YellowPear

PRZECZYTANE, OBEJRZANE, WYKONANE.

Zdecydowanie nie należę do śpiochów. A jednak październikowe poranki nie ułatwiały wczesnego wstawania. Szarobury świat za oknem, zupełnie nieprzypominający złotej, pięknej jesieni, również nie motywował do działania. Mimo to dziesiąty miesiąc roku okazał się bardzo intensywny i przyniósł sporo radości. Podsumowanie miesiąca czas zacząć. Będzie o książkach, serialach oraz inicjatywach, jakie udało mi się zrealizować w ciągu ostatnich kilkunastu dni.   

KSIĄŻKI. PRZECZYTANE.

W natłoku dużej ilości zadań potrzebowałam czegoś motywującego i pozytywnego. Z kilku książek, które udało mi się przeczytać w tym miesiącu, oczekiwania najbardziej spełniły dwie. Jedna, należąca do kanonu literatury dziecięcej, urzekła również moją córę i na pewno będziemy do niej wracały. Druga umocniła przekonanie, że na sukces, w dużym uproszczeniu, składa się wiara w siebie oraz aktywne działanie.

PRALINKA Fanny Joly

Pralinka ma 8 lat, dwóch braci, śliczną przyjaciółkę Celinę oraz pluszowego lwa Gryzaczka. Dziewczynka tak naprawdę ma na imię Alina, a jej ulubieńcem jest pewien Krzyś, który stanowi całkowite przeciwieństwo innych chłopców. Kulturalny, pachnący cytryną dziewięciolatek zajmuje w sercu bohaterki ważne miejsce. To wywołuje wieczne żarty rodzeństwa oraz psoty, na które Pralinka reaguje dość emocjonalnie. Płacze na zawołanie, zaskakuje pomysłami, a na swoich braci ma co najmniej setkę najróżniejszych sposobów. Jest przy tym bardzo naturalna i optymistycznie nastawiona do świata. Wywołuje uśmiech, wzruszenie i po prostu nie da się jej nie lubić.

Fanny Joly napisała świetną książkę przeznaczoną dla młodego czytelnika. Realistyczną, przedstawiającą emocje dziecka, a przy tym pełną humoru, który pozytywnie wpływa na rodzinną codzienność. Książkę czyta się szybko, a charakterystyczne ilustracje, które przygotował Ronan Badel, pozostają w klimacie opowieści.

Przed nami kolejna część przygód Pralinki. Już się nie mogę doczekać.

JESTEŚ KOZAK Jen Sincero

Książka Jen Sincero to interesująca pozycja. Nie należy jednak do typowych poradników pełnych treści, przez które ciężko przebrnąć. Jest dobrze napisana i choć może wydawać się przegadana, to jednak liczne dygresje są jak najbardziej na miejscu. Każda historia, którą  proponuje czytelnikowi autorka, wiąże się z celem, do którego dąży. O co tak naprawdę chodzi? O decyzje. O to, że chęć zmian nie przyniesie nic, jeśli zabraknie działania. O nawyki, które powodują dyskomfort, ograniczające przekonania i wymagania. O porównywanie siebie do innych, gubienie własnej tożsamości, odpowiedzialność.

Jen Sincero świetnie prowadzi dialog z czytelnikiem. Chwilami czułam się tak, jakby ktoś po prostu czytał mi w myślach i w bardzo dobrym stylu przelewał je na papier. Bez żadnych problemów przyszło zrozumienie tego, na czym mi najbardziej zależy. Dzięki książce budowanie pewności siebie nabrało zupełnie innego wydźwięku.

Pozycje, których recenzje już niebawem pojawią się na blogu:
Lilka i spółka Magdalena Witkiewicz
Lilka i wielka afera Magdalena Witkiewicz
Maszyna do pisania Katarzyna Bonda
J.R.R. Tolkien Biografia Humphrey Carpenter

SERIALOMANIA. OBEJRZANE.

Przyznaję się. Po raz kolejny. Jestem uzależniona od seriali. Najczęściej oglądam w nocy, kiedy głowa jest zbyt zmęczona na lekturę książki, a potrzeba odpoczynku od dnia codziennego wykracza poza skalę. Wśród kilku (hm… kilkunastu) produkcji, które śledzę na bieżąco, w ostatnim czasie na plan pierwszy wysunęły się dwa, moim zdaniem, bardzo interesujące seriale.

The Good Doctor
abc

Historia chirurga, który z małego miasteczka trafia do szpitalnego zespołu specjalistów, mogłaby być zwyczajną opowieścią o pierwszych latach bohatera jako lekarza. Zwyczajną jednak nie jest. Shaun Murphy, w którego rolę wciela się Freddie Highmore – znany filmomaniakom m.in. z produkcji Cudowne dziecko (przepiękny film), Charlie i fabryka czekolady czy Bates Motel – cierpi bowiem na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Stan, którego doświadcza, nie ułatwia mu funkcjonowania wśród innych. Narażony na ironiczne komentarze przełożonego, broni się jednak swoją wiedzą, ponadprzeciętną pamięcią, wyobraźnią przestrzenną i niezwykłą spostrzegawczością.

Doskonała gra aktorska Freddiego, świetnie ukazane rzeczywiste problemy komunikacyjne osoby z autyzmem, ciekawe przypadki medyczne, wzbogacone o graficzne obrazy pojawiające się na ekranie – to wszystko sprawia, że serial uważam za bardzo dobry.

Designated Survivor
Netflix

To mój ulubieniec z 2016 roku. Mimo, że spotkałam się z bardzo negatywnymi recenzjami produkcji, to pozostałam z serialem na dłużej i nie żałuję. Aktualnie abc wypuściła drugi sezon, w którym, na tle amerykańskich flag, polityka, terroryzm oraz rodzina łączą się w całość. A wszystkiemu towarzyszy nie kto inny jak Kiefer Sutherland. Jako Tom Kirkman, minister budownictwa i urbanistyki, staje w nad wyraz trudnej sytuacji i zmuszony jest objąć stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mądry, przewidujący, a jednocześnie emocjonalny, kradnie serca wielu wątpiących Amerykanów, jednocześnie budując zespół oddanych mu ludzi.

Muszę przyznać, że Kiefer Sutherland to jeden z aktorów, których uwiebiam. Przekonuje swoją grą. Jest skupiony, wyrazisty, silny. Z błąkającym się na ustach uśmiechem, ciepłym spojrzeniem, podejmujący ważne decyzje, w roli prezydenta odnajduje się idealnie.

Seriale, które zaskoczyły mnie nowatorskim podejściem do tematu oraz ciekawie wykreowanymi postaciami:
Mindhunter Netflix
The Gifted
Iron Fist
Absentia

MIESIĄC KOBIETY PRACUJĄCEJ. WYKONANE.

Ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję – słowa Ireny Kwiatkowskiej nieco humorystycznie oddają to, co przyniósł mi październik. A działo się naprawdę sporo. Część zadań już wcześniej miałam zaplanowanych, część pojawiło się zupełnie spontanicznie, ale mogę powiedzieć, że wkraczam w listopad z listą odhaczoną w 99%.

MIND MAPPING, WARSZTATY I PRACA Z DZIEĆMI.

Początek października to pierwsze szkolenia z mind mappingu oraz notowania graficznego, które prowadziłam dla zainteresowanych szkół i instytucji. Rozbudzanie ciekawości dorosłych oraz dzieci, a także sprawianie, by samodzielnie i z pasją odkrywali oni przygodę z rysowaniem, przynosi mi wiele radości. Zagadnienia warsztatowe wprowadziłam również na dodatkowych zajęciach w szkole, w której uczę. Notatki, które tworzą moi uczniowie są przemyślane i kolorowe. Wierzę, że dzięki nim trudniejsze treści zostaną zapamiętane na dłużej, a nuda odejdzie w kąt.

Bardzo się cieszę, ponieważ 3.11.2017 roku do księgarń trafi książka moich koleżanek – Kasi i Marzeny – do której tworzyłam rysnotki. Dziewczyny przygotowały podręcznik nietypowy. Teoria przeplata się z praktyką, a scenariusze lekcji rozwijają umiejętności miękkie tak ważne od najmłodszych lat naszych dzieci. Pozycję można już teraz kupić w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa Difin.

W tym miesiącu miałam również przyjemność poprowadzić warsztaty dotyczące tworzenia komiksu. W spotkaniu organizowanym przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi brały udział dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Wspólnie pracowaliśmy nad rysunkowym oddaniem tematu „Moja planeta – dom”. Powstały naprawdę świetne prace, które już niedługo wezmą udział w konkursie.

BLOGOSTREFA.

2 numer Jedynego takiego czasopisma dla blogerów jest gotowy. Już dziś – w poniedziałek 30.10 – rozpoczynamy wysyłkę pdfów i wersji papierowych. Jeśli, więc jesteś w grupie osób, które zakupiły magazyn, na pewno otrzymasz od nas maila. Znajdą się w nim informacje dotyczące przesyłki oraz link do czasopisma w formacie pdf. Równocześnie na stronie blogostrefa.net pojawią się zajawki wszystkich artykułów z drugiego numeru. Mam nadzieję, że nasze pismo spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że możesz do nas napisać i wyrazić swoją opinię oraz zaproponować tematy, które Twoim zdaniem powinny znaleźć się na łamach gazety.

Trudno jest mi wyrazić swoje emocje w związku z wypuszczeniem kolejnego numeru. Jednocześnie czuję ogromną satysfakcję i strach związany z odbiorem czasopisma przez czytelników. To była wielka, zespołowa praca – przy tworzeniu magazynu brało bowiem udział 58 osób. Na 140 stronach pojawiło się 45 artykułów. Teraz przyszedł czas na chwilę prawdy i na moment oddechu w te pierwsze dni listopada.

A jaki był Twój październik?
Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się w komentarzu linkiem do swojego podsumowania lub po prostu napiszesz kilka słów na ten temat. 

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Pozostańmy w kontakcie