YellowPear

DOBRE I ZŁE CÓRKI U STÓP BOGINI.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego jak bardzo szczęśliwy jest człowiek, który posiada rodzinę? Ma dom – bliskich obok siebie, uśmiechnięte dzieci biegające wokół i rodziców, którzy tylko czekają, by pomóc, wesprzeć, wysłuchać. A może podchodzisz do tego jak do pewnego rodzaju „normalności”, szarej codzienności? Jeśli tak, zmień swoje spojrzenie i zachowanie, bo Rodzina to wielki cud. Ogromny, niesamowity i bardzo ulotny. Rodzinę należy szanować, dbać o nią i pielęgnować jak najpiękniejszy kwiat. Nie zawsze jest to łatwe, czasem życie rzuca kłody pod nogi, zabiera szczęście i przynosi łzy. Czasem koleje losu rozdzielają te, które kochają się najbardziej bezinteresowną miłością. Matkę z córką, wnuczkę z Babcią. Żyją, więc daleko od siebie, w różnych światach, wśród innych, tak naprawdę obcych ludzi. I mimo, że są rodziną, są jednocześnie razem i oddzielnie. Tak jak bohaterki książki „U stóp bogini”, którą napisała Chitra Banerjee Divakaruni.

KOBIETA DWÓCH KONTYNENTÓW

Fot. Krishna Giri
Fot. Krishna Giri

Zanim opowiem Ci o książce, poznaj autorkę. Jej historia jest moim zdaniem przyczyną tak dużej indywidualności treści zawartej w powieści. Pozycji mocno osadzonej w życiowych doświadczeniach i wartościach, które przyświecają pisarce na co dzień.

ustopbogini (3)

Chitra Banerjee Divakaruni urodziła się w Kalkucie. Kiedy ukończyła studia licencjackie na uniwersytecie w Indiach, wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskała stopień magistra. Na uniwersytecie kalifornijskim w Berkeley otrzymała tytuł doktora. Jako młoda dziewczyna wykazywała się dużą samodzielnością, co zaowocowało pracą w najróżniejszych miejscach. Była opiekunką do dzieci, urzędnikiem, sprzedawcą, asystentem w laboratorium…. Sama autorka mówi, że to właśnie emigracja do Ameryki spowodowała, że stała się pisarką. Będąc w Indiach, dorastając wśród tradycyjnej rodziny, nigdy nie była uważana za twórczynię. Nie wierzyła, że posiada talent i nie sądziła, iż jej historie są godne opowiedzenia. Przeprowadzka, inna kultura, lepszy dostęp do samodoskonalenia sprawiły, że zaczęła działać na własną rękę, a jej świat stał się przejrzysty i pełen możliwości. Kiedy rozpoczęła nowe życie w Ameryce, pracując bardzo ciężko i w różnych warunkach, poznała również problemy, z którymi borykają się kobiety. Wtedy zadecydowała, że nie tylko będzie o nich pisać, ale będzie też działać w ich imieniu i walczyć o godność tych, którym została ona odebrana. Divakaruni jest współzałożycielem i byłym prezesem infolinii dla kobiet, które dotknęły przemocy domowej. Zasiada w radzie nadzorczej podobnej organizacji w Houston oraz, będąc członkinią stowarzyszenia, dba o poprawę niekorzystnej sytuacji szkolnej indyjskich dzieci.

To wszystko sprawia, że jej wiedza na temat warunków życia, relacji międzyludzkich oraz środowisk zawodowych, które miała okazję poznawać, pogłębiała się i zakorzeniała coraz bardziej. Znajomość problematyki dwóch kontynentów spowodowała, że opowiada w swoich utworach przede wszystkim o tych miejscach, koncentrując się na własnych doświadczeniach i wnioskach, które wyciągnęła z przeżytych sytuacji. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków, a niektóre z nich stały się materiałem na filmy i sztuki teatralne. Obecnie, razem z mężem oraz dwoma synami, mieszka w Houston, gdzie jest profesorem kreatywnego pisania.

KOBIETY DOBRE I ZŁE

ustopbogini (4)

3 pokolenia kobiet. Babcia, Matka, Córka. Sabitri, Bela i Tara. Życie na dwóch kontynentach. Miłość, nienawiść, zdrada, wybaczenie – tak w kilku słowach można przedstawić treść książki. To jednak dopiero początek, podobnie jak początkiem opowieści jest list, w którym babcia opowiada swojej wnuczce o tym, z czym przyszło jej zmagać się przez całe życie.

„Dobra córka to lampa pomyślności, rozświetlająca nazwisko rodziny.
Zła córka to żagiew, która przyćmiewa sławę rodziny”

Sabitri wychowała się w biednym domu, w indyjskiej wsi. Jej największym pragnieniem było zdobycie wykształcenia na uczelni wyższej i praca nauczycielki. Przeszkodą okazał się brak funduszy, bowiem ciężka sytuacja materialna nie pozwalała młodej, ambitnej bohaterce osiągnąć celu. Nie była to jednak przeszkoda nie do pokonania. Na drodze dążącej do edukacji dziewczyny, stanęła bogata kobieta, która postanowiła przyjąć rolę sponsora – opłacić czesne i zabrać przyszłą studentkę do własnego domu. Po jakimś czasie dostrzegła też jej talent kulinarny i nakazywała przygotowywanie deserów. Sabitri stała się, więc skarbem – kucharką serwującą nie tylko słodkości, partnerką pani domu podczas gry w preferansa oraz, o czym nie wiedziała opiekunka, towarzyszką młodego panicza. Kiedy zazdrosna o jej sukcesy i urodę służąca wyjawiła tajemnicę, skarb przestał być skarbem, a stał się „przebiegłym kocmołuchem”, „córką ladacznicy” oraz „żmiją wychowaną na własnym łonie”. Młody panicz Radżiw został odesłany do innego miasta, a zakochana Sabitri straciła dom, opiekę i fundusze na studia…  

Po wielu latach, w swoim liście, opowiada jeszcze niejedną historię. Nie tylko o Radżiwie, ale i o kolejnym mężczyźnie, który pojawił się w jej życiu. Pisze o własnej córce, o jej odejściu – przeprowadzce do Ameryki oraz o tym, czego naprawdę pragnie dla swoich najbliższych.

KOBIETA PISARKA

ustopbogini (2)

„U stóp bogini” to książka o demonach przeszłości. O tym, że zwykle nie odpuszczają i atakują wtedy, kiedy bohaterki są najsłabsze. To pozycja o miłości pełnej marzeń i oczekiwań. O jej zetknięciu się z rzeczywistością, nieprzystającą do wyobrażeń i tak bardzo silną, że może zabić prawdę i uczciwość. To lektura pisana emocjami. W prostych słowach, mało skomplikowanych wyrażeniach oraz urywanych myślach autorka Chitra Banerjee Divakaruni serwuje nam opowieść pełną mądrości, tradycji i zwyczajów świata, w którym żyją trzy na zawsze połączone więzami krwi, kobiety. Walka o własną tożsamość, uczucia, bycie kimś oraz spełnienie marzeń nie jest łatwa, a wysokie mury przeciwności losu wydają się być nieprzekraczalne.

Historia przekazana czytelnikowi z punktu widzenia bohaterek oraz tego, który stoi obok i bardzo dokładnie analizuje wszystkie dziejące się wydarzenia jest interesująca i jednocześnie bardzo ważna w swoim przesłaniu. Cóż bowiem znaczy być kobietą w Indiach, mieć ambicje i marzenia? Cóż znaczy być Babcią, Matką czy Córką? Relacja między kolejnymi pokoleniami oraz zależności, które nie umierają w wyniku przemijania, dają nam świadectwo jak ogromną rolę gra w życiu rodzina i jak bardzo ważne jest, by być blisko…

Rodzina to wielki cud.
Ogromny, niesamowity i bardzo ulotny.
Rodzinę należy szanować, dbać o nią i pielęgnować jak najpiękniejszy kwiat.
Tylko tyle… I aż tyle

*          *          * 

Książkę wydało Wydawnictwo Kobiece. Pozycja ma śliczną okładkę w odcieniach turkusu, na której wyróżniają się złote elementy. Wzrok przyciąga tytuł oraz tradycyjnie udekorowane, kobiece dłonie, trzymające pąk róży. To właśnie ta okładka zachęciła mnie do sięgnięcia po lekturę. Nie żałuję. Ciebie również zachęcam do przeczytania książki i poznania interesującej historii trzech pokoleń kobiet. 

ustopbogini (6)

Tytuł: U stóp bogini

Autorka: Chitra Banerjee Divakaruni
Tytuł oryginalny: BEFORE WE VISIT THE GODDESS
Wydawnictwo Kobiece

podpis

Katarzyna Berska

Poznajmy się bliżej

Przede wszystkim Mama.

Z wykształcenia filolog polonista, literaturoznawca i językoznawca, grafik DTP.

Z zamiłowania choreograf tańca ludowego, fotograf.

Blogostrefa

Blogostrefa

Jedyne takie czasopismo
dla blogerów

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń