YellowPear

LEKTURY SZKOLNE. NIE TAKIE ZŁE JAK JE MALUJĄ.

Kanon lektur szkolnych od zawsze wzbudza zainteresowanie. Listy pozycji obowiązkowych i uzupełniających prowokują szumne dyskusje w środowisku rodziców, pedagogów, polityków, a nawet tych osób, którym dość daleko do polskiej oświaty i dobrego wychowania podczas rozmowy. Niepokojący jest fakt, że wiele naprawdę wartościowych książek może „zniknąć” ze szkolnych bibliotek lub kurzyć się na półkach, oczekując na spotkanie, które najprawdopodobniej nie nastąpi. Wśród takich, odsuniętych na dalszy plan, książek mogą się niestety znaleźć również te wspomniane przeze mnie dzisiaj. 

OPOWIEŚĆ O PRZYJAŹNI

Pozycja usunięta z nowego kanonu lektur szkolnych

„Spotkanie nad morzem” Jadwigi Korczakowskiej to opowieść o Danusi i Elzie, które podczas pewnych wakacji spotykają się w niewielkiej wiosce, w pobliżu Władysławowa. Różni je wiele. Danusia ma pełną rodzinę, mieszka w dużym mieście i jest nieco zarozumiała. Lubi być słuchana, doceniana i mieć ostatnie zdanie. Nad morze przyjeżdża, by nabrać sił po przebytych chorobach, a oprócz lepszego samopoczucia odnajduje również samą siebie. Elza pojawia się w jej życiu nagle. Ze swoją bogatą wyobraźnią, zarażającym śmiechem i melodyjnym głosem, wzbudza w Danusi ogromne zainteresowanie. I mimo, że początek znajomości nie należy do udanych, to w końcu w małej dziewczynce z Torunia zachodzi ogromna zmiana. Choroba nowej koleżanki powoduje, że bohaterka staje się dużo bardziej wrażliwa, współczująca oraz opiekuńcza.

OPOWIEŚĆ O TAJEMNICACH

Pozycja przesunięta do lektury uzupełniającej

Myślę, że „Tajemniczego Ogrodu” Frances Hodgson Burnett nikomu przedstawiać nie trzeba. Historia panny Mary Kapryśnicy, która po stracie rodziców trafia do domu wujka Achibalda Cravena, od początku kradnie serca dzieci w różnym wieku. Mimo, że główną bohaterkę poznajemy jako zarozumiałą, rozpieszczoną, mało samodzielną dziewczynkę to rozwój opowieści i wydarzenia, w których uczestniczy powodują, że z samolubnej i zamkniętej sieroty staje się pełną ciepła, wrażliwą i przyjacielską osóbką. Mary każdego dnia odkrywa nowe tajemnice Misselthwaite Manor – posiadłości, w której wiele jest dzieje. Wspólnie z przyjaciółmi nawiązuje porozumienie z naturą, a ta przynosi jej wyciszenie i radość. Dziewczynka nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie dzięki niej wiele problemów zostaje rozwiązanych.

Pozycja usunięta z nowego kanonu lektur szkolnych

Irena Jurgielewiczowa napisała powieść, która mimo że dzieje się ponad kilkadziesiąt lat temu, dla moich uczniów nadal wydaje się być aktualna. Fascynuje ich historia Zenka, który ucieka od ojca alkoholika i szuka domu, gdzie mógłby w końcu poczuć się kochany. Ten nieufny, zdystansowany wobec świata bohater, posiadający jednocześnie dużo siły psychicznej, mający odwagę i wykazujący się współczuciem wobec pokrzywdzonych przez los, zarówno ludzi jak i zwierząt, budzi sympatię dzieci. Wspólnie z książkowymi postaciami szóstoklasiści poznają różne środowiska i odpowiadają na uniwersalne pytania dotyczące życia w społeczeństwie, przyjaźni, prawdomówności i ludzkich zachowań. Ważną rolę gra tu odpowiedzialność. Nie tylko za drugiego człowieka, ale również za samego siebie i swoje bezpieczeństwo.

Wszystkie wspomniane przeze mnie książki wzbudziły zainteresowanie i zaktywizowały dzieci do pracy na lekcjach. Śmiało mogę powiedzieć, że nie znudziły, a wręcz przeciwnie – obudziły chęć do dyskusji i pragnienie odkrywania tajemnic. Tematyka utworów jest nam wszystkim bardzo bliska. Przyjaźń, samotność, pierwsza miłość, choroby – to zagadnienia, z którymi spotykamy się na co dzień.  Każdy chce być akceptowany, mieć obok siebie kogoś, kto go rozumie. Każdy potrzebuje w swoim życiu ciepła i miłości. Dziecko również. Proponuj, więc swoim najbliższym pozycje wartościowe, które nie tylko bawią, ale również uczą – konsekwencji, odpowiedzialności, miłości. Zachęcaj do czytania lektur, bo wśród nich można znaleźć naprawdę dobre teksty.

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Poznajmy się bliżej

Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy.

Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor.

Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

NewsletterNumer 5 już w sprzedaży

Blogostrefa

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń