YellowPear

JAK RUSZYĆ Z DUŻYM PROJEKTEM I NIE BAĆ SIĘ DZIAŁAĆ

Odczuwasz ogromną potrzebę działania. Inspiracje dopadają Cię nieoczekiwanie. Myślisz i zastanawiasz się, jak poskromić swój umysł. Uporządkować treści, odnieść sukces. Pojawia się obawa czy tak naprawdę dasz radę, czy uda Ci się zrealizować to, co chcesz osiągnąć. Nie bój się! Dziś opowiem Ci, jak ruszyć z dużym projektem. Takim właśnie jest Blogostrefa. Czasopismo dla Blogerów. Nakreślę momenty kluczowe, napiszę o radościach i problemach. Mam nadzieję, że dzisiejszy tekst zainspiruje do działania również Ciebie. Być może jeszcze tego nie wiesz, ale nosisz w sobie mnóstwo siły. Wiele potrafisz. Daj poznać się światu. On tylko czeka, by Ci pomóc.

POMYSŁ I CEL

– Proszę panią!
– Proszę Pani – poprawiłam uczennicę.
– Proszę Panią, a Karol powiedział, że ładnie Pani dziś wygląda.
– Dziękuję Karolu – odpowiedziałam, myśląc czy przypadkiem nie założyłam bluzki na lewą stronę. Nie, wszystko w porządku, pomyślałam, ale podczas przerwy zerknęłam z niepokojem w lustro znajdujące się w pokoju nauczycielskim. Jest dobrze, koszula czysta, włosy w artystycznym nieładzie, tylko oczy jakieś radośnie błyszczące i kąciki ust podniesione w górę. Ot, portret szczęśliwej kobiety.

Pomysł przychodzi niezapowiedziany. Nie puka do naszych drzwi, nie przedstawia się, nie oczekuje na wielkie przyjęcie, ale jak już się pojawi, wywraca życie do góry nogami. Znajduje sobie miejsce w zakamarkach umysłu i każdego dnia daje o sobie znać. Towarzyszy nam w pracy, w domu, podczas spacerów. Jest towarzyszem w podróży, w trakcie zabaw z dziećmi, a przy śniadaniu nawołuje, by go nakarmić.

Karm, więc go systematycznie. Analizuj, rozkładaj na czynniki pierwsze, modyfikuj, ubierając w coraz to inne stroje. Zadawaj pytania, szukaj odpowiedzi. Przeprowadź wywiad z bratem bliźniakiem pomysłu. Tym, który ma już własny dom i doskonale mu się wiedzie. Postaw drewnianą tabliczkę z napisem cel oraz bardzo dokładnie zbadaj grunt, by nie przewróciła się na wietrze.

Zanim zdecydowałam się szerzej mówić o swoim pomyśle, zbadałam rynek i przeprowadziłam mnóstwo rozmów z ludźmi zajmującymi się wydawaniem czasopism elektronicznych. Odwiedziłam trzy duże wydawnictwa i napisałam sporo e-maili. Wszystkie działania przyjęte zostały pozytywnie. Otrzymałam obszerny spis zadań oraz rad dotyczących radzenia sobie z problemami, które mogą się pojawić. Zbudowałam też dość pokaźną bazę kontaktów. Przy realizacji tak dużego projektu, jakim jest Blogostrefa, była to dobra podstawa i świetny początek działań.

PLAN I ORGANIZACJA

Projektowe przydasie

– Nie widziałeś czerwonej teczki z napisem Blogostrefa? – krzyknęłam, wychylając się z okna na piętrze. Mężczyzna nawet się nie obejrzał.
– Czy widziałeś czerwoną teczkę? – powtórzyłam głośniej, usilnie przekrzykując warkot kosiarki.
– Co tam? – zapytał. Uśmiechnął się przy tym szeroko i otarł spocone czoło.
– Czerwona teczka. Z napisem…
– W kuchni.

Zbiegłam po schodach, na ostatnim stopniu prawie wpadając na Syna, który akurat w tym momencie postanowił urządzić sobie domową minizjeżdżalnię. Zgodnie z informacją Męża teczka rzeczywiście była w kuchni. Rozszarpana na małe kawałeczki rozpanoszyła się z zadowoleniem na podłodze. W końcu stała się znakomitym posłaniem dla ukochanego Czworonoga…

Dobra organizacja to połowa sukcesu. Zanim zaczniesz działać, zaplanuj to, co chcesz osiągnąć. Usiądź z kartką papieru, oczyść głowę ze zbędnych myśli i przygotuj harmonogram projektu. Możesz stworzyć swój własny lub skorzystać z propozycji innych mądrych ludzi, którzy zrealizowali już setkę własnych przedsięwzięć i zakończyli je sukcesem. Wykorzystaj wiedzę, jaką przyniósł Ci czas badania rynku.

Ja wykorzystałam diagram Gantta. Podzieliłam swój złożony projekt na mniejsze części, a następnie poszczególne zadania rozplanowałam w czasie. Przygotowałam załączniki. Jeden zawierał kontakty do prawników, którzy mogą pomóc, drugi spis osób, z jakimi współpracowałam podczas projektów edukacyjnych w mojej szkole.

Kiedy wszystko było gotowe, wydrukowałam dokumenty. Stały się one podstawą do uzupełnienia kalendarza, zaznaczenia ważności zadań i  zaplanowania dokładnych dat na realizację wcześniej wyznaczonych działań. Harmonogram wraz z załącznikami umieściłam w czerwonej teczce, na jej froncie zapisując wielkimi literami BLOGOSTREFA.

Dziś dokumentów przybyło. Pojawiły się umowy, wydruki maili, nowe listy kontaktów i kalkulacje kosztów. Skrawki teczki zamieniły się w segregator z powpinanymi do niego koszulkami. Każde, nawet najmniejsze pismo, ma swoją elektroniczną kopię. Nigdy bowiem nie wiadomo, co się może stać w domu pełnym dzieci i zwierząt.

WSPÓŁPRACA I DELEGOWANIE ZADAŃ

– W poniedziałek mam być w fundacji. Zainteresował ich projekt. Chcą się spotkać, porozmawiać, ustalić szczegóły, może będą mogli pomóc.
–  O której?
– Dwunasta – odpowiedziałam, wpatrując się w kalendarz, w którym godzina dwunasta była zakreślona na czerwono. A obok dość sporych rozmiarów napis: Magdalena, stadnina.
– Głowa do góry – powiedział, widząc moją niewyraźną minę – mam wolne. Rano zawiozę Jaśka do żłobka, potem pojadę z Magdą na zajęcia, a Ty jedź do fundacji. To ważne.

W mojej szkole realizuje się mnóstwo projektów. Dotyczą one najróżniejszych dziedzin. Dziedzictwa kulturowego, bezpieczeństwa, sportu i tradycyjnej edukacji przedmiotowej. W każdym roku składamy kilkanaście wniosków o dotacje. Jeśli uda się je otrzymać, działamy. Później czeka nas papierologia i rozliczanie otrzymanych funduszy. Zawsze działamy w zespołach. To zwiększa efektywność i ułatwia wypełnianie zadań.

Główny zespół Blogostrefy liczy 6 osób. Zaproponowałam współpracę pięciu Blogerkom, których działania śledzę od początku swojego blogowania. To był dobry wybór. Okazało się bowiem, że równie dobrze jak w sieci, rozumiemy się doskonale poza nią. Spotkanie w Warszawie udowodniło zbieżność celów, podobne podejście do zgłębiania różnorodnych zagadnień oraz przyniosło wiele radości każdej z nas. 

Redakcja Blogostrefy
Fot. Magdalena Mizera

Duże projekty to dużo obowiązków. Bardzo ważne jest, by już na początku pracy określić swoje mocne strony i dziedziny, w których czujemy się ekspertami. Nikt nie jest idealny, wszyscy mamy niedoskonałości. Powodzenie projektu zależy od tego, w jaki sposób zadbasz o jakość produktu finalnego. Twój Zespół to Twoja pomoc i ważne wsparcie. Zarządzaj nim z głową, konsultuj istotne sprawy. Ufaj Tym, których wybrałeś.

Nawet nie próbuj działać w samotności. Nie jesteś robotem. Musisz mieć czas na bycie z rodziną, odpoczynek oraz regenerację sił. Już we wstępnej fazie projektu postaw na przejrzyste zasady współpracy. Deleguj zadania, nie bój się prosić o pomoc. Bądź mądrym liderem, który wie, czego potrzebuje i co chce osiągnąć.

Istotne jest również, byś wydobywał talenty, które tkwią w Twoim zespole. Bądź uważny – obserwuj, analizuj i wyciągaj wnioski. Dostrzeżesz potencjał, wykorzystaj to. Każdy człowiek ma w sobie coś, co wyróżnia go na tle innych – jeden robi świetne zdjęcia, drugi doskonale oswaja przecinki, a trzeci znakomicie przygotowuje wywiady. Ktoś jest terminowy, ktoś inny potrzebuje więcej czasu, ale pisze takie teksty, że nie możesz oderwać się od lektury. Kolejny ma wiedzę na tematy, o których Ty nie masz zielonego pojęcia. Daj szansę. Zainwestuj w Ludzi. Wyjdź poza schematy i postaw na jasną komunikację. 

Takie właśnie podejście do realizacji projektów starałam się przekazać swoim Redaktorkom. Ania, Ola, Dagmara, Kasia i Marzena stworzyły własne zespoły. Zaproponowały współpracę kolejnym osobom, które przygotowały treści do czasopisma. Teksty rzeczowe i wpisujące się idealnie w branżę, w której tworzą. Cieszę się, że ich współdziałanie przebiega bez zarzutów.

ELASTYCZNOŚĆ I TERMINOWOŚĆ

Dzwonek telefonu. Odrywam się na chwilę od pisania i naciskam zieloną słuchawkę.
– Kasia, mój komputer oszalał. Wszystko mam odwrotnie.
– Jak to odwrotnie? Możesz opisać ze szczegółami? – poprosiłam koleżankę, której ostatnio dość często przydarzają się dziwne sytuacje.
– Zniknęło pół tapety, a foldery stanęły na głowie. To znaczy nie na głowie, tylko na boku – zakończyła z żalem.
– Prawy klawisz myszy, opcje grafiki, rotacja, obróć do położenia normalnego – wyrecytowałam.
– To nic nie dało. A nie, jest ok. Dzięki, dzięki, dzięki, jesteś kochana! Pa!
– Pa – odpowiedziałam

Projekty wcale nie muszą być usłane różami. Bardzo często zdarza się tak, że 5 minut decyduje o tym, że coś idzie nie tak. Wszystko staje na głowie (lub na boku), a jeden telefon wywraca sytuację na drugą stronę. Termin goni termin, sprzęty odmawiają posłuszeństwa, a ludzie nic sobie nie robią z Twojego wypełnionego po brzegi kalendarza.

W takich sytuacjach najważniejsze to zachować trzeźwość umysłu, przysłowiową zimną krew. Nie poddawać się i szukać rozwiązania. Może wcale nie trzeba wiele zmieniać, by się udało dotrzymać terminów, a może właśnie warto przesunąć datę, by „nie iść na zgniły kompromis”. Wszystko zależy od Ciebie.

Prowadzenie dużego projektu to konieczność podejmowania trudnych i często bardzo szybkich decyzji. Taki porządny rollercoaster. Rozmowy, telefony, korespondencja, walka o dotacje, wyjazdy, tłumaczenia, prośby, przypominanie o terminach, nawiązywanie współpracy, odmawianie współpracy…

Mnie w działaniach wspierają Dziewczyny. Mogę liczyć na Ich pomoc i dobre słowo nawet wtedy, kiedy różowe okulary właśnie spadają z nosa. Trzeba przygotować aneks do umowy o dotację (a może wcale nie trzeba?), taktownie odpowiedzieć na dość dziwną wiadomość prywatną czy zdecydować o doborze fotografii do artykułów – jesteśmy w tym razem. Dlatego po raz kolejny powtórzę. Twój Zespół to Twoja siła. Zbuduj go właściwie, a problemy nie będą Ci straszne.

RODZINA, PRZYJACIELE I MOTYWACJA

– Odpocznij – powiedział cicho – Zrobię Ci kawę, chcesz?
– Poproszę, tylko pół na pół z mlekiem – szepnęłam, wyciągając nogi w fotelu.
– Boisz się? – zapytał i położył rękę na moim ramieniu.
– Tak – odpowiedziałam, odwracając głowę w jego stronę. Spojrzałam w twarz pełną ciepła i zrozumienia. Wielkie niebieskie oczy patrzyły na mnie z miłością. Taką, która kruszy niewiarę w samego siebie i dodaje sił do działania.

Jeden z moich ulubionych cytatów pochodzi z książki Paulo Coelho „Alchemik”. Brzmi: Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć”. Gdy rozmawiam z Mężem, Przyjaciółmi, Znajomymi, ich wsparcie jest tak ogromne, że o żadnej potajemności mowy nie ma. Czasami brakuje słów, by odpowiedzieć, podziękować, zatrzymać się, ale zachowuję wszystkie te dobre słowa w swojej głowie i przywołuję je wtedy, gdy tego potrzebuję.

Duże projekty potrafią pochłonąć. Pamiętaj, więc by otaczać się ludźmi, którzy będą dla Ciebie siłą napędową. Unikaj Tych, którzy tylko czekają na Twoją porażkę. Nie daj się sprowokować osobom toksycznym do dyskusji i nie pozwól, by Ktokolwiek naruszył Twoją wiarę we własny sukces. Szukaj motywacji do działania wśród ludzi sprawdzonych, bliskich, znających Twoje możliwości i słabości. Tych, którzy pozostali przy Tobie mimo trudnych sytuacji. Oni dadzą Ci moc do podniesienia się, kontynuowania nawet największego i najtrudniejszego zadania.

Każdego dnia planujesz, dokonujesz ważnych wyborów, martwisz się niesolidnością klientów, tworzysz harmonogramy. Nie bój się, więc ruszyć z projektem, który tkwi w Tobie. Przenieś swoją wiedzę i doświadczenie na zdecydowanie szerszy grunt. Przygotuj się i zacznij działać.

*          *          *

PIERWSZY NUMER

Wczoraj otrzymałam ostatni tekst. Jestem przekonana, że wśród 40 artykułów napisanych przez 22 blogerów, znajdziesz coś, co Cię zainteresuje. A będzie w czym wybierać. Dwanaście stref tematycznych. Między innymi działy Rozwoju, Kultury i Rodziny, do których dorzuciłam swoją małą cegiełkę. Wartościowe i dogłębne treści w strefach dotyczących blogowania oraz biznesu, i oczywiście we wszystkich pozostałych, których nie wymieniłam. Sama esencja i konkret. Dwa męskie spojrzenia na felieton i wiele innych, równie ciekawych tekstów.

Mój dzisiejszy post rozpoczyna cykl wpisów na blogach całej naszej redakcyjnej szóstki. Przez najbliższe dwa tygodnie będziemy odkrywać przed Tobą, jakie treści i zagadnienia pojawią się w Czasopiśmie dla Blogerów. Już 21.07.2017 roku Dagmara, autorka bloga socjopatka.pl zdradzi Ci za jakie działy w magazynie jest odpowiedzialna, a chwilę potem przeczytasz o artykule numeru u Ani – annatabak.pl. Na Facebooku i Instagramie przedstawimy Ci kolejne sylwetki Blogerów i Blogerek, którzy zdecydowali się z nami współpracować. Poznawaj Ich miejsca w sieci. Obserwuj Blogostrefę i bądź na bieżąco.

*          *          *

Pierwsza sesja zdjęciowa redaktorek czasopisma odbyła się 7 lipca 2017 roku w zielonej scenerii Pokoju na Lato, w Warszawie. Przygotowała ją dla nas Magdalena Mizera. To było moje drugie spotkanie z Magdą i wiem, że nie ostatnie. Profesjonalizm, talent i skromność ujmuje za serce, a takt i uśmiech powoduje, że nawet najbardziej nieśmiałe osoby “otwierają się” przed obiektywem Jej aparatu.
Madziu! Serdecznie dziękujemy.

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Pozostańmy w kontakcie