YellowPear

KOCHANIE PRZEZ CZYTANIE. SERIA MR. MEN & LITTLE MISS JUŻ W POLSCE.

Ponad dziewięćdziesiąt małych, białych książeczek i tyleż samo charakterystycznych osobowości. Nieskomplikowane nauki moralne, osadzone w fantastycznym świecie małych bohaterów i bohaterek. Seria autorstwa Rogera Hargreavesa, Mr. Men i Little Miss, podbiła Wielką Brytanię, by następnie sprzedać się w milionach egzemplarzy w ponad dwudziestu ośmiu krajach. Teraz podbija Polskę i serducho mojego, prawie czteroletniego, syna.

MAŁY, WIELKI CZŁOWIEK

Kim tak naprawdę jest mały człowiek? Jaki jest? Jak postrzega samego siebie? Czy patrząc w lustro obiektywnie ocenia swoje odbicie? Jak się zachowuje? Czy ten już nieco starszy podejmuje działania, by określić mocne i słabe strony swojego charakteru? Nie od dziś wiadomo, że cechy osobowości determinują potrzeby, postawy życiowe oraz podejmowane decyzje. Warto, więc już od najmłodszych lat rozmawiać z dzieckiem na temat przydatności danych cech, ukazywać ich pozytywne i negatywne strony, a także uczyć ich odróżniania. Wszystko to bowiem prowadzi do lepszego poznania siebie oraz poszerzenia wiedzy na temat drugiego człowieka, a tym samym łatwiejszego wejścia w dorosłość.

TICKLE AND LITTLE MISS SHY

Kiedy ośmioletni syn Rogera Hargreavesa zapytał tatę jak wyglądają łaskotki, angielski autor stworzył pierwszą postać serii. Mr. Tickle, nazwany w Polsce Panem Łaskotkiewiczem, został powołany do życia w 1971 roku. Kolejne lata przyniosły kreację nowych bohaterów, a lata osiemdziesiąte rozpoczęły serię Little Miss.

Małe, białe książeczki, z których każda przedstawia wydarzenia z życia innej postaci, przyciągają prostotą treści, humorem zawartym w krótkich opowieściach oraz niezwykle bliską dziecku, ilustracją. Podczas lektury odwiedzamy miejsca, w jakich mieszkają bohaterowie i poznajemy znajomych, którzy są im bliscy. Bystrzakowo, Śpiochowo, Mętlikowo to tylko nieliczne punkty na mapie, oglądane podczas czytania. Wędrując z Panem Bałaganem zatrzymujemy się na chwilę przed uroczym domkiem i nawiązujemy znajomość z Panami Schludnym i Czystym. Z Małą Wstydnisią oswajamy nieśmiałość, a z Panem Pośpiechem szukamy pracy. Na moment zamieniamy się w detektywów, by wspólnie z Małą Promyczek poszukać Małej Złośnicy, która zrobiła psikusa Panu Łakomczuchowi i zamiast dźemu dodała do pączków pastę do zębów. Czas podróży mija bardzo szybko, a krótkie, zabawne historie, ukazują całą paletę ludzkich charakterów.

NIE TYLKO NA CHWILĘ

Książeczki z serii Mr. Men i Little Miss to prosta, ale mądra literatura. Godna uwagi. Bawi, uczy i przekazuje pozytywne wartości. Mimo, że przeznaczona dla dzieci w wieku od trzech do czterech lat, to nieco starsze pociechy również spędzą przy niej miło czas. Jako rodzice lub opiekunowie możemy zainicjować rozmowę na temat cech charakteru, mocnych i słabych stron małego człowieka, a także zaproponować zabawy, które sami stworzymy lub odnajdziemy na oficjalnej stronie Mr. Men Little Miss. Tylko trzeba uważać – na stronie znajduje się sklep, a w nim mnóstwo ślicznych rzeczy, związanych z postaciami stworzonymi przez Rogera Hargreavesa i jego syna, Adama.

Aktualnie wydawnictwo Egmont ma w swojej ofercie dziesięć książeczek z serii Mr. Men & Little Miss. Mam nadzieję, że już niedługo pojawią się kolejne. 

#KOCHANIEprzezCZYTANIE

Ci, którzy mnie znają, wiedzą że niezwykłą miłością darzę literaturę dziecięcą, a czytanie z dziećmi, zarówno w domu jak i w pracy, traktuję priorytetowo, jednocześnie czerpiąc z tego wiele radości. Ci, którzy mnie znają bliżej, twierdzą że mam duszę dziecka – pełną emocji widocznych na pierwszy rzut oka. Dlatego też ani przez chwilę nie wahałam się czy dołączyć do jednej z wielu kampanii społecznych Magdy z bloga Save the magic moments. Kampanii, która promuje czytanie dzieciom, zachęca rodziców do wspólnego, aktywnego spędzania czasu z pociechami oraz stawia na wyrobienie nawyku codziennego obcowania z książką.

#KOCHANIEprzezCZYTANIE to 28 blogerek, które codziennie, przez 27 dni, proponowały swoim czytelnikom pozycje z kanonu literatury dziecięcej. Jako nauczycielka oraz mama trójki dzieci jestem wdzięczna Madzi oraz Wszystkim Blogerkom z Klubu Książki Przeczytaj i Podaj Dalej, które zaangażowały się w akcję. Wierzę, że kiedy rodzice, wspólnie ze swoimi pociechami, postanowią odwiedzić światy wykreowane na kartach książek, dziecięce twarze rozjaśnią się najpiękniejszymi na świecie uśmiechami. 

Katarzyna Berska

Poznajmy się bliżej

Przede wszystkim Mama.

Z wykształcenia filolog polonista, literaturoznawca i językoznawca, grafik DTP.

Z zamiłowania choreograf tańca ludowego, fotograf.

Blogostrefa

Blogostrefa

Jedyne takie czasopismo
dla blogerów

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń

Pozostańmy w kontakcie

Współpraca

FitSpirit.pl
Inspiracje Dla Szkoły
SP KAŁUSZYN
Drzewo Pokoleń