YellowPear

JEDNO POCIĄGNIĘCIE KRESKI. SZTUKA ZENTANGLE®.

Odkąd pamiętam czysta kartka i dobrze zatemperowany ołówek byli moimi „przyjaciółmi”. Czasem ołówek zastępował długopis, cienkopis, pióro, a kartkę notes, blok, ale rzadko zdarzało się, by tych narzędzi brakowało w moim plecaku. Bazgrałam w oczekiwaniu na autobus, w pociągu, podczas wykładów na studiach. Esy floresy tworzyłam w rogach kupowanych hurtowo krzyżówek lub na zakładkach książek z biblioteki. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że istnieje metoda Zentangle®, która już niedługo miała wprowadzić w moje nieświadome bazgrolenie celowość i koncentrację.

OD NICH WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO…

ZENTANGLE (2)
MARIA THOMAS I RICK ROBERTS

Na początku nakreślę Ci czym tak naprawdę jest Zentangle®.
To metoda, według której korzystając z dostępnych wzorów, możesz tworzyć najróżniejsze rysunki. Opracowana została przez Marię Thomas i Ricka Robertsa. Maria jako artystka, autorka ilustracji botanicznych i kaligrafii całkowicie oddawała się swojej pracy. To wzbudzało zainteresowanie praktykującego jogę Ricka, ponieważ zauważył, że rysowanie przynosi Marii niezwykły spokój i odprężenie, podobne do tych, które mężczyzna odczuwał jedynie podczas medytacji. Po wspólnej rozmowie Maria i Rick postanowili, że opracują metodę rysowania, która pozwalać będzie na wyciszenie umysłu i koncentrację oraz jednocześnie stanie się przyczyną do tworzenia pięknych i wartościowych dzieł sztuki. Tak właśnie powstała metoda Zentangle®

MATERIAŁY DO Zentangle® 

ZENTANGLE (11)

Potrzebne są: biały kartonik (zwany kafelkiem), ołówek, czarny cienkopis. Należy narysować ołówkiem kropkę w każdym kąciku kartonika, a następnie połączyć kropki tak, by uformować brzegi obrazu. Kolejną czynnością jest narysowanie sznura dowolnego kształtu, dzielącego lub rozgraniczającego przestrzeń na kartoniku. W każdym sektorze uformowanym przez sznur należy narysować wybrane wzory (tangle), kartonik można obracać, ponieważ ukończone dzieło powinno być podziwiane z każdej strony (nie mając dołu ani góry). Należy pamiętać, że podczas tworzenia Zentangle® nie wolno używać gumki. Na koniec można pewne elementy wycieniować, podkreślić oraz podpisać na odwrocie swoim imieniem i nazwiskiem.

Pełne zestawy składające się między innymi z cienkopisów o różnej grubości, pisaka, rozcieracza, ołówka oraz przygotowanych już kartoników specjalnego papieru można znaleźć w sklepach z materiałami atrystycznymi: Sklep Plastyczny, Szał dla Plastyków

KSIĄŻKI W MOJEJ BIBLIOTECZCE

ZENTANGLE (2)

SZTUKA ZENTANGLE®

ZENTANGLE (5)

ZENTANGLE (6)

„Sztuka Zentangle® to bardzo ładnie wydana pozycja wydawnictwa Arkady, podzielona na 5 rozdziałów, odróżnionych od siebie kolorystycznie. Jest to podstawowy przewodnik, w którym cztery certyfikowane trenerki Zentangle® krok po kroku przedstawiają czytelnikowi skomplikowane wzory, uczą rysowania, odpowiadają na pytania jak, gdzie i czego poszukiwać oraz podają przykłady tworzenia dzieł inspirowanych Zentangle®: mandali, ozdób na ścianę, obrazów i innych dekoracji. Sama lektura jest przyjemna w odbiorze, obfituje w nowe, ciekawe wzory. Sporo w książce „pustych” miejsc (białych stron) na własne ćwiczenia oraz mocno rozbudowanych tematów, które moim zdaniem skierowane są już do nieco bardziej doświadczonych twórców. Nie jest to moja ulubiona pozycja.

ZENTANGLE® SZTUKA OZDABIANIA DLA DZIECI

ZENTANGLE (3)

ZENTANGLE (4)

„Zentangle® sztuka ozdabiania dla dzieci” autorstwa Jane Marbaix to pozycja zgodna ze swoim przeznaczeniem. Autorka w bardzo ciekawy sposób prowadzi dialog z dzieckiem – czytelnikiem. Wprowadzając dwóch zwierzęcych bohaterów, lisa i sowę, sprawia, że nauka poznawania nowych wzorów jest interesująca. Dzięki temu zabiegowi nawet młodsze dzieci będą mogły kształcić umiejętność ozdabiania swoich własnych rysunków. Książka wydawnictwa Wilga jest dobrym materiałem do indywidualnej pracy naszych milusińskich, ale również świetną inspiracją do wspólnej zabawy i uruchamiania kreatywności. Razem z dziećmi możemy bowiem poszukiwać wzorów roślinnych i zwierzęcych,  a także tych na przedmiotach, które nas otaczają. To jedna z ulubionych książek kreatywnych mojej córy Marysi.  

ZENTANGLE® TWÓRCZY RELAKS

ZENTANGLE (7)

ZENTANGLE (9)

„Zentangle®. Twórczy relaks. Sztuka kreatywności, koncentracji i dobrego samopoczucia”. Współautorki: Suzanne McNeill, Sandy Steen Bartholomew, Marie Browning. To książka, którą cenię najbardziej. Właściwie odpowiada mi w niej wszystko. Już jasny i przejrzysty spis treści przyciąga uwagę. Nota od wydawcy motywuje, a idealnie dobrane sentencje dopełniają całość. Pozycja wydawnictwa Liber nic nie upraszcza. Przedstawia historię, mówi o ważności certyfikatów trenerów, ogromnym nawiązaniu do celu metody – uwolnieniu od napięć, stresu, jasności umysłu. W tej pozycji najbardziej widać filozofię Zentangle® i mimo, że nie mam na co dzień styczności z jogą i ciężko mi odnieść się do nawiązań między nimi to podoba mi się ta łatwość tworzenia, o której mówią współautorki. Nie potrzeba przecież wiele, można bowiem „zentanglować” na podstawkach, serwetkach, wizytówkach… Ważne jest, by każda linia i każda kreska były przemyślane, wykonane starannie, bo w Zentangle® nie chodzi o to, jak będzie wyglądał finałowy rysunek, ale o to jak wygląda proces tworzenia. Lektura uświadamia czytelnikowi, że w metodzie nie ma miejsca na porażkę, a każda praca jest unikatowa i szczególna, nawet jeśli widać w niej inspiracje twórczością innych autorów.

Książka pokazuje jak krok po kroku narysować wzory, jak wypróbowywać techniki i rozwijać zainteresowania. Tu również mamy miejsce na własne ćwiczenia, ale są to jedynie małe kwadraty na dole stron, dokładnie takiej wielkości, jaka jest wskazana do pracy podczas tworzenia tangli. Bardzo ciekawym dodatkiem są krótkie historie osób, które dzięki Zentangle® zmieniły nastawienie do życia.

CO NAM DAŁO Zentangle® MAŁE PODSUMOWANIE

ZENTANGLE (16)-tile

Tworzę Zentangle® od ponad dwóch lat, na początku były one rysowane ołówkiem, na zwykłych kartkach w zeszycie, tworzone raczej nieregularnie – raz w poniedziałek, raz w czwartek, wtedy akurat, kiedy przyszła ochota. Dawniej nie znałam wzorów i nazw, tworzyłam intuicyjnie. Inspirowałam się książkami, pinterestem. Obecnie na moich “kartonikach” dominują konkretne tangle i jestem w stanie podać ich nazwy. Mam swoje ulubione połączenia. Staram się też, by rysować regularnie, ale bez względu na to ile razy sięgam po kwadratową kartkę, zawsze tanglowanie przynosi mi spokój i odprężenie.  

Widzę jak bardzo moja córka skupia się podczas tworzenia wzorów, jak jest skoncentrowana i wyciszona. To na pewno ogromny plus tej metody. Im więcej rysuje, tym mniej jest zestresowana – ona to również zauważa, bo gdy na coś jest zła, wyciąga notes i kreśli linie, zawijasy i wzory, które pamięta. Lubi uzupełniać swoją książkę, ale nie przesadza z poświęcaniem jej czasu. Zwykle sięga po lekturę raz na tydzień, w sobotę, kiedy już odrobi wszystkie lekcje. Czasem widzę inspiracje Zentangle® w innych pracach plastycznych córki, ale pozostawiam to bez komentarza, skoro tak sobie wymyśliła temat, niech tak właśnie zostanie. Uważam, że sama metoda Zentangle® jest bardzo interesująca i aktywizująca, dlatego zupełnie nie żałuję ani funduszy przeznaczonych na wyżej wspomniane książki, ani tych, które poświęciłam później na zakup materiałów.  

Jestem bardzo ciekawa czy ta kreatywna metoda rysowania jest Ci znana? Jeśli tak czy podobnie jak ja odczuwasz jej uspokajający wpływ? A jeśli nie, czy zainteresował Cię mój tekst i zajrzysz do którejś z polecanych książek? Będzie mi bardzo miło, gdy napiszesz kilka słów na ten temat w komentarzu.

podpis

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Poznajmy się bliżej

Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy.

Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor.

Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Numer 4 już w sprzedaży

Blogostrefa

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń