YellowPear

TAŃCZ. Z PASJĄ. RECENZJA FILMU “BALERINA”.

„Balerina” to opowieść o dziewczynce, która całym swoim jedenastoletnim sercem marzy o tym, by zostać primabaleriną. To również historia o wielkiej pasji, spełnianiu marzeń i poszukiwaniu siebie. Pewnego rodzaju „baśń” życia, w której wszystko ma swoje miejsce – istnieje dobro i zło, wrażliwy Kopciuszek, Dobra Wróżka, Zła Królowa, złotowłosy Królewicz, ale to od wyborów bohaterów zależy czy wszystko zakończy się symbolicznymi słowami „ i żyli długo i szczęśliwie”.

SAMOTNOŚĆ I PRZYJAŹŃ

balerina (1)

Felicja i Wiktor to dzieci, które mimo pobytu w sierocińcu i bardzo surowej przełożonej zachowały nadzieję na lepsze jutro i marzenia, motywujące do podejmowania działań.

balerina (6)

Wiktor jest niezwykłym chłopcem, bardzo dumnym i wrażliwym, a przy tym z pomysłami godnymi samych braci Wright. Bardzo lubi swoją rudowłosą przyjaciółkę i to między innymi dla niej decyduje się zorganizować szaloną ucieczkę z sierocińca.

balerina (3)

Oczywiście do Paryża, który pod koniec XIX wieku jest kolebką wielu różnych projektów. Między innymi tych architektonicznych. To właśnie na nie, dzięki wspomnieniu budowniczego, znanego wszystkim jako Gustave Eiffel, zwraca uwagę reżyser filmu. Rozkwita również balet w Operze Paryskiej, do której z głową pełną marzeń, kieruje się Felicja. 

NOWE ŻYCIE I WAŻNE CELE

balerina (14)

Drogi naszych bohaterów w Paryżu się rozchodzą. Chłopiec po niemałych problemach znajduje swoje miejsce pod skrzydłami wielkiego twórcy najsłynniejszej francuskiej wieży, a dziewczynka korzysta z opieki sprzątającej operę Odetty – Dobrej Wróżki o nieprzypadkowym imieniu bohaterki „Jeziora Łabędziego”.

bal

Niestety nie wszystko jest tak proste, jakie wydawało się w wyobraźni Felicji i mimo, że bohaterka praktykuje w tanecznej grupie mistrza Merente oraz zdobywa możliwość wystąpienia w „Dziadku do orzechów” to droga „na szczyt” jest wyboista. Pełna trudnych sytuacji i momentów wstydu za podejmowane decyzje. Ogromnym wsparciem dla dziewczynki okazuje się właśnie Odetta, która jak matka zauważa w niej wielki talent i oddanie marzeniu. Codziennie wczesnym rankiem pracuje z uczennicą, by wydobyć na światło dzienne wszystkie jej zalety, a umiejętności zwiększać z każdą spędzoną wspólnie chwilą. Ta relacja Mistrz – Uczeń jest w filmie bardzo ważna. Widzimy właściwą komunikację, nawoływanie do dobrego postępowania, pracy nad sobą, ale również ukazana nam jest taka zależność, na której zdecydowanie nie powinniśmy się wzorować.

PRZESZKODY DO POKONANIA

balerina (5)

W każdej baśni zawsze jest Ktoś, kto staje na drodze głównego bohatera, stara się zniszczyć marzenia i nie dopuścić do realizacji planów. W „Balerinie” taką postacią jest Regina – czyżby nawiązanie do Złej Królowej z serialu „Dawno, dawno temu” – właścicielka kamienicy, w której mieszka Odetta. Regina to kobieta bezwzględna, okrutna i żądna sławy. Przy tym przekazująca wszystkie ciemne strony swojego charakteru córce, Kamili.

balerina (11)

To właśnie na Reginę zwrócił mi uwagę Mąż, odnajdując w  niej ważny element współczesnego życia – element, który ciężko usunąć, a pozostawiony niszczy wszystko, co człowiek sobie wypracuje. Rozmowa z Mężem uświadomiła mi jeszcze jedno. W filmie dobro i zło zostało zdecydowanie przerysowane, co widoczne było chociażby w doborze kolorów, ostrej kresce, w prawdziwym życiu jednak tego typu przeszkody nie są aż tak widoczne, a przez to stają się jeszcze bardziej niebezpieczne.

MUZYKA I ANIMACJA

bal (2)

Niewątpliwie zaletą filmu są sceny taneczne, a ich animacja jest na bardzo wysokim poziomie. W końcu nad całością czuwał Theodore Ty – animator między innymi filmów “Madagaskar”, “Kung Fu Panda”, “Król Lew”… Warto, więc zwrócić uwagę na Felicję tańczącą na dachu sierocińca, pląsającą na francuskim bruku czy biorącą udział w bitwie z Kamilą. 

dach

Ścieżka dźwiękowa, za którą stoi Klaus Badelt – niemiecki kompozytor, odpowiedzialny za muzykę w filmach takich jak „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”, „Constantine” czy „Equilibrium” – dostarcza niezapomnianych wrażeń. Utwory w „Balerinie” są tak różne jak różne są zdarzenia – jest więc poważnie, gdy ma być poważnie, spokojnie, gdy tego wymaga sytuacja i energicznie wtedy, kiedy serca naszych bohaterów są szczęśliwe. Mi najbardziej utkwiła w pamięci muzyczna scena z „karczmy” – piosenka zdecydowanie w moim stylu.

CZŁOWIEK UCZY SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE

balerina (9)

Oglądając tak wiele filmów Disneya, które uwielbiam i uwielbiać będę, nie zamykam się na pozostałe pozycje i chętnie poznaję produkcje innych twórców. O ile niektóre postacie z amerykańskiej wytwórni są dla mnie zbyt pozytywne,  mocno cukierkowe, najlepsze i w tym wszystkim nieco nierzeczywiste o tyle francusko – kanadyjska Felicja jest odmienna. Bliska współczesności. Popełnia błędy, odrzuca przyjaźń, działa pod wpływem emocji i właśnie dlatego szybko zyskała moją sympatię. Jest doskonałym przykładem na to jak szybko można wiele stracić, gdy podejmuje się niewłaściwe decyzje, a jednocześnie jak szybko można zyskać, gdy wyciągnie się odpowiednie wnioski ze swoich zachowań. Dążenie przez bohaterkę do wytyczonego celu, wzloty i upadki, funkcjonowanie w grupie są również znakomitym materiałem na rozmowy o tym, co ważne. Rozmowy, które możemy przeprowadzić z dziećmi. Zarówno w domu jak i w szkole.  

INNA NIŻ WSZYSTKIE…

balerina (4)

Film „Balerina” to nie tylko produkcja o marzeniach i dążeniu do celu. To film o ogromnej pasji, która kształtuje osobowość i nadaje życiu sens. To właśnie ona przynosi poczucie spełnienia i sprawia, że z determinacją i siłą dokonujemy niemożliwego. Stajemy się unikatowi, podobnie jak główna bohaterka filmu Felicja, która dzięki swojej pasji, największej motywacji do działania, ukazała coś, co odróżniło ją od szarego tłumu rywalek. Emocje, które w życiu liczą się najbardziej.

Bardzo gorąco zachęcam Cię do wybrania się do kina, koniecznie z rodziną lub przyjaciółmi i poznania pełnej marzeń Felicji, jej przyjaciela Wiktora, ciepłej Odetty, nieco tajemniczego Merente oraz wzbudzającego uśmiech niepozornego chłopczyka – nowego przyjaciela dwójki sierot. 

plakacik

Film “Balerina”

Oryginalny tytuł: Ballerina
Reżyseria: Eric Summer, Eric Warin
Scenariusz: Carol Noble, Laurent Zeitoun, Eric Summer
Gatunek: Animacja
Produkcja: Francja, Kanada
Zdjęcia: Jericca Cleland
Muzyka: Klaus Badelt

Wszystkie fotosy w teście pochodzą ze stron IMDb oraz filmweb.pl

podpis

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Poznajmy się bliżej

Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy.

Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor.

Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

NewsletterNumer 5 już w sprzedaży

Blogostrefa

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń