YellowPear

PER ASPERA AD ASTRA. AUTORSKI SYSTEM ORGANIZACJI CZASU.

Per aspera ad astra. Sformułowanie to trafnie obrazuje naszą codzienną drogę do osiągania sukcesów, zarówno tych osobistych – zdobywania i utrzymywania przyjaźni, pozytywnych relacji z innymi, jak i zawodowych/szkolnych  – dobre oceny, doskonałe wyniki w konkursach, nagrody za kreatywne osiągnięcia. Droga do gwiazd bowiem nie zawsze jest usłana różami. Każdy z nas ma swoje plany, marzenia, cele. Ich osiągnięcie bywa trudne oraz kosztuje wiele wysiłku. Kiedy napotykamy problemy, mamy ochotę zawrócić z obranej ścieżki. Nigdzie jednak nie powiedziano, że nie możemy jej sobie ułatwić.

PER ASPERA AD ASTRA
I NAUKA WYZNACZANIA PRIORYTETÓW

Per aspera ad astra to autorski system organizacji czasu. To system, nad którym pracowałam i nadal pracuję, by towarzyszył w drodze wyznaczania priorytetów, a tym samym ułatwiał codzienność kreatywnym umysłom moich uczniów.

W projekcie wspierają mnie dziewczyny ze szkół podstawowych i średnich. Dziewczyny, które zauważyły jak wielkim problemem w dzisiejszym świecie jest realizowanie planów, połączenie edukacji szkolnej z pozaszkolną, spełnianie się na zajęciach pozalekcyjnych – artystycznych, sportowych. Wielokrotnie rozmawiałam z nimi o tym, a najczęściej powtarzające się pytania to:

 • co wybrać najpierw: odrabianie lekcji, zajęcia dodatkowe czy naukę do sprawdzianu?
 • który sprawdzian jest ważniejszy: z polskiego, biologii, a może matematyki?
 • jak zaplanować powtórkę większego materiału, by noc przed sprawdzianem spać spokojnie?
 • jak opanować stres i być pewnym swoich umiejętności?

NOTATKI, POMYSŁY, CELE, PLANY DZIAŁANIA

W momencie, gdy potrafimy dobrze zorganizować swoją codzienność, umiemy zaplanować poszczególne kroki, wiemy, czego chcemy – jesteśmy w stanie osiągnąć niemal wszystko. Dobry plan jest podstawą każdego działania. Owszem, można planować w aplikacjach, telefonach, korzystać z tego, co daje nam technika. Ale prawdziwie kreatywne umysły potrzebują kartki papieru, kolorowych pisaków, narzędzia, które pozwoli im przelać myśli na papier.

Proces twórczy wymaga czasu. W momencie, gdy naocznie widzimy efekty pracy, wiemy, że ma ona sens. Kiedy wyznaczymy cel, rozpiszemy plan, jest nam łatwiej działać. Lista, na której odhaczamy sukcesy, staje się naszym motywatorem, sprawia, że bardziej wierzymy w siebie. W to, że potrafimy coś zrobić. Dotyczy to zarówno sfery nauki, kreatywności, życia osobistego. Pokonujemy trudności małymi krokami, a w efekcie sięgamy po największą nagrodę.

MATERIAŁY DO DRUKU

W marcu 2018 roku postanowiłam stworzyć narzędzia, które nie tylko ułatwią codzienne planowanie zajęć i nauki, ale też sprawią, że młodzież skoncentruje się na szukaniu rozwiązań szytych na miarę, pozna metody pracy oraz określi własne cele.

Odpowiednio wcześnie zaplanowane działania, ustalone plany nauki, check listy pozwalające szybko sprawdzić, czy zadanie zostało wykonane zgodnie z założonym planem pozwolą pokonać przeszkody dnia codziennego i uczyć się efektywnie. Udowodniono, że odhaczanie wykonanych zadań podnosi poziom zadowolenia z dobrze wykonanej pracy i buduje poczucie pewności siebie.

Pewna pula materiałów do druku (w wersji testowej – minimalistycznej) pojawiła się już w sierpniu na mojej stronie. Można je pobrać po zapisie na newsletter. 

W skład systemu wchodzą m.in.:

 • plan roku szkolnego
 • plan roku kalendarzowego
 • plan miesiąca
 • harmonogram tygodnia
 • plan dnia
 • check listy różnego typu
 • miesięczne karty kreatywnych umysłów
 • miesięczne karty metod generowania pomysłów
 • miesięczne karty inspiracji do działania

Przygotowane materiały, połączone motywem przewodnim, pozwalają łatwo sprawdzić, czy wszystkie zaplanowane zdania zostały zrobione w założonym czasie. Dzięki ich codziennemu stosowaniu łatwo śledzić postępy, odhaczać punkty z listy, by po jej realizacji przyznać sobie symboliczną nagrodę.

PLANER KREATYWNEJ DZIEWCZYNY

Na koniec wisienka na torcie.

W grudniu zaprojektowane przeze mnie narzędzia zostały zebrane w jednym miejscu – testowym Planerze Kreatywnej Dziewczyny „Per aspera ad astra”. Ujęte w „magiczne” ramy poznawania siebie, doświadczania realizacji planów, pomagają werbalizować pomysły i określać priorytety, a potem – krok po kroku – kierują na właściwą ścieżkę – drogę do gwiazd. Aktualnie trwa etap weryfikowania użyteczności przygotowanego produktu oraz jego testowanie. Na bieżąco wprowadzane są zmiany, by gotowy fizyczny produkt spełnił oczekiwania i właściwie służył odbiorcom.

Pozwól kolorom działać cuda.
Baw się planowaniem i spraw, by porządek na dłużej zagościł w Twoim życiu. 

Katarzyna Berska

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Nazywam się Katarzyna Berska. Moja codzienność to motywowanie do twórczej i efektywnej pracy, zarządzanie projektami oraz odkrywanie talentów. Przygotowuję notatki wizualne, dzięki którym uczę dzieci właściwej organizacji czasu. Uwielbiam mind mapping, literaturę dziecięcą oraz polski folklor. Jestem mamą trójki dzieci, żoną policjanta. Cenię muzykę budzącą emocje, poranki przynoszące spokój oraz moje dwa psy, które na każdym kroku okazują mi swoją miłość.

Pozostańmy w kontakcie