YellowPear

NIE WYSYŁAJ SWOICH MYŚLI DO WIĘZIENIA. UWOLNIJ JE.

Mapa myśli to szczególny rodzaj tworzenia notatki. W metodzie tej ogromna ilość słów, które towarzyszą nam na co dzień, zostaje ograniczona do tych, jakie mają kluczowe znaczenie w danym temacie. Wzbogacając słowa o obrazy, symbole graficzne, liczby oraz barwy sprawiamy, że nauka przynosi szybsze efekty, a treści stają się bardziej zrozumiałe.  

CZYM JEST MAPA MYŚLI?

„Mapa Myśli to technika graficzna o wielkiej mocy, technika, która dostarcza uniwersalnego klucza do otwarcia potencjału naszego mózgu, wykorzystując pełen zakres umiejętności korowych mózgu, takich jak: słowo, obraz, liczba, logika, rytm, kolor czy wyobraźnia przestrzenna. Oryginalna koncepcja powstała, kiedy rozpaczliwie starałem się pomóc samemu sobie podczas studiowania na uniwersytecie.”
Tony Buzan

MOJA PRZYGODA Z MIND MAPPINGIEM

Metodę mapy myśli poznałam w szkole podstawowej, kiedy tworzyłam swoje pierwsze opowiadania. Już wtedy pisanie przysłaniało mi wiele zadań i sprawiało ogromną radość. Między lekcjami przygotowywałam nieskomplikowane konspekty, które wzbogacałam kolorowymi grafikami. Myśli szybowały gdzieś daleko i trudno było je uchwycić. To właśnie mind mapping sprawiał, że kolejne kroki były dużo łatwiejsze, bardziej uporządkowane, a gotowe historie spójne i logiczne.

Etap średniej szkoły to droga przez mgłę. Dużo wtedy chorowałam, moja astma zaostrzyła się na tyle mocno, że w każdym roku odwiedzałam inne sanatorium. Z tamtego okresu najmilej wspominam plenery malarskie w górach i zajęcia artystyczne, które miały mnie i innych chorych odgonić od ciągłych myśli o domu. Do matury nie przygotowywałam się długo, ale to właśnie ten szczególny rodzaj notowania pomógł mi zebrać myśli, utrwalić wiedzę i zdać pisemny egzamin z dodatkowego przedmiotu – w moim przypadku była to biologia.

Na studiach wykorzystywałam metodę mind mappingu na wykładach. Dzięki niej moja efektywność rosła. Udawało mi się dużo więcej zapamiętać, a tym samym zdobywać kolejne szczeble na drabinie własnego rozwoju.

Dziś wykorzystuję mapowanie myśli bardzo często. Jako nauczycielka na lekcjach w szkole, jako mama w domu, kiedy tłumaczę dość zawiłe zagadnienia swojej córce i jako blogerka przy planowaniu swoich postów, projektów i produktów. To metoda, którą moim zdaniem każdy powinien poznać. Być może nie dla wszystkich okaże się ona właściwą, ale warto próbować, bo naprawdę wiele ułatwia.

ZALETY STOSOWANIA MAP MYŚLI

 1. Oswajasz trudne tematy
 2. Szybciej i dokładniej poznajesz nowe treści
 3. Dzięki zastosowaniu kolorów budzisz mózg
 4. Ożywiasz wizje
 5. Wyzwalasz kreatywne myślenie
 6. Cieszysz się i bawisz
 7. Unikasz monotonii i nie nudzisz się
 8. Kontrolujesz swoje pomysły
 9. Podejmujesz decyzje
 10. Znajdujesz rozwiązania

JAK STWORZYĆ WŁASNĄ MAPĘ MYŚLI

Kilka lat temu uczestniczyłam w spotkaniu z twórcą koncepcji map myśli. Podczas wykładu Tony Buzan, autor ponad 80 książek, podzielił się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat posługiwania się umysłem, wykorzystywania obu półkul mózgu oraz wskazał interesujące techniki uczenia się.
W książkach, które napisał, między innymi w ostatnio przeczytanej przeze mnie pozycji „Mapy myśli dla biznesu”, podaje na tacy wskazówki, dzięki którym łatwiej jest zacząć przygodę z mapowaniem myśli.

KROK PO KROKU

Metodę mapy myśli można wykorzystywać nie tylko do nauki, ale również do planowania, o czym wspominałam na początku. By łatwiej było Ci to zrozumieć, zaprezentuję mapę, którą wykonałam po kursie Ariadny Wiczling „Kurs Online w 30 dni”. Nie jest ona jednak notatką z kursu. Dotyczy bezpośrednio produktu, nad którym wówczas pracowałam.

 1. Przygotuj przybory

Tak naprawdę potrzebujesz jedynie kartki papieru i kilku kolorowych długopisów lub cienkopisów. Ja w swoim mapowaniu używam białych kartek formatu A4/A3 o gramaturze 160 oraz kolorowych cienkopisów Staedtler.

 1. Stwórz centrum mapy

Na środku kartki narysuj obraz odzwierciedlający najważniejszy element tematu, a tym samym cel, do którego dążysz. Swoją grafikę wycieniuj lub pokoloruj, by była widoczna.

 1. Dodaj gałęzie

Od centralnego obrazu poprowadź gałęzie. Staraj się, by były one grubsze przy środkowej grafice i kolorowe. Każdą z nich możesz zaznaczyć inną barwą. Nie rysuj prostych linii, wyginaj je, przez co Twoja mapa stanie się ciekawsza.

 1. Zapisz słowa klucze

Najważniejszą cechą mapy myśli jest wymyślenie jednego słowa przypadającego na jedną gałązkę. Zapisz je czytelnie i oczywiście korzystaj z różnych barw. Twoje skojarzenia mogą być odpowiedzią na pytanie, symbolem lub grafiką.

 1. Narysuj gałęzie na kolejnych poziomach

Połącz narysowane na początku gałęzie z kolejnymi tak, by były one spójne. Drugi poziom powinien łączyć się z pierwszym, a trzeci z drugim. Pilnuj kolorów, a zachowasz przejrzystość i czytelność mapy. Dodaj słowa i/lub rysunki. 

 1. Projektuj kolejne  myśli i obrazy

Na poszczególnych gałęziach zapisz swoje skojarzenia do wcześniejszych słów. Stosuj jak najwięcej symboli. To właśnie one pobudzają pamięć i przywołują myśli. Tworząc grafiki, wyzwalaj kreatywność, myśl nieszablonowo i daj się ponieść wyobraźni.

 1. Rozwijaj mapę i twórz łączniki

Między poszczególnymi gałęziami dodaj linie, które połączą je tak jak łączą się konary drzewa. Dzięki temu wzmocnisz siłę powiązań zagadnień zapisanych na mapie, a tym samym zapamiętasz więcej. Ja staram się unikać tego rozwiązania w swoich mapach myśli, nie do końca mi ono odpowiada i wprowadza odrobinę chaosu w notatkę. 

 1. Wybierz własny sposób na mind mapping

Nie zawsze musisz przygotowywać swoją mapę odręcznie. Istnieje wiele programów, które pomogą Ci w stworzeniu cyfrowej wersji na komputerze, smartfonie lub tablecie. Rekomendację Tony`ego Buzana uzyskał program iMindMap. Możesz sprawdzić jak działa, korzystając z bezpłatnej wersji siedmiodniowej.

 1. Praktykuj i zachowuj swoje mapy 

Jak w każdej metodzie i w tej najważniejsza jest praktyka. Staraj się wykorzystywać mind mapping jak najczęściej, eksperymentuj z kolorami, szukaj swojego stylu i nie bój się rysować. Pamiętaj, że to Twoja mapa i efekty ma przynieść właśnie Tobie. Każda notatka, jaką przygotujesz w ten sposób, jest ważna i niesie ze sobą mnóstwo wiedzy. Nie wyrzucaj prac. Podpisz je, nie zapominając o dacie i wepnij do segregatora lub umieść w przezroczystej koszulce.

NOTOWANIE METODĄ MAPY MYŚLI

Pamiętaj, że nie zawsze będzie czas na to, by rozrysować swoją mapę szczegółowo. Czasem znajdziesz się w sytuacji, gdy na przygotowanie notatki otrzymasz zaledwie kilkanaście minut. Mi przydarzyło się to w maju, kiedy pojawiła się myśl o stworzeniu czasopisma dla blogerów. Wiedziałam, że muszę być doskonale przygotowana, zanim rozpocznę realizację pomysłu. Bardzo dużo czytałam, sięgałam po ebooki i odwiedzałam biblioteki. Przeglądałam również strony internetowe i zupełnie przez przypadek trafiłam na publikacje elektroniczne Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadzwoniłam wówczas do jednego z profesorów z prośbą o poradę. Właśnie szykował się do wyjazdu i dał mi 10 minut. W tym czasie stworzyłam szkic dotyczący ważnych aspektów przygotowania czasopisma. Po zakończeniu rozmowy wzbogaciłam go o kolory, ale nie dodałam ani rysunków, ani symboli. Mapa jest bardzo prosta, ale wówczas stanowiła dla mnie doskonały punkt wyjścia do dalszej pracy.   

WIELKA ROLA WYOBRAŹNI

Mind mapping to metoda, która w niezwykły sposób ujawnia naszą kreatywność. Kiedy budzi się w nas myślenie twórcze, należy mu umożliwić opuszczenie murów umysłu. Słuchać, czytać, oglądać, projektować, planować i pozwolić, by kolejne skojarzenia pojawiały się na kartce lub ekranie komputera jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki

*          *          *

Tym postem rozpoczynam nowy cykl na blogu. Będę w nim przedstawiać sposoby na kreatywne wykorzystanie rysunku w biznesie i życiu prywatnym. W związku z tym mam dla Ciebie propozycję udziału w ciekawej zabawie. Na swoim wykładzie Tony Buzan poprosił uczestników spotkania o przedstawienie się w formie mapy myśli. Ja proszę Cię dziś to samo.

Korzystając z metody mind mappingu stwórz charakterystykę samego siebie. Pokaż zalety i umiejętności, którymi się wyróżniasz, a zdjęcie mapy umieść w komentarzu do posta. Praca, która moim zdaniem będzie najbardziej kreatywna i najciekawsza, zostanie nagrodzona, a jej autor lub autorka otrzyma ode mnie zestaw książek twórcy koncepcji,  Tony`ego Buzana.

Zabawa trwa do 26.06.2017 do godziny 23.59.

Życzę Ci powodzenia i koniecznie daj znać w komentarzu czy podoba Ci się mój pomysł na nowy cykl na blogu oraz czy znasz tę szczególną metodę notowania, jaką jest mind mapping. 

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Pozostańmy w kontakcie