YellowPear

KOCHANIE PRZEZ CZYTANIE. SERIA MR. MEN & LITTLE MISS JUŻ W POLSCE.

Ponad dziewięćdziesiąt małych, białych książeczek i tyleż samo charakterystycznych osobowości. Nieskomplikowane nauki moralne, osadzone w fantastycznym świecie małych bohaterów i bohaterek. Seria autorstwa Rogera Hargreavesa, Mr. Men i Little Miss, podbiła Wielką Brytanię, by następnie sprzedać się w milionach egzemplarzy w ponad dwudziestu ośmiu krajach. Teraz podbija Polskę i serducho mojego, prawie czteroletniego, syna.

MAŁY, WIELKI CZŁOWIEK

Kim tak naprawdę jest mały człowiek? Jaki jest? Jak postrzega samego siebie? Czy patrząc w lustro obiektywnie ocenia swoje odbicie? Jak się zachowuje? Czy ten już nieco starszy podejmuje działania, by określić mocne i słabe strony swojego charakteru? Nie od dziś wiadomo, że cechy osobowości determinują potrzeby, postawy życiowe oraz podejmowane decyzje. Warto, więc już od najmłodszych lat rozmawiać z dzieckiem na temat przydatności danych cech, ukazywać ich pozytywne i negatywne strony, a także uczyć ich odróżniania. Wszystko to bowiem prowadzi do lepszego poznania siebie oraz poszerzenia wiedzy na temat drugiego człowieka, a tym samym łatwiejszego wejścia w dorosłość.

TICKLE AND LITTLE MISS SHY

Kiedy ośmioletni syn Rogera Hargreavesa zapytał tatę jak wyglądają łaskotki, angielski autor stworzył pierwszą postać serii. Mr. Tickle, nazwany w Polsce Panem Łaskotkiewiczem, został powołany do życia w 1971 roku. Kolejne lata przyniosły kreację nowych bohaterów, a lata osiemdziesiąte rozpoczęły serię Little Miss.

Małe, białe książeczki, z których każda przedstawia wydarzenia z życia innej postaci, przyciągają prostotą treści, humorem zawartym w krótkich opowieściach oraz niezwykle bliską dziecku, ilustracją. Podczas lektury odwiedzamy miejsca, w jakich mieszkają bohaterowie i poznajemy znajomych, którzy są im bliscy. Bystrzakowo, Śpiochowo, Mętlikowo to tylko nieliczne punkty na mapie, oglądane podczas czytania. Wędrując z Panem Bałaganem zatrzymujemy się na chwilę przed uroczym domkiem i nawiązujemy znajomość z Panami Schludnym i Czystym. Z Małą Wstydnisią oswajamy nieśmiałość, a z Panem Pośpiechem szukamy pracy. Na moment zamieniamy się w detektywów, by wspólnie z Małą Promyczek poszukać Małej Złośnicy, która zrobiła psikusa Panu Łakomczuchowi i zamiast dźemu dodała do pączków pastę do zębów. Czas podróży mija bardzo szybko, a krótkie, zabawne historie, ukazują całą paletę ludzkich charakterów.

NIE TYLKO NA CHWILĘ

Książeczki z serii Mr. Men i Little Miss to prosta, ale mądra literatura. Godna uwagi. Bawi, uczy i przekazuje pozytywne wartości. Mimo, że przeznaczona dla dzieci w wieku od trzech do czterech lat, to nieco starsze pociechy również spędzą przy niej miło czas. Jako rodzice lub opiekunowie możemy zainicjować rozmowę na temat cech charakteru, mocnych i słabych stron małego człowieka, a także zaproponować zabawy, które sami stworzymy lub odnajdziemy na oficjalnej stronie Mr. Men Little Miss. Tylko trzeba uważać – na stronie znajduje się sklep, a w nim mnóstwo ślicznych rzeczy, związanych z postaciami stworzonymi przez Rogera Hargreavesa i jego syna, Adama.

Aktualnie wydawnictwo Egmont ma w swojej ofercie dziesięć książeczek z serii Mr. Men & Little Miss. Mam nadzieję, że już niedługo pojawią się kolejne. 

#KOCHANIEprzezCZYTANIE

Ci, którzy mnie znają, wiedzą że niezwykłą miłością darzę literaturę dziecięcą, a czytanie z dziećmi, zarówno w domu jak i w pracy, traktuję priorytetowo, jednocześnie czerpiąc z tego wiele radości. Ci, którzy mnie znają bliżej, twierdzą że mam duszę dziecka – pełną emocji widocznych na pierwszy rzut oka. Dlatego też ani przez chwilę nie wahałam się czy dołączyć do jednej z wielu kampanii społecznych Magdy z bloga Save the magic moments. Kampanii, która promuje czytanie dzieciom, zachęca rodziców do wspólnego, aktywnego spędzania czasu z pociechami oraz stawia na wyrobienie nawyku codziennego obcowania z książką.

#KOCHANIEprzezCZYTANIE to 28 blogerek, które codziennie, przez 27 dni, proponowały swoim czytelnikom pozycje z kanonu literatury dziecięcej. Jako nauczycielka oraz mama trójki dzieci jestem wdzięczna Madzi oraz Wszystkim Blogerkom z Klubu Książki Przeczytaj i Podaj Dalej, które zaangażowały się w akcję. Wierzę, że kiedy rodzice, wspólnie ze swoimi pociechami, postanowią odwiedzić światy wykreowane na kartach książek, dziecięce twarze rozjaśnią się najpiękniejszymi na świecie uśmiechami. 

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Pozostańmy w kontakcie