YellowPear

BLOGOSTREFA. WIELKA NIESPODZIANKA DLA BLOGERÓW.

To był poniedziałek. 1 maja 2017 roku. Godzina 18.15. Siedziałam w kuchni, tworząc grafiki dla jednego z klientów. Nie mogłam się skoncentrować. W głowie pojawiało się mnóstwo najróżniejszych myśli, które z siłą wodospadu ogarniały każdy zakamarek umysłu. Towarzyszyły mi już od dłuższego czasu, ale świadomie odsuwałam je od siebie, chcąc skupić się na celach założonych na początku tygodnia. Tym razem jednak myśli nie odpuszczały. Czułam się jak zamknięta w bańce mydlanej – myśli i ja, kilkanaście słów chcących ujrzeć w końcu światło dzienne. Ustąpiłam. Bańka pękła, a ja odczułam niesamowitą radość. Tak właśnie pojawiła się w moim życiu BLOGOSTREFA. JEDYNE TAKIE PISMO DLA BLOGERÓW.

W BAŃCE MYDLANEJ

Chciałam stworzyć na Yellow Pear czasopismo online dla czytelników mojego bloga, w którym zamieszczałabym przede wszystkim teksty dotyczące promocji czytelnictwa oraz artykuły dla rodziców i dzieci, związane z szeroko pojętą kulturą. Kiedy usiadłam nad kartką papieru i zaczęłam rozpisywać zadania i korzyści, jakie mógłby odnieść potencjalny odbiorca mojej egazety, pojawiły się pytania:

A CZEMU NIE IŚĆ Z TYM DALEJ?
CZEMU NIE STWORZYĆ CZASOPISMA DLA CAŁEJ BLOGOSFERY?

Przecież potrafię to zrobić. Posiadam niezbędne umiejętności, a przede wszystkim umiem realizować długofalowe projekty, którymi w swojej szkole zajmuję się już od kilkunastu lat.

POZA MYDLANĄ BAŃKĄ

Nagle wszystko nabrało ogromnego tempa. Pracowałam późnymi wieczorami, kiedy dzieci już spały. Stworzyłam biznes plan czasopisma elektronicznego, przygotowałam według diagramu Gantta harmonogram projektu…
I doszłam do wniosku, że potrzebuję zespołu, bo tylko współpraca w grupie przyniesie sukces. 
Barwna i różnorodna w swej tematyce blogosfera pełna jest niezwykłych postaci, wiedziałam jednak kogo szukam. Potrzebowałam osób inspirujących i oryginalnych. Z pasją, która motywuje, dyscyplinuje i pobudza do działania. Osób sprawdzonych, solidnych i terminowych. Otwartych na nowe i odważnych, bo zdawałam sobie sprawę, że łatwo nie będzie. Wybrałam pięć kobiet, które wypełniają wszystkie podane wyżej cechy. Zredagowałam maile z propozycją współpracy.  Wysłałam i czekałam.

POZA STREFĄ KOMFORTU

Bałam się. Tak po prostu po ludzku się bałam. Czułam, że przekraczam granicę i rozpoczynam nowy etap skokiem na głęboką wodę. Mogłam pozostać w swoim małym, cieplutkim, komfortowym pokoiku i nadal snuć plany, marzyć i czekać.
A jednak, mimo tego strachu, obaw przed tak naprawdę nieznanym finałem, podjęłam działanie.

KROK PO KROKU

Machina ruszyła, kiedy otrzymałam pierwszą odpowiedź. Wyobraź sobie dziewczynę, która podryguje w rytmie szalonej, afrykańskiej muzyki i śmieje się głośno jak małe, przeszczęśliwe dziecko. To byłam ja… Nadal się cieszę i nadal nie mogę uwierzyć w to, że wszystkie zaproszone przeze mnie blogerki zdecydowały się na udział w projekcie.

NASZA STREFA

Dziś uchylam rąbka tajemnicy i przedstawiam zespół redakcyjny.

ALEKSANDRA DOBIES

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Edytor tekstów oraz bibliotekarz. Zawodowo związana z literacką stroną Olsztyna. Przede wszystkim żona i mama. W międzyczasie autorka bloga DO UTRATY TCHU.
Z niewymuszoną lekkością pisze o pasji do dnia codziennego, o celebrowaniu chwil, ulotności i kruchości, uważności, miłości, ale także o małych szczęściach, drobnych przyjemnościach. Jej wielką pasją są książki, które namiętnie czyta i opisuje na swoim blogu. W kontaktach z czytelnikami stawia na autentyzm, dlatego często Jej teksty są bardzo emocjonalne. Coraz chętniej sięga po aparat, dzięki czemu Do utraty tchu to nie tylko wartościowe, inspirujące treści, ale także dopieszczone estetycznie kadry.

Projekt Kasi jest według mnie rewelacyjny i najzwyczajniej w świecie nie mogłam odmówić sobie przyjemności, aby nie wykorzystać tej szansy. Tworzenie czasopisma „od środka” to spełnienie moich literackich marzeń. Jestem przekonana, że ta inicjatywa to nie tylko ogromna szansa dla nas, redaktorów, ale także dla wielu osób polskiej blogosfery.

ANNA TABAK

Szczęśliwa żona i mama. Studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz praca w międzynarodowej firmie dały Jej solidną wiedzę w zakresie finansów i podstaw prawnych funkcjonowania przedsiębiorstw, mechanizmów rynkowych oraz działań poprawiających efektywność pracy. Od ponad trzech lat prowadzi bloga ANNATABAK.PL, na którym dzieli się swoimi zainteresowaniami, przemyśleniami, migawkami z życia.
W lutym 2017 roku ukazała się debiutancka powieść Ani pt. „Bursztynowy Anioł”. Aktualnie pracuje nad kolejną pozycją. Nie wyobraża sobie dnia bez ciekawej lektury. Poza tym uwielbia robić zdjęcia i malować. Jej mocne strony to: umiejętność analitycznego myślenia, kreatywność, miłość do słowa pisanego i wielka chęć dalszego rozwoju. Natomiast słabością, o której mówi i z którą bezskutecznie walczy od lat, jest czekolada.

Kocham pisać. W zasadzie kocham każde zajęcie, które wymaga kreatywności. Ponadto wiem, że pisząc teksty na potrzeby czasopisma, wyszukując informacje, uczestnicząc w całym procesie tworzenia i pracując z osobami, które mają o wiele większe doświadczenie niż ja, mogę bardzo dużo się nauczyć. Pomysł na czasopismo jest świetny i jestem przekonana, że wszystko się uda. Wiem, że gdybym nie wykorzystała tej szansy, to długo bym żałowała. Poza tym poczułam się wyróżniona mogąc być częścią tak wspaniałego zespołu. Kasiu, dziękuję za zaufanie.

DAGMARA SOBCZAK

Socjolog medycyny oraz zasobów ludzkich i karier zawodowych. Zawodowo prowadzi własną działalność, w ramach której między innymi pisze teksty dla różnych portali oraz zarabia na blogowaniu. W blogosferze pojawiła się ponad 2 lata temu, zapełniając niszę socjologiczno-społeczną. Jej blog SOCJOPATKA.PL pełen jest socjologicznych obserwacji, ale i społecznych kampanii, które mają pomóc określonym grupom społecznym. W 2017 roku blog ten znalazł się w srebrnej 10 najchętniej polecanych blogów w Polsce, w ramach akcji SHARE WEEK, czyli Twórcy polecają Twórców.
Dagmara aktualnie prowadzi dwie strony internetowe.
Drugi blog skupiony jest na biznesie i planowaniu kariery zawodowej. Jej mocne strony to: dobra organizacja, wszechstronność poruszanych tematów, znajomość zasad tworzenia kampanii społecznych i wnikliwa obserwacja społeczeństwa.

Kiedy Kasia zaproponowała mi współpracę przy tworzeniu czasopisma dla blogerów poczułam się bardzo wyróżniona, a sam pomysł był dla mnie strzałem w dziesiątkę. Przybijam mu wirtualną piątkę i nie mogłabym podjąć innej decyzji. Nie wiem dlaczego nikt wcześniej nie podjął się zrobienia czasopisma dla blogerów, ale sądzę, że było to nieuniknione. Uwielbiam pisać, uwielbiam nowe projekty i tworzenie wszystkiego od podstaw. Uwielbiam też blogerów i uważam, że to wdzięczna grupa, dla której warto tworzyć. Przy czasopiśmie dla blogerów mam taką możliwość. Dodatkowo cieszę się, że mogę współpracować z grupą solidnych, wyjątkowych blogerek, od których mogę się wiele nauczyć.

KATARZYNA GRZEBYK

Dziennikarka z 13-letnim stażem pracy w mediach regionalnych i ogólnopolskich. Absolwentka filologii polskiej i logopedii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ma doświadczenie w pisaniu i redagowaniu artykułów oraz przeprowadzaniu wywiadów dla gazet codziennych, magazynów o biznesie, społeczeństwie i kulturze oraz kilku portali internetowych. Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie wyszły spod jej pióra, są wywiady z polskimi naukowcami, przedsiębiorcami, sportowcami i osobistościami ze świata kultury i sztuki. Kasia to również zdobywczyni Grand Prix w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Stanisławy Kopiec „O lubeński dzwon” w 2015 roku. Pasjonatka czytania dzieciom, miłośniczka literatury, prywatnie jest dumną mamą Radosława i Marleny oraz żoną żandarma. W blogosferze znana jako autorka bloga o tematyce literackiej, dziennikarskiej, rodzicielskiej i nowościach wydawniczych KATARZYNAGRZEBYK.PL

Pomysł Kasi jest odważny, ale bardzo potrzebny, by wypełnić istniejącą lukę. Na rynku nie ma czasopisma adresowanego do blogerów, ale nie ma też czasopisma, w którym autorami byliby blogerzy. Kiedy przeczytałam o pomyśle Kasi, zapoznałam się ze stworzonym przez nią projektem oraz propozycją współpracy – odpowiedziałam krótko: „Chcę!”. Jako dziennikarka dobrze wiem, ile wysiłku trzeba włożyć w prowadzenie magazynu, pisanie i redagowanie artykułów, dlatego mam nadzieję, że nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby pismo było profesjonalne i ciekawe dla czytelników. Jako blogerka jestem dumna, że mogłam dołączyć do zespołu Kasi.

MARZENA GACZOŁ

Absolwentka polonistyki z uprawnieniami pedagogicznymi, edytorstwa oraz pedagogiki osób niesłyszących i niedosłyszących (surdopedagogiki) we Wrocławiu. Obecnie związana z branżą rozrywkową w zakresie sportu i rekreacji. Miłośniczka dobrych książek, w tym również literatury dziecięcej.  Właścicielka bloga recenzenckiego z kulinarnym dodatkiem MATKA PUCHATKA, współpracująca z polskimi autorami oraz wiodącymi na rynku książki wydawcami. Nie znalazła jeszcze sposobu na rozczytanie Polaków, ale jest na dobrej drodze – zaraża swoją pasją najbliższe otoczenie. Mama pięciolatki zakochana w tureckich klimatach. Nie boi się nowych wyzwań i długofalowych projektów, chętnie podnosi poprzeczkę, dając z siebie 100%.

Odważna, wymagająca, pełna wyzwań inicjatywa, obok której nie mogłam przejść obojętnie. Myślę, że już czas ugryźć blogosferę od drugiej strony i zmotywować blogerów do rozwoju, więc to odpowiedni moment na realizację tak odważnego projektu. Cieszę się, że mogę być jego częścią, ponieważ będę robić to, co kocham. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość doskonalenia swojego warsztatu, ciągłego testowania własnych możliwości oraz współpracy z inspirującymi osobami.

KATARZYNA BERSKA CZYLI O SOBIE W TRZECIEJ OSOBIE

Literaturoznawca i językoznawca, grafik DTP. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz kursu operatora dtp Apple. Od 2001 roku nauczycielka języka polskiego, choreograf zespołów tanecznych i koordynatorka projektów unijnych, między innymi w Stowarzyszeniu Drzewo Pokoleń. Współpracowała między innymi z Narodowym Centrum Kultury, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Etnograficznym, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie. W czasie wolnym zajmuje się składem tekstu i projektowaniem graficznym. Prywatnie jest mamą trójki aktywnych dzieci i żoną policjanta. Nie wyobraża sobie życia bez książek i muzyki. Ceni twórczość Harlana Cobena, autorów literatury dziecięcej oraz kompozycje Stinga i Piano Guys. Kocha poranki i swoje cudowne psy. Prowadzi bloga YELLOW PEAR, na którym dzieli się ze światem swoją miłością do literatury oraz emocjami, jakie towarzyszą Jej w życiu.

KARUZELA DOBRYCH WIADOMOŚCI

To oczywiście nie koniec niespodzianek. Aktualnie prowadzimy rozmowy z osobami, którym chciałybyśmy zaproponować współpracę przy tworzeniu czasopisma. Na bieżąco również pukamy do drzwi instytucji państwowych i prywatnych, z których dwie wykazały już swoje zainteresowanie.
W nadchodzącym tygodniu rozpoczynamy wysyłkę maili i listów promocyjnych.


Jeśli chcesz być na bieżąco z całym procesem tworzenia czasopisma i tym wszystkim, co dzieje się w naszej wirtualnej redakcji, obserwuj i polub BLOGOSTREFĘ na Instagramie i Facebooku.
Możesz również napisać na adres blogostrefa@katarzynaberska.pl.
Wszelkie sugestie, oczekiwania wobec naszej pracy jak i poruszanej na łamach pisma tematyki, zawsze będą mile widziane.

A teraz daj znać w komentarzu, co o tym sądzisz?
Czy tak samo jak my, nie możesz się już doczekać pierwszego numeru?

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Pozostańmy w kontakcie