YellowPear

PRZETAŃCZYĆ ŻYCIE Z UŚMIECHEM NA TWARZY. JESIENNE DUMANIA.

Kiedy nad polami pojawiają się pierwsze mgły, a kolorowe liście unoszone przez wiatr tańczą w rytmie kropel deszczu, nadchodzi czas na jesienne dumania. Rozważania o świecie, przemijaniu, o czasie, który odszedł i tym, który nadejdzie. O dobrym czasie, pełnym wspaniałych ludzi, cudownych momentów, wzlotów i upadków. O życiu przetańczonym z podniesioną głowę, z uśmiechem na twarzy, łzami w oczach. O sobie samym…

MAŁA, WAŻNA ROCZNICA

img_7032Fot. Tomasz Proczka. Rok szkolny 2010/2011

Dziś mija dokładnie dziesięć lat od momentu, w którym światło dzienne ujrzała moja pierwsza choreografia tańca ludowego. Dziesięć lat, a mam wrażenie, jakby to było wczoraj. Dziewczęta w pięknych, bielusieńkich bluzkach z kolorowymi haftami, noszące ciężkie łowickie stroje i czerwone, sznurowane buty, dumnie kroczyły w rytmie jednego z najbardziej znanych polskich tańców narodowych, poloneza. Kolejny kadr wspomnień i rumieńce na twarzach dzieci. Szalony wir krakowiaka – uśmiechy, radość i szczęście widoczne w błyszczących się oczach.. Dokładnie takie same uczucia, jakie towarzyszyły mi podczas pracy w dzisiejszy, jesienny poranek. A minęło przecież dziesięć lat… Aż dziesięć i tylko dziesięć, bo to jedynie skrawek historii Zespołu. Maleńki wycinek.

POWIEW HISTORII

img_6982Fot. Tomasz Proczka. Rok szkolny 2010/2011

Moja Mama opuściła swój rodzinny dom w Wyszkowie i wyruszyła „na podbój świata” jeszcze zanim się urodziłam. Trafiła do małego miasteczka w województwie mazowieckim (wówczas siedleckim), które na kolejne lata stało się dla nas domem i jest nim do dziś. Ze swoich wielu podróży przywiozła serce pełne ukochanych melodii kurpiowskich i zapał, który pozwolił Jej stworzyć coś, z czego jesteśmy dziś ogromnie dumne. We wrześniu roku szkolnego 1977/1978 przy Szkole Podstawowej powstał Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca o ciekawie brzmiącej nazwie KASIANIECKA.

Dziś, kiedy na co dzień jestem świadkiem sukcesów i koncertów zespołu, obserwuję jak wiele osób przekręca tę nazwę. Jesteśmy, więc Kaszanecką, Kasianeszką, Kasanecką, a nawet Kaszaneczką. A wystarczy jedynie poznać etymologię słowa, a wszystko staje się jasne.
W pierwszych latach istnienia członkiniami zespołu było wiele dziewcząt, najczęściej o popularnym wówczas imieniu Katarzyna – stąd pierwszy człon nazwy KASIA… NIECKĄ natomiast nazywano drewniane naczynie służące do wyrabiania ciasta, które w nim “rośnie”, podobnie jak talenty tancerzy rozwijają się i wzrastają z roku na rok.

DZIECIŃSTWO

1Z rodzinnego archiwum. Ja jako dziesięciolatka (1987) i moja dziesięcioletnia córa (2015).

Moja przygoda z zespołem zaczęła się już w roku 1982, kiedy mając 5 lat uczestniczyłam w Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Siedlcach. Trzy lata później, w najmniejszym stroju łowickim, podczas kolejnego festiwalu artystycznego, odbierałam od prezydenta klucze do miasta. To ważne wspomnienie, która zachowam na długo. Czerwona, haftowana w róże, chusta spadała mi z głowy, a Mama poprawiała ją, bym wyglądała tak, jak powinnam. Moje długie włosy zaplecione były w dwa warkocze, a na szyi wisiały drewniane (również czerwone) korale. Wykrochmalona halka sprawiała, że strój mocno odstawał od talii, a jego barwy i piękno przyciągały wzrok widzów. Dziś to ja, z ogromną pomocą rodziców i babć, poprawiam chusty dziewczynkom z zespołu, wiążę długie sznurowadła i zaplatam warkocze.
Życie zatoczyło krąg.

ZANIM ZAŚPIEWAMY „40 LAT MINĘŁO”…

img_6933Fot. Tomasz Proczka. Rok szkolny 2010/2011

We wrześniu 2017 roku minie 40 lat odkąd przy Szkole Podstawowej w Kałuszynie istnieje Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Kasianiecka”. Duma mojej Mamy i moja oraz Tych Wszystkich Osób, którzy poświęcając swój wolny czas, dzieląc się ogromną pasją, pracowali nad obrazem grupy.

img_8247Rok szkolny 2014/2015

Dziś zespół pracuje nad rozmaitymi formami scenicznymi, a bazą jest oczywiście sztuka ludowa. Wspólnie z Mamą opracowujemy widowiska obrzędowe i teatralne. Mamy w programie tańce różnych regionów – suity lubelską, łowicką, śląską, podhalańską oraz tańce narodowe. Realizujemy programy okolicznościowe i patriotyczne. Spotykamy się z zaprzyjaźnionymi zespołami, między innymi z Litwy, Ukrainy, Bułgarii, Włoch i Węgier. Corocznie wyjeżdżamy i promując swój rodzimy folklor, poznajemy inne kraje i kultury. Na scenach krajowych i międzynarodowych osiągamy małe i większe sukcesy.  

img_8213Rok szkolny 2014/2015

img_0144a Tancerki i Tancerze Zespołu w roku szkolnym 2015/2016
Najmłodsza dziewczynka ma 6 lat

Członkowie zespołu przychodzą i odchodzą – zespół trwa, żyje swoim życiem, bije coraz to nowymi sercami, a korytarze szkoły stają się jego galerią, świadectwem pracy i sukcesów. Wiele dyplomów, podziękowań, nagród. Wielu ludzi, których już nie ma, wielu tancerzy, którzy dzisiaj są pedagogami, lekarzami, prawnikami, gospodarzami. Wiele uśmiechów, powitań i pożegnań. Wiele łez, porażek i sukcesów. Wiele lat, podczas których dzieci – członkowie zespołu oraz opiekunowie stawali się jedną, wielką, mazowiecką rodziną.

img_2200Marysia, jedna z tancerek zespołu.

Niech moja dzisiejsza historia będzie dla Ciebie inspiracją do działania, niech obudzi Twoje wspomnienia i sama się nimi stanie, niech spowoduje, że dodasz do niej odrobinę własnej polskiej melodii i siebie.
Niech te jesienne dumania przyniosą uśmiech na twarzy i zadowolenie z tego, co udało Ci się osiągnąć.

Uśmiechnij się 🙂

img_6973Fot. Tomasz Proczka. Rok szkolny 2010/2011

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Poznajmy się bliżej

Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy.

Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor.

Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

NewsletterNumer 5 już w sprzedaży

Blogostrefa

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń