin, Brad Garrett as Wes Manning -- (Photo by: Vivian Zink/NBC)
Photo by: Vivian Zink/NBC

W dniu swoich 36 urodzin Kevin dochodzi do wniosku, że „przespał” życie. Nie da się ukryć, że jest przystojny. Na tym właśnie producenci oper mydlanych i reklam zbudowali jego markę. Jest tak sławny, że „nosząc narciarkę przy 26 stopniach nikt nie zwraca mu uwagi”. Obecnie gra główną rolę w jednym z bardziej kasowych sitcomów i zarabia pieniądze, o których inni mogliby jedynie pomarzyć. Nie jest szczęśliwy. Nie chce być ciągle postrzegany jako komik i sprzedawać własnej duszy… Wydaje mi się, że w każdym serialu powinien być Ktoś Taki – łamiący stereotyp bycia pięknym, mało emocjonalnym i dodatkowo niemądrym. Kevin dobrze wie, czego chce i na czym mu zależy. Kosztem utraty pracy, załamania stabilizacji finansowej, podejmuje walkę o siebie i swoje wartości.

RANDALL
Sterling K. Brown

THIS IS US -- "The Big Three" Episode 102 -- Pictured: Sterling K. Brown as Randall -- (Photo by: Ron Batzdorff/NBC)

Ciepłego Mężczyznę, na pierwszy rzut oka posiadającego dość mocny kręgosłup moralny, poznajemy w sytuacji, kiedy przyjmuje życzenia urodzinowe. Kochany przez piękną żonę i dwie (bardzo różniące się od siebie) córeczki, uwielbiany przez pracowników, wydaje się być spełniony. Miał dobrych rodziców, którzy wychowali go jak własnego syna, mimo że nim nie był. Dzięki takiej rodzinie sam stał się uczuciowy i wrażliwy na ludzką krzywdę. Pewnego dnia sprawdzając swoją pocztę e-mailową, otwiera list od prywatnego detektywa, któremu udało się odnaleźć biologicznego ojca naszego bohatera. Randall odwiedza Williama, mężczyznę, który 36 lat temu zostawił go na progu remizy strażackiej. Rozmawia z nim i proponuje spotkanie z rodziną, poznanie wnuków, synowej oraz zamieszkanie w ciepłym pokoju.      

Zarówno pierwszy jak i drugi odcinek zaskoczył mnie zakończeniem. Muszę nawet przyznać, że po obejrzeniu premierowego, zastanawiałam się czy kolejny będzie dotyczył tych samych bohaterów. Okazało się, że tak. Scenarzyści (jest ich kilku) zbudowali spójną historię i wykreowali ciekawe postacie. Jednocześnie zostawili interpretację serialu oglądającym. Dali nam również ku temu narzędzia. Postacie mówią o sobie, o innych, wyjaśniają, oceniają zachowania, dzięki temu każdy z nas może zbudować sobie „bazę danych” i wyciągnąć wnioski. Słuchać bohaterów oraz zadecydować czy utożsamić się z nimi, czy pozostać „z boku” i po prostu obserwować, co przyniosą kolejne wydarzenia.  

Jeśli jesień to dla Ciebie koc, kawa lub herbata, dobra książka i ciekawy film, jestem przekonana, że „THIS IS US” Ci się spodoba.
Ja z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek.

A tak przy okazji, urodziłam się 10 marca…
Ciekawe ilu ludzi przyszło na świat tego samego dnia…

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Poznajmy się bliżej

Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy.

Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor.

Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

NewsletterNumer 5 już w sprzedaży

Blogostrefa

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń