YellowPear

ŻYCIE WEDŁUG DUNI. OCZAMI DZIECKA O UCZUCIACH.

Emocje. Wiele się obecnie w moim życiu dzieje. Wiele się zmienia. W samym centrum tego małego, emocjonalnego nieporządku stoją dzieci. Osoby, które kocham najbardziej na świecie i dla których zrobiłabym wszystko. Bycie Mamą nie jest łatwe. Bycie dzieckiem również. Są gorsze i złe chwile, śmiech, łzy, huśtawki nastrojów, wymagania, wyrzeczenia, momenty złości i „tupania nogami”. Takie jest życie. Nie tylko według mnie, ale również według Duni – głównej bohaterki serii książek szwedzkiej autorki, Rose Lagercrantz.

DUNIA00

SZCZĘŚCIE

“Mam na imię Daniela, ale mówią na mnie Dunia. Mam jasne włosy, żółtozłote, prawie złote. Moje oczy są niebieskie. Moja ulubiona potrawa to zapiekany makaron z keczupem i byłam szczęśliwa wiele razy w życiu”.

DUNIA08

Oto jest Dunia. Dziewczynka, która nie znosi nieszczęść, a smutnym historiom dodaje nowe zakończenia. „Kiedy była mała, cieszyło ją prawie wszystko. Na przykład to, że ma ręce i paluszki. I że ma takie ładne stópki. Lubiła też swój brzuch. Był taki miękki i miły w dotyku”. Dziś Dunia to pierwszoklasistka, ciesząca się tym, co przynosi los, uśmiechnięta i otwarta na innych.  

PRZYJAŹŃ

DUNIA09C

Kiedy trafia do szkoły, nie może odnaleźć sobie miejsca. Stojąc samotnie na boisku, dostrzega dziewczynkę, która również stoi sama. Tak rozpoczyna się wielka przyjaźń z Fridą. Długie huśtanie jest tylko wstępem do bycia blisko. Wspólne rozmowy, zabawy, rysowanie, gimnastyka i łańcuszek przyjaźni z sercem podzielonym na dwie części, budują niezwykłą znajomość.

DUNIA07

DUNIA09A

DUNIA09E

Przyjaźń ta zostanie poddana próbie, kiedy Frida będzie musiała się przeprowadzić, a Dunia pozostać w szkole, daleko od swojej bratniej duszy. Wszystko się wtedy zmieni dla naszej bohaterki, a smutne momenty przyniosą tęsknotę i żal.

MIŁOŚĆ

DUNIA09D

Książki Rose Lagercrantz to również opowieść o rodzinie. Rodzinie niewielkiej, bowiem składającej się z Duni, jej taty i kota Kota. Dziewczynka jednak, mimo że nie ma mamy, która mogłaby ją pocieszyć, przytulić i porozmawiać, stara się być zadowolona prawie zawsze. Przecież jest tata, który ciągle ją ratuje, nazywa swoją miłością i broni wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja. Dunia, więc chwile, kiedy nie jest szczęśliwa wymazuje z pamięci. Przychodzi jednak moment, kiedy trafia na coś, czego wymazać się nie da.

WARTOŚCIOWE TREŚCI

DUNIA02

Bardzo się cieszę, że na rynku pojawia się coraz więcej wartościowych książek dla dzieci. Pozycji, które niosą ze sobą mądre przesłania, walory edukacyjne i urzekają pięknymi ilustracjami. Zakamarki jak zawsze zachwyciły mnie i moje dzieciaki. To kolejne książki tego wydawnictwa, od których trudno się oderwać. Przeznaczone dla młodszych czytelników, powyżej lat sześciu, zainteresowały zarówno nieco młodsze dziecko, jak i nieco starsze. Ponadto cała seria jest pięknie przygotowana. Czarno – białe ilustracje, nad którymi pracowała Eva Ericcson, idealnie uzupełniają barwne, twarde okładki. Poręczny format lektury ułatwia korzystanie z niej.

DUNIA09B

To wszystko sprawia, że po serię o Duni warto sięgnąć. Ja ze swojej strony zdecydowanie polecam zapoznanie się z pełną uczuć bohaterką, jej przyjaciółką i wszystkimi pozostałymi postaciami. Polecam również dlatego, że czytanie z dzieckiem jest niesamowitą przygodą i nie wiadomo kiedy może zamienić się w długą i poważną rozmowę na temat tego, co jest w życiu ważne i jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Takie dyskusje są potrzebne. Budują w naszych milusińskich poczucie własnej wartości i przygotowują do życia w dorosłym świecie. Warto, więc oprzeć je na dobrej, wartościowej i bliskiej młodemu czytelnikowi, literaturze. 

okladki

Seria o Duni
1. Moje szczęśliwe życie
2. Moje serce skacze z radości
3. Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa
4. Życie według Duni
5. Do zobaczenia następnym razem

Autor: Rose Lagercrantz
Ilustrowała: Eva Eriksson
Wydawnictwo: Zakamarki 

podpis

 

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Poznajmy się bliżej

Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy.

Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor.

Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

NewsletterNumer 5 już w sprzedaży

Blogostrefa

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń