YellowPear

PIECYK, CZAPECZKA I BUDYŃ. PRZECZYTAM I ZROZUMIEM #1.

Pragnienia, emocje, odczucia. Czego dzisiaj potrzebujemy najbardziej? Miłości? Ciepła? Pieniędzy? A może spełnienia marzeń i zrealizowania celów? Czy w tym wszystkim dostrzegamy drugiego człowieka? Czy istotnym jest dla nas fakt posiadania sąsiada i potrzeba poznania go? Czy może mieszkając obok siebie zupełnie nie interesujemy się tym, co znajduje się za drzwiami naszych domów? Anna Onichimowska napisała książkę o pewnym Trollu, który chciał poznać oraz zrozumieć swojego małego sąsiada. Piecyk, czapeczka i budyń to symboliczna opowieść o tym, że potrzeby wpływają na nasze życie oraz decyzje, pobudzają do działania, a zaspokojone, przynoszą radość i zadowolenie.  

POTRZEBA WIEDZY

Wielki Troll i malutki Pufek mieszkają obok siebie. Biały zamek olbrzyma znajduje się na sześćset pięćdziesiątym czwartym stopniu lodowej skały, a niewielki domek Pufka nieopodal góry. Troll jest stworzeniem pogodnym, mającym przyjazne usposobienie. Pufek „pisarzem”, który bardzo chętnie stałby się kolekcjonerem. Największym problemem Trolla okazuje się być nieznajomość języków obcych, dlatego też nie jest w stanie porozumieć się z przybyłymi do niego ptakami – turkawką, wróblem i wroną oraz sąsiadami, których odwiedziłby z przyjemnością. Postanawia, więc zatrudnić nauczyciela, by ten pomógł mu poznać język pufkowski i przygotować się do wizyty zapoznawczej.

POTRZEBA POZNANIA

W trakcie, kiedy mały Pufek tworzy swoje opowiadanie o fikcyjnym Trollu mieszkającym na wielkiej górze, ten prawdziwy solidnie powtarza słówka i poznaje trudne sformułowania obcego języka. Oddaje się również poszukiwaniom informacji na temat sąsiadów, by jak najlepiej ugościć ich w swoim zamku. Zapełnia spiżarnię, kupuje najróżniejsze produkty, cztery rodzaje herbaty, soki, makarony i w końcu postanawia wyruszyć z zaproszeniem. Nie wie, że Pufek ma dość konkretnie uformowaną wizję najbliższego sąsiada i raczej stworzonego przez mieszkańca maleńkiego domu obrazu, nie można nazwać pozytywnym.  

POTRZEBA BLISKOŚCI

Książka Anny Onichimowskiej Piecyk, czapeczka i budyń to interesująca opowieść o potrzebach, które rządzą małymi i dużymi stworzeniami. Opowieść fantastyczna, w której główną rolę grają: budowanie przyjaźni, marzenia, wytrwałość w dążeniu do celu. Niezwykli sąsiedzi, niecodzienne plany oraz nadzwyczajna chęć poznania tego, co znajduje się po drugiej stronie drzwi. A jest co poznawać i co oglądać. Zarówno w świecie Trolla jak i w warstwie edytorskiej książki. Pozycja została bowiem ciekawie wydana. Twarda okładka, przyjemna kolorystyka, nietypowy format oraz proste, ale oryginalne ilustracje Agaty Dudek, przyciągają wzrok. To elementy, dzięki którym lektura historii jest jeszcze przyjemniejsza.

POTRZEBA ZROZUMIENIA

Marzec to mój miesiąc. Lubię go chyba najbardziej ze wszystkich dwunastu miesięcy roku. Wiąże się z wieloma wspomnieniami, przypomina ważne momenty w życiu, jest pełen rodzinnych uroczystości i rocznic. Dlatego też postanowiłam wyróżnić go na blogu, jednocześnie pozostając w tematyce literatury dziecięcej.

PRZECZYTAM I ZROZUMIEM

„Przeczytam i zrozumiem” to wyzwanie, które ma na celu zbudować w małym czytelniku potrzebę dokładnego poznania lektury, zatrzymania się oraz zweryfikowania wiedzy na jej temat, jednocześnie pobudzając odbiorcę do twórczego działania i wyrażania własnego zdania oraz uczuć. Zdolność czytania ze zrozumieniem to jedna z bardziej istotnych umiejętności człowieka, ważne jest więc, by kształtować ją od najmłodszych lat i nie przestawać rozwijać na kolejnych etapach życia.

LISTA LEKTUR I PRZEBIEG WYZWANIA

Długo zastanawiałam się, jakie książki powinny znaleźć się na mojej liście lektur dla dzieci. Wybrałam kilkanaście pozycji, które w pewien sposób wpłynęły na nasze rodzinne czytanie i zaplanowałam cztery z nich. 

 • 08.03.2018 – 15.03.2018
  Anna Onichimowska, Piecyk, czapeczka i budyń, Ezop, 2015 (wiek 5-11)
 • 19.03.2018 – 23.03.2018
  Martin Widmark, Tyczka w Krainie Szczęścia, Mamania, 2016 (wiek 6-12)
 • 26.03.2018 – 30.03.2018
  Liliana Bardjewska, Zielony wędrowiec, Ezop, 2017 (wiek 3-12)
 • 02.04.2018 – 05.04.2018
  Anna Czerwińska–Rydel, Listy w butelce, opowieść o Irenie Sendlerowej, Literatura, 2018 (wiek 6-13)

Do każdej pozycji przygotowałam zadania sprawdzające znajomość przeczytanego tekstu. W zestawie znajdują się ćwiczenia kreatywne, wymagające właściwego kojarzenia treści, typowo testowe w dwóch wersjach – dla młodszych i starszych czytelników oraz rysunkowe – utrwalające poznaną książkę. Wszystkie w formie artykułu na blogu oraz w wersji do pobrania. Zestaw zadań będzie publikowany tydzień po przedstawieniu omawianej pozycji. Oznacza to, że zagadnienia do lektury Piecyk, czapeczka i budyń zostaną umieszczone na blogu w dniu 15.03.2018 roku. Tydzień między publikacjami można wykorzystać na znalezienie i wypożyczenie książki z biblioteki lub zakup lektury.

* * *

Tytuł: Piecyk, czapeczka i budyń

Autor: Anna Onichimowska
Ilustrowała: Agata Dudek
Wydawnictwo: Agencja Edytorska EZOP

Na wyzwanie nie obowiązują zapisy. W każdej chwili możesz do niego dołączyć – będzie mi bardzo miło, gdy się zdecydujesz – i w każdej chwili zrezygnować. Jeśli zaproponowana przeze mnie literatura nie jest odpowiednia do wieku Twojego dziecka, podziel się w komentarzu informacją na ten temat, a ja, kierując się swoim wykształceniem oraz doświadczeniem zawodowym, postaram się wyszukać lekturę i dla Twojej pociechy. Mam nadzieję, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe, jeśli nie lub masz jakieś wątpliwości, pisz śmiało. 

Pozdrawiam ciepło.

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Pozostańmy w kontakcie