YellowPear

OD KONCENTRACJI DO MISTRZOSTWA. RYSNOTKA #5

Czy to naprawdę ja byłem za gruby, czy to ja zastanawiałem się, czy uda mi się przetrwać? Jak chłopak taki jak ja, który skończył tylko szkołę średnią, mógł doprowadzić do tak radykalnej zmiany? 

Odpowiedź jest prosta: nauczyłem się stosować zasadę, którą dzisiaj nazywam ZASADĄ KONCENTRACJI SIŁY. Większość ludzi nie ma pojęcia, jak olbrzymie możliwości mogą się w nich samych ujawnić natychmiast po skupieniu całej uwagi na jednej, wybranej dziedzinie życia. (Anthony Robbins) 

SKONCENTRUJ SIĘ

Każdy z nas się kiedyś uczył. Każdego z nas goniły terminy. Każdego z nas bombarduje mnóstwo sygnałów z otoczenia. Jednak nie każdy z nas się faktycznie nauczył i nie każdy z nas zdążył na czas. W zasadzie niewielu jest takich. Dlaczego? Bo koncentracja to towar deficytowy. A w dzisiejszych czasach – unikatowy. A ona właśnie jest najważniejsza w procesie uczenia się.

MULTITASKING

Multitasking jest dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy łączymy ze sobą tak proste i niewymagające czynności jak bieganie i słuchanie podcastów, prasowanie i słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Ale jeśli chcemy w tym samym czasie nauczyć się czegoś nowego, zaplanować kolejny dzień, przeczytać branżowy artykuł i wrzucić coś na Fb, to nie zadziała. Którąś z tych spraw zawalimy, oczywiście tą najważniejszą i najtrudniejszą. Ja już przekonałam się o tym wielokrotnie. Wpadłam w pułapkę wielozadaniowości odkąd jestem mamą i wiem, że mam bardzo ograniczony czas na wykonanie pewnych zadań, np. pracy nad blogiem. Podczas kilku godzin wyrwanych z nocy, chcę nadrobić wszystko. Tak się niestety nie da. Na wysokim poziomie jesteśmy w stanie zrobić jedną rzecz na raz. I wbrew pozorom, taka polityka zdecydowanie przyspiesza tempo naszej pracy.

W czasach wszędobylskich rozpraszaczy nasi uczniowie mają podobny problem. Nie potrafią zarządzać zadaniami zgodnie z zasadą priorytetów lub uciekają przed odpowiedzialnością w te przyjemniejsze.

Idealnym lekarstwem na dekoncentrację jest ćwiczenie uważności. Mindfulness odnosi się zarówno do praktyki jak i podejścia, które polega na byciu całkowicie obecnym wobec doświadczenia płynącego zarówno z zewnątrz (inni ludzie) jak z wewnątrz (własne myśli, uczucia, wrażenia) w każdej chwili. Nie chodzi o umiejętność skoncentrowania się na danym obiekcie, odczuciu, człowieku. Chodzi o jakość bycia wobec każdego pojawiającego się zjawiska (niezależnie od tego, czym to zjawisko jest).

Cały artykuł znajdziesz na blogu Kasi INSPIRACJE DLA SZKOŁY

KOLEJNA RYSNOTKA

RYSNOTKA05 05.05.2017 KONCENTRACJA OBUDŹ W SOBIE OLBRZYMA

RYSNOTKA NR 5.

Koncentracja. Obudź w sobie olbrzyma. 

WERSJA JPG DO DRUKU 

WERSJA PDF DO DRUKU 

 

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Pozostańmy w kontakcie