YellowPear

KSIĄŻKA, DZIĘKI KTÓREJ ZACZĘŁAM CZYTAĆ I OBUDZIŁAM W SOBIE DZIECKO.

Lato przyszło do nas w trampkach pełnych wody. Z rozwianą czupryną i błyskiem w oku wkroczyło na łąki, by cieszyć się swoim pobytem na ziemi. Pełne zapachu malin, smaku truskawek oraz ciszy przerywanej radosnym śmiechem naszych dzieci, jest doskonałym towarzyszem podczas spacerów i długich wędrówek po lesie. Zmęczeni, ale szczęśliwi, wracamy do domu w rytmie melodii wygrywanej na skrzypcach przez “wszędobylską” burzę. Zasiadamy do wspólnej kolacji, by o zmroku cieszyć się nową przygodą w świecie literatury, po którym dzisiaj oprowadzi nas siedmioletnia dziewczynka Lisa i jej przyjaciele – Dzieci z Bullerbyn.

WIEŚ PEŁNA CIEPŁA

Książka Dzieci z Bullerbyn

– Strasznie mi szkoda ludzi, którzy nie mają gdzie mieszkać.
– A mnie szkoda jest tych, którzy nie mieszkają w Bullerbyn.

Bullerbyn to wioska w Szwecji, leżąca na wzgórzu, otoczona lasami i jeziorami. Jest bardzo mała, liczy jedynie trzy zagrody – Północną, Środkową i Południową. W każdej z nich mieszka jedna rodzina.

Zagrody z Dzieci z Bullerbyn

Życzliwi innym, wrażliwi Dorośli pracują w gospodarstwach, hodując zwierzęta oraz uprawiając rośliny. Każdego dnia uczą swoje dzieci tego, co na pewno zaowocuje w przyszłości. Jednocześnie potrafią zachować równowagę. Wśród życia pełnego obowiązków, ofiarowują pociechom czas na zabawę, psoty oraz pielęgnowanie przyjaźni.

PRAWDZIWI PRZYJACIELE

Bohaterowie Dzieci z Bullerbyn

Historie dzieci z Bullerbyn poznajemy z perspektywy, wspomnianej wyżej, Lisy. Dziewczynki uczynnej i przesympatycznej, dla której ważna jest pomoc innym, opieka nad zwierzętami oraz „nieznośni”, ale ukochani bracia – Lasse i Bosse. Ważne są też mieszkanki zagrody Północnej. To właśnie z Anną oraz Brittą nasza bohaterka przeżywa niezwykłe przygody. Wspólnie z rówieśnicą Anią oddaje się interesującym zabawom, różniącym się od „szaleństw” współczesnych siedmiolatek. W zagrodzie Południowej mieszka ze swoją rodziną kolejny przyjaciel, Olle. „Przyszły mąż” Lisy. Lubiany przez wszystkich, wrażliwy ośmiolatek, który ogromną miłością darzy nowonarodzoną siostrę Kerstin oraz ocalonego od zaniedbania, psa Svippa.

KLASYKA LITERATURY DZIECIĘCEJ

Zabawy dzieci z książki Dzieci z Bullerbyn

„Dzieci z Bullerbyn” to książka, dzięki której zaczęłam czytać. Dlatego też znakomicie wpisuje się w projekt Dagmary, autorki bloga socjopatka.pl. Zaproponowane przez Astrid Lindgren treści pokazują bowiem, jak ogromna jest rola rodziny w wychowaniu młodego człowieka. Jak ważne są wspólne prace – pieczenie ciasta, przygotowania do świąt, wizyty u najbliższych nam ludzi, opieka nad młodszym rodzeństwem i zwierzętami. Jak ważna jest zabawa – budowanie domków w lesie, grot w stogach żyta, indiańskie śpiewy przy ognisku czy poszukiwanie skarbów. W końcu jak ważny jest drugi człowiek, który wysłucha tego, co mamy do powiedzenia oraz będzie przy nas, gdy przestają działać różowe okulary.

WARTOŚCIOWE LEKCJE NIE TYLKO DLA NAJMŁODSZYCH 

Książka Dzieci z Bullerbyn

Pamiętasz dzieciństwo? Ja, mimo swoich czterdziestu lat, z ogromną nostalgią wracam myślami do tamtego okresu, kiedy wspólnie z rówieśnikami wymyślaliśmy najróżniejsze aktywności. Czas spędzaliśmy poza domem. Graliśmy w piłkę, chowanego. Podczas zabaw w podchody uciekaliśmy do pobliskiego lasu. Cieszyliśmy się każdą, spędzaną wspólnie, chwilą. Były małe kłótnie, szalone lane poniedziałki, poważne i mniej poważne rozmowy. Nasz świat różnił się od krainy współczesnych dzieci.  Nie mieliśmy komputerów, telefonów i nie oddawaliśmy się ciągłemu wpatrywaniu w ekrany telewizorów. Potrafiliśmy godzinami rozmawiać o tym, co nas cieszy i co smuci. Nie znaliśmy nudy. Wiele od tamtego czasu się zmieniło. Rozwój technologii przyniósł sporo dobrego, ale też spowodował, że nie wszędzie słychać radosny śmiech dzieci. Młodsi i starsi wolą spędzać czas grając na telefonach czy komputerach. Zamknięci w czterech ścianach swoich domów, rezygnują z przyjaźni oraz zabaw z rówieśnikami. Dla wielu dzieci świat Bullerbyn jest mało rzeczywisty. Doświadczają go jedynie dzięki lekturze. Pora to zmienić, bo kraina dzieciństwa nie zaczyna i nie kończy się przed ekranem komputera. Pokażmy jak  cudowne jest stąpanie bosą stopą po zielonej trawie, wspólne leżenie pod błękitnym niebem i zabawa w nazywanie chmur. Zaprośmy swoje pociechy do tańca w deszczu, zabierzmy w podróż po grubych gałęziach znajomych drzew. Inspirując się literaturą, wyjdźmy poza jej ramy. Dajmy Dzieciom to, co jest najcenniejsze – nasz czas. Bawmy się z nimi, bawmy się z ich rówieśnikami, organizujmy wspólne spotkania, śmiejmy się głośno i radośnie. Razem. Tak jak bohaterowie książki Astrid Lindgren. Dzieci z Bullerbyn.

okladka dzieci z bullerbyn

Tytuł: Dzieci z Bullerbyn

Autorka: Astrid Lindgren
Ilustrowała: Hanna Czajkowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

*          *          *

logo akcji książka dzięki której czytam

Tekst powstał w ramach akcji „Książka, dzięki której zacząłem czytać”. W projekcie mającym na celu wyłonienie najlepszych pozycji z każdego gatunku literackiego, zainteresowani akcją, przedstawiają na swoich blogach lekturę, od której warto zacząć przygodę z danym gatunkiem. „Kampania” trwa od pierwszego do trzydziestego pierwszego lipca 2017 roku. Po jej zakończeniu na blogu Organizatora Akcji – Dagmary – pojawi się zestawienie wszystkich tytułów, z którymi chcemy Cię zapoznać w pierwszym miesiącu wakacji. Mam nadzieję, że lista książek będzie dla Ciebie inspiracją do poznania nowych lektur, gatunków oraz blogów. 

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Poznajmy się bliżej

Bardzo się cieszę, że tu jesteś.

Moja codzienność to zarządzanie projektami, odkrywanie talentów oraz motywowanie do twórczej i efektywnej pracy.

Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor.

Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

NewsletterNumer 5 już w sprzedaży

Blogostrefa

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń