YellowPear

OBUDŹ W SOBIE DZIECKO. WYOBRAŹNIA ALICJI W KRAINIE CZARÓW.

Wyobraźnia. Umiejętność niezwykła, mocno powiązana z głęboką reakcją na bodźce odbierane przez wszystkie zmysły, pomysłowością oraz „wiedzą” i doświadczeniem.  John Mansfield pisał, że „człowiek składa się z ciała, umysłu i wyobraźni. Jego ciało jest niedoskonałe, umysł zawodny, ale wyobraźnia czyni go znakomitym”. Bez względu na miejsce i czas jesteś, więc w stanie stworzyć w swoim umyśle wszechświaty dalekie od rzeczywistości, w których wszystko jest możliwe i nie wymaga dowodu na istnienie. Jeden z takich nierealnych, ale mocno interesujących światów stworzył Lewis Carroll w książce „Alicja w krainie czarów”. To właśnie o tej pozycji chciałabym Ci dzisiaj opowiedzieć.

BĄDŹ JAK DZIECKO – UWIERZ W MAGIĘ

ALICJA GASINNICA PAN2

Najważniejszym celem cyklu “Obudź w sobie dziecko”, który rozpoczęłam w grudniu 2016 roku na blogu, nie jest dogłębne badanie  i interpretacja literatury dziecięcej. Nie skupiam się, więc na szukaniu drugiego dna i psychoanalizie. Chcę po prostu przypomnieć Ci dzieła ważne, które być może stoją na półkach w Twojej biblioteczce, zapomniane i zakurzone. Lektury, po które warto sięgnąć i spróbować uwierzyć w światy wykreowane na kartach książek przez autorów.

BĄDŹ JAK ALICJA – ŚNIJ

ALICJA OKLADKI

Bogactwo wyobrażeń to wielki początek tworzenia, często ważniejsze od wiedzy, nieograniczone. Będące podstawą aktywności kulturalnej i ciekawości świata. W swojej twórczej roli podobni jesteśmy do bohaterki utworu Lewisa Carrolla, Alicji, która zapragnęła czegoś niezwykłego i dalekiego od rzeczywistości.

ALICJA KOT ROZMOWA

Podążająca za Białym Królikiem dziewczynka wskakuje do głębokiej nory, przypominającej studnię. Na dole witają ją małe drzwiczki, przez które niestety nie może się przedostać, bo należy do dość wysokich panienek. Bardzo cierpi z tego powodu, maleńkie wejście prowadzi bowiem do pięknego ogrodu, pełnego barw i kwiatów. Magiczny płyn w buteleczce znalezionej na stoliku zmniejsza ją, a ciastka sprawiają, że rośnie. Z jej łez powstaje sadzawka, by następnie stać się dla małej Alicji ogromnym morzem. W swojej „podróży do ogrodu” napotyka ciekawe zwierzęta. Jest nielubiąca kotów mysz, pomysłowy gołąb, pan Gąsiennica, lokaje w ciałach żab i  ryb, ważny Kot Dziwak z Cheshire (polecam opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego “Złote popołudnie”) oraz oczywiście Biały Królik. Interesujące są również tematy rozmów, które bohaterka prowadzi z mieszkańcami Krainy Czarów. Szczególnie ta podczas podwieczorku z pewnym Kapelusznikiem… Kiedy Alicji w końcu udaje się wejść do ogrodu, poznaje mocno rozkrzyczaną władczynię i umoralniającą Księżną. Po raz pierwszy też gra w krykieta używając jako kija różowego flaminga, a także staje się świadkiem w ważnej rozprawie na sali sądowej.

Wszystko to dzieje się w parku, podczas długiego snu głównej bohaterki. A kiedy dziewczynka w końcu budzi się i biegnie na podwieczorek do domu, na ławce pozostaje jej starsza siostra, która rozmyśla o tym, co przyśniło się Alicji. „Wreszcie siostrze Alicji przyszło na myśl, że jej mała siostrzyczka będzie kiedyś w przyszłości dorosłą kobietą, ale że zachowa aż do późnej starości swe ufne i dobre serce dziecka. Pomyślała, że dorosła Alicja nieraz zbierze dokoła siebie gromadkę dzieci i opowiadać im będzie najdziwniejsze baśnie, a między tymi baśniami znajdzie się może i sen sprzed wielu lat o Krainie Czarów” (przekład: Antoni Marianowicz, Nasza Księgarnia, Warszawa 1969) .  

BĄDŹ JAK LEWIS CARROLL – KREUJ RZECZYWISTOŚĆ

ALICJA FINIS

Percepcja, pamięć i świadomość. To wszystko jest niczym bez wyobraźni. Bez możliwości „przewidywania” kolejnych momentów naszego życia. Człowiek twórczy jest niczym nieograniczony, potrafi wyobrazić sobie dosłownie wszystko, rozłożyć na małe cząstki i połączyć w zupełnie nieznany innym sposób. Nadaje nowy kształt, wielkość i barwę, tworzy coś, co nie istnieje i dzięki temu odnajduje w sobie interesujące miejsca do “podróżowania”. Ta niezwykła możliwość zobaczenia w swoim umyśle czegoś, czego jeszcze nie ma, stawia człowieka w miejscu, z którego może doskonale obserwować rzeczywistość, upiększać ją, zmieniać, dopasowywać do własnych potrzeb. I każdego dnia, bez względu na miejsce i czas, taki twórczy Ktoś o bujnej wyobraźni może obudzić swoje wewnętrzne dziecko oraz przenosić się do krainy czarów i magii.

miniokladka

Tytuł: Alicja w krainie czarów

Autor: Lewis Carroll
Tytuł oryginalny: Alice’s Adventures in Wonderland
Ilustrowała: Tove Jansson
Wydawnictwo Bona

 

podpis

Katarzyna Berska

Poznajmy się bliżej

Przede wszystkim Mama.

Z wykształcenia filolog polonista, literaturoznawca i językoznawca, grafik DTP.

Z zamiłowania choreograf tańca ludowego, fotograf.

Blogostrefa

Blogostrefa

Jedyne takie czasopismo
dla blogerów

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń