YellowPear

BAW SIĘ CZYTANIEM. PRZECZYTAM I ZROZUMIEM #2.

Jako nauczycielka języka polskiego poruszam się aktualnie w wielu przestrzeniach. Dryfując między wyspami podstawy programowej, kultury współczesnej, własnego doskonalenia się i doskonalenia moich uczniów, zauważam, że z roku na rok umiejętność rozumienia czytanego tekstu sprawia dzieciom coraz więcej problemów. Źródło kłopotów widzę nie tylko w spadku czytelnictwa w szkołach, ale również w zbyt późnym nauczaniu właściwego podejścia do literatury. „Przeczytam i zrozumiem” to kształtowanie zdolności rozumienia już od najmłodszych lat. To zabawa czytaniem.

PRZECZYTAM

Tydzień temu na blogu pojawiła się recenzja książki Anny Onichimowskiej Piecyk, czapeczka i budyń. Mimo, że pozycja, według empikowych informacji, jest przeznaczona dla dzieci powyżej 6 roku życia to Agencja Edytorska Ezop proponuje ją już czterolatkom, do czego i ja się przychylam. Mój prawie czteroletni brzdąc bez problemu zachował koncentrację podczas słuchania, a książeczka bardzo mu się spodobała. 

PRAWDA CZY FAŁSZ

Ćwiczenia rozpoczęłam od przeprowadzenia krótkiego „sprawdzianu” na temat wysłuchanej lektury. Jeśli masz w domu starszego malca, możesz po prostu z nim porozmawiać i zaproponowane przeze mnie ilustracje zamienić w krótką listę pytań. Możesz też zastosować typowy test wyboru, który dla Ciebie przygotowałam. Dla mojego Jaśka jest jeszcze na takie pogadanki za wcześnie. Rysunki sprawiają, że traktuje zadanie jak zabawę i dużo chętniej bierze w nim udział. Osiem prostych sformułowań i właściwa reakcja dziecka uświadomi Ci czy treść książki została przyswojona, czy może warto wrócić do lektury i przeczytać ją jeszcze raz. 

WAŻNE REKWIZYTY

Dobieranie par obrazków, które według treści książki tworzą całość wcale nie jest takie proste. Jednak odgadywanie do kogo należy dany przedmiot lub z którą postacią jest związany, może sprawić maluchowi frajdę. Szczególnie, jeśli pozwolisz mu wcześniej na “pokolorowanie” oraz nazwanie bohaterów i rekwizytów. Jaś miał problem z dyktafonem, nie wiedział co to jest i nie umiał dopasować go do właściwej postaci. Myślę, więc że nie zapamiętał, iż nauczyciel nagrywał głos Trolla. 

NARYSUJĘ CIĘ PUFKU!

To już właściwie nie jest sprawdzian rozumienia tekstu, ale gwarantuję Ci, że podczas tego ćwiczenia będziesz się świetnie bawić, a na pewno rewelacyjnie będzie się bawić Twoje dziecko. 

Przygotuj duży, szary papier, flamastry lub grube pisaki, skrawki materiałów, farby do malowania palcami. Papier rozłóż na podłodze, a dziecko poproś, by się na nim położyło. Grubym pisakiem lub flamastrem odrysuj kontur dziecka, jednocześnie rozpoczynając zabawę w udawanie. Wciel się w rolę Trolla, który zaprasza małego Pufka na herbatę. Kiedy kontur będzie gotowy pozwól dziecku na małe szaleństwo – niech maluje paluszkami oczy, usta, włosy. Niech nazywa części ciała i wskazuje je. Stwórzcie wspólnie portret bohatera, a na końcu zaprojektujcie dla niego strój z przygotowanych skrawków materiału. Starsze dzieciaki mogą samodzielnie wypełnić kontury postaci, a dane elementy namalować korzystając z pędzli lub flamastrów. Zabawę można bez problemu dostosować do wieku dziecka, można ją też modyfikować. Przecież nikt nie powiedział, że to Ty masz być Trollem. Może lepszym Trollem będzie Twoje dziecko.  

ROZUMIEM

Trzy krótkie, proste zadania, dzięki którym możesz aktywnie spędzić czas z Maluchem, jednocześnie pracując nad kształtowaniem tej ważnej umiejętności, jaką bez wątpienia jest czytanie ze zrozumieniem. Mam nadzieję, że już niedługo zapoznacie się z książką Anny Onichimowskiej, by następnie wspólnie bawić się czytaniem i budować wartościowe relacje między dzieckiem a rodzicem.

POBIERAM MATERIAŁY

Zarówno listę, jak i plansze możesz pobrać, wydrukować i korzystać bez ograniczeń.

Dobrej zabawy

 P.S. Wyzwanie przeniesione na nowy rok szkolny 2018/2019

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Pozostańmy w kontakcie